IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Малко дискутираният петролен проблем

Загрижена за "днес", индустрията не инвестира сериозно в "утре"

10:30 | 05.04.18 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

В момента светът има повече от достатъчно петрол, за да задоволи нуждите си. Всъщност има твърде много, поради което ОПЕК прехвърля част от излишъка от суров петрол в складове по целия свят. В допълнение Международната агенция по енергетиката (МАЕ) изчислява, че петролният пазар ще остане в същото положение поне до 2020 г., въпреки че търсенето вероятно ще продължи да расте силно.

Расте обаче загрижеността, че след 2020 г. петролната индустрия може да не е в състояние да се справи с продължаващото нарастване на търсенето, защото не реинвестира достатъчно пари в дългосрочни проекти. Това може да доведе до значителен недостиг на доставки, което може от своя страна да доведе до значително увеличение на цените на петрола през следващите години, пише в свой анализ за The Motley Fool Матю ДиЛало.

В последния си пазарен доклад МАЕ посочва, че петролната индустрия е открила миналата година нови петролни ресурси за само 4 млрд. барела. Макар че това може да звучи като много голямо количество, то е доста под 36-те милиарда барела, които световната икономика потреби през миналата година. Също така е рекордно ниско ниво за индустрията, след като през 2016 г. бе постигнато сравнително слабо представяне, а индустрията откри най-малко източници на добив от 70 години насам. 

Причината за липсата на открития се дължи на факта, че петролните производители свиха значително разходите си за проучване през последните години.

Докато ниските цени на петрола изиграха важна роля за откриването на петролни кладенци, поредица от скъпи и неуспешни сондажи доведе до това, редица компании да се откажат от своите усилия през последните години. Един от най-забележителните примери е провалът на Royal Dutch Shell при анализа на арктическите води край Аляска. Петролният гигант похарчи повече от 7 млрд. долара, за да спечели договора и да започне сондажи, само за да открие... нищо.

Американският петролен гигант ConocoPhillips също таеше големи амбиции за Арктика. След неуспешни проучвателни дейности, както и редица сухи сондажи на ConocoPhillips в целия Атлантически океан, компанията реши преди няколко години да се откаже от своето дълбоководно проучване. 

Намалението на сондажите и откритията през последните години може да навреди на индустрията. Най-належащият въпрос обаче е, че петролните компании похарчиха значително по-малко за разработването на досегашни находки, за да отговорят на средносрочното глобално търсене. МАЕ отбеляза, че през изминалата година капиталовите разходи са се увеличили едва-едва, а през тази година ще скочат само с 6%. Това ниво остава доста под върха преди спада на цените на петрола преди няколко години и е тревожен сигнали, защото производителите не харчат много за дългосрочни проекти, които да увеличат предлагането след 2020 г.

Това накара МАЕ да предупреди, че пазарът вече няма да може да посрещне нарастващото търсене в бъдеще.

Докато рязкото намаление на цените на петрола доведе до свиване на разходите, интересен е въпросът как петролните компании разпределят капитала си. Вместо да се харчат пари за разходи за дългосрочни големи проекти, редица засегнати компании, като ConocoPhillips, харчат повече за шистови сондажи в САЩ, които водят до бърз добив на петрол, но непрекъснато изискват замени с нови сондажи.

Докато извънредните приходи от тези сондажи дават възможност на компаниите да добиват повече петрол за по-малко пари, те не могат да поддържат този бизнес модел вечно, защото продуктивните шистови залежи се изчерпват бързо, което кара МАЕ да се смята, че в рамките на няколко години това производство ще достигне своя пик. Следователно промишлеността трябва да инвестира отново в по-дългосрочни проекти, като например разработването на находища в дълбоки води или нови петролни пясъци, тъй като те осигуряват по-стабилен поток на производството.

Въпросът е в това, че само шепа петролни гиганти в момента провеждат тези дългосрочни проекти. Например ExxonMobil и Hess одобриха първата фаза на офшорното проучване в Гвиана през миналата година. Проектът за 3,2 млрд. долара ще добива по 120 000 барела на ден, когато се пусне през 2020 г. Двете компании имат още два проекта, които евентуално биха могли да произведат по 500 000 барела на ден.

