IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Уязвимостите в свързаните устройства за интернет на нещата са скочили главоломно

Образователната ни система не подготвя младежите за новите технологии, с които ще трябва да работят, посочват специалисти

17:12 | 17.10.19 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Уязвимостите в свързаните устройства за интернет на нещата са скочили с 5400% тази година на годишна база. Това разкри по време на конференцията The Next Big Thing, организирана от Bloomberg TV Bulgaria, Георги Ганев, Client Leader в IBM България. 

По думите му днес ситуацията е такава, че ако компания бъде атакувана, системите ѝ ще бъдат хакнати. Това се дължи на факта, че хакерите използват все повече инструменти, а хората не са достатъчно подготвени за всичко това. 

“Трябва да инвестираме в образованието на хората в компаниите”, коментира Ганев, подчертавайки, че когато организациите мислят за киберсигурност, трябва да мислят холистично. 

Един от начините да го постигнат е да инвестират повече в това да обучават служителите си на всяко ниