IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цените на петрола се възстановиха след новината за новите стимули в САЩ*

Това повиши апетита за риск на инвеститорите, като ръстове записват и азиатските фондови пазари

09:27 | 01.03.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Цените на петрола поскъпват с повече от 1 долар в понеделник, след като Камарата на представителите на САЩ прие огромен пакет от стимули, въпреки че спадът на китайския ръст на заводската активност през февруари ограничи печалбите, пише CNBC.

Фючърсите върху сорта Брент с доставка през май повишават цената си с 1,11 долара, или 1,72%, до 65,54 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол също поскъпват с 1,08 долара, или 1,72%, до 62,56 долара за барел.

Цените и за двата договора достигнаха 13-месечни върхове миналата седмица, но в петък стойностите се сринаха в унисон със спадовете на финансовите пазари. Основните щатски индекси отбелязаха рязък спад в четвъртък, след като силният ръст на доходността по облигациите разтревожи инвеститорите, които побързаха да се отърват от рискови активи, особено от акции на големи технологични компании.

„Цените на петрола се възстановяват тази сутрин заедно с повечето рискови активи благодарение на законопроекта за нови стимули на САЩ“, коментира Стивън Инес, главен стратег за глобалните пазари в Axi.

Камарата на представителите на САЩ прие предложения от американския президент Джо Байдън пакет от стимули в размер на 1,9 трилиона долара, включващ и индивидуални чекове в размер на 1400 долара, допълнителни обезщетения при безработица, както и ново финансиране за ваксини срещу коронавирус и тестове.

Това повиши апетита за риск на инвеститорите, като ръстове записват и азиатските фондови пазари. Сега пакетът ще бъде разгледан в Сената на САЩ за допълнително обсъждане.

Одобрението на ваксината на Johnson & Johnson от страна на САЩ също подсили икономическите перспективи.

Данните за производството от водещите азиатски вносители на петрол обаче бяха разнопосочни, тъй като ръстът в китайската производствена активност през февруари спадна до деветмесечно дъно, докато производството в Япония се разшири с най-бързия темп от повече от две години.

Очаква се доставките на суров петрол, които влизат в големия вносител Китай, да се забавят през второто тримесечие, тъй като цената на петрола намали търсенето. Предварителните данни показват също, че вносът от Южна Корея през февруари е намалял с 14,7% спрямо година по-рано.

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, група, известна като ОПЕК +, ще се срещне в четвъртък, като се очаква страните да обсъдят пускането на около 1,5 милиона барела на ден суров петрол на пазара.

Междувременно Иран в неделя отхвърли преговорите със Съединените щати и Европейския съюз за възобновяване на ядреното споразумение от 2015 г., настоявайки, че Вашингтон първо трябва да отмени едностранните санкции, които рязко намалиха износа на ирански петрол.

* Информацията е актуална към 08:52 часа българско време 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:33 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още