Тази тенденция е част от големия стремеж на ExxonMobil за разработване на 1 милион барела нефтен еквивалент на ден от ново производство до 2025 г. Това ще помогне, но е просто само капка вода в бездънната каца за индустрия, която трябва да произвежда повече от 100 милиона барела дневно през следващите години.

Вижте продължението на материала в Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 1 rate down comment 1
mrynmryn
преди 6 години
Ако питаш мен е имало изгубени в превода. Суровата истина - никой не знае колко петрол има, кога ще свърши, откъде изобщо е дошъл наистина. Груби сметки, СА имат залежи за 262.6 млрд барела (17.85% от световните залежи), при годишна консумация на света от 95млн (дори повече в момента, но преди е било по-ниско нивото, да приемем, че това е средното), петролът на света би следвало да свърши след ~42-44 години. При това потребление. Тоест максимум до 2045-та петрол не трябва да има. Нека стане 2045-та и да видим дали пак няма да летят голфовете с 10 чавета вътре. Тая тема е умряла още в зародиш, защото няма как да правиш сухи предсказания на нещо, което не знаеш първо откъде идва. Щото ако е от умрели животни, край Аушвиц може да очакваме също петрол значи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 0
BobyB
преди 6 години
Само 4 милиарда барела нови находища за 2017та? Авторите къде я вадят тая информация? Като погледна, само вчера - ново находище с 80 милиарда барела в Бахрейн - http://***.bbc.com/news/world-middle-east-43644629Това е повече от цялото известно количество петрол в Русия, нали Дарт Сидиъс? :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 6
Pyramid
преди 6 години
А! И двете. Вежди - на Раша и очи - на хиените.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 1
bgMan
преди 6 години
Значи проблема не е че петрола свършва, а че дневното потребление е много голямо и откриването на нови големи залежи излиза твърде скъпо.Достатъчно ще е в големите градове по света движението да е с EV, независимо дали ще е по вода, въздух, земя или под земята (метрото).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 10
Mavi Goz
преди 6 години
А както е видно и от самолет - Русия даже не трепна. Е, изгоря Венецуела, ама едва ли тя беше целта... :lol: Оказа се, че "сибирската бензиностанция" не само има сланина да издържа на такива хилави удари, но и огромни възможности и ресурси - и дипломатически, и военни, и чисто интелектуални - да влияе на подобни глобални процеси и даже да ги управлява. В резултат - ефектът на бумеранга - обезкървени огромни транснационални корпорации от нефтената индустрия, които не са семки и в западните икономики. А техните загуби са загуби и за обслужващите ги банки. И държавни бюджети, лишени от данъци, които пълнят с още по-големи дългове... И те така - вежди ли изписахме, или очи извадихме...?! :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 11
Mavi Goz
преди 6 години
"Малко дискутираният петролен проблем"Бойчо, ти ли сложи това заглавие, или това е оригиналното заглавие на статията? И в двата случая е пълен нонсънс!!! Едва ли има по-дискутирана тема в икономическите, не толкова икономическите и откровено политическите медии от цените, перспективите и бъдещето на петрола като суровина, енергоносител и просто - стока?!!!! Може би наравно с темата "Путин", но това е обектът на най-напоителни прогнози и анализи - кой от кой по-т^ъпи и манипулативни!!! Колко глупости се изписаха от 2014 насам, когато една нескопосана операция по "укротяването" на Русия даде хляб на празноглави джуруляци да се упражняват в гледане на боб и да пишат с вътрешно убеждение и революционен плам за "края на нефта", разбирай - края на държавите-бензиностанции... Още тогава писах, че никой няма полза от ниски цени на нефта, освен бройлерите, които се вълнуват от сметката си на бензиностанцията. Е, дойде Видовден - само 4 години му требваха... И поразията е налице - сега чекайте и треперете до къде ше отскочи махалото в обратна посока... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 8
Jorkata
преди 6 години
Люсиенчо - ти ли си? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 6
oio
преди 6 години
Добре е да се знае, че очакваме ръст. Ако цените отговорят на ситуацията и се качат, така че се стимулират инвестициите и икономиката. Така че проблем няма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 15
Императорът
преди 6 години
Нали имаше презасищане със слуз, бе? Сега пък: няма слуз.Има със сигурност още ного - например в Русия - ама руснаците не си я дават без пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още