IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Огнян Николов: Инвестицията в уран е по-апетитна от всякога

Моментът за производителите на уранова руда е много тежък, но недостигът е шанс за инвеститори, ако успеят добре да преценят момента, посочи експертът

14:48 | 06.01.22 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Цената на урана на добивните фирми избърза да се увеличи много преди реалния цикъл, в който ще има повишение, и в момента спада. Това каза инвеститорът Огнян Николов в "Bloomberg TV Интервю". На въпроса дали сега е подходящ момент да се започне инвестиция в уран той подчерта, че "трябва много да се внимава", защото има изразена цикличност.

"Влизаш, когато цената е на дъното и излизаш, когато е на върха, но за това се изисква изключителна дисциплинираност и следене на актуалната информация", съветва Николов.

Инвеститорът обясни, че има три вида фирми при производството на уран. „Едните са тези, които произвеждат – т.нар. "силни момчета". Те са с по-голяма капитализация и не могат да се качат много по-нагоре, но те вече са оценени високо. Вторите са тези, които имат доказани залежи или са затворили заради ниските цени. Те са с по-голяма волатилност, отколкото компаниите в първата група. В третата група са най-спекулативните компании – фирми, които обещават, че ще намерят залежи и искат пари от борсата, за да правят проучвания и сондажи", обясни Огнян Николов.

От гледна точка на инвеститора тези фирми имат различна структура.

"С най-ниска ценова себестойност, но само на база преки разходи, без финансиране и маркетинг, се води, че са първите двама участника [на пазара] – Kazatomprom и Cameco. Аз се съмнявам в цената, която дават на първо ниво на разходите, но като цяло се смята, че 40-50 долара са за тези, които имат ниска себестойност", коментира експертът.

По думите му двете компании Kazatomprom и Cameco предлагат 40% от урана, който се добива.

„ОПЕК е смешен в сравнение с олигопола, който има в урана. Практиката и теорията на игрите показва, че когато са двама-трима, те винаги се договарят. Аз мисля, че те ще се договорят да вдигнат цената. Още повече, че на последната презентация на числата Kazatomprom каза, че ще направи подобен фонд, какъвто направи Sprott", очаква Николов.

Той поясни, че Sprott Physical Uranium Trust е ETF върху дневната цена на урана.

Създаването на този инструмент "е изключително голяма революция, защото преди тези цени бяха само по договаряне и нямаше никаква прозрачност. Беше изключително манипулативно. Чрез създаването на този финансов инструмент се дава прозрачност и пряка възможност за участие на този пазар. Това не беше възможно до 17 август 2021 година", отбеляза той.

Огнян Николов разкри, че от момента, в който Sprott започва да купува уран, цената се вдига, но според него тя все още е „под себестойност и може да мотивира нови производители“.

"Според мен сегашно влизане е изключително добро като тайминг и тези, които успеят да издържат на волатилността, защото пазарът на природните ресурси е много волатилен, ще направят добри печалби", очаква експертът.

Николов коментира какво според него трябва да е поведението на инвеститорите. "Това, което повечето финансови институции казват е кога да се влезе, но никога не казват кога да се излиза. Лично мое мнение е, ако някой реши да влезе 100% сега, стъпките трябва да са примерно – при вдигане до 60 долара да продаде на 10%, после като стане на 70 – още десет, и в никакъв случай да не става алчен за по-големи печалби, защото пазарът никога не позволява да се реализират свръхпечалби. Той има собствена логика", предупреди Николов.

Що се отнася до предположенията как ще се развие цената на урана и до къде ще стигне, инвеститорът напомни, че при предишния цикъл пикът е бил 137 долара.

„Но на миналия цикъл нямаше Twitter, интернет комуникацията между индивидуалните инвеститори беше много ограничена, а сега имаш възможност да се информираш по-добре", добави Огнян Николов. "Аз лично очаквам цените на урана да минат стария връх."

Съветът на експерта е начинаещите да се учат от старите инвеститори. По думите му те казват: "Колкото по-голям е върхът, толкова по-голямо ще е падането".

"Аз ще допълня, че колкото повече е паднала цената, толкова повече ще се вдигне цената, допълни Николов. – След Фукушима, десет години, имахме цена на урана под себестойност. В момента има един много тежък за производителите момент, но за инвеститори, които успеят добре да преценят момента, това ще е голям шанс, защото никога не съм виждал ресурс или услуга да е в такъв недостиг."

Той обаче подчерта, че при инвестирането страхът и алчността са най-лошите съветници, затова препоръча да се излиза "на порции" и никога да не се съжалява. "Защото ако съжаляваш, влизаш пак, пазарът пада и всички печалби изчезват", даде пример с поведение на инвеститорите Огнян Николов.

Как кореспондира ядрената енергетика със зеления преход? Как историята на урана влияе върху инвестиционните очаквания? Какви са фазите, през които са преминали инвестиционните нагласи на участниците на този пазар? Кои са държавите в Европейския съюз, които са про и кои против развиването на ядрената енергетика, което има пряко влияние върху цените на урановата руда? В кой лагер попада Източна Европа? Газ срещу уран – в какви централи ще инвестират държавите? Как Китай решава проблемите си с електроснабдяването 100 години напред със смела крачка в посока ядрена енергия?

Коментарът изразява лично мнение и не е препоръка за покупка.

Цялото интервю вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:46 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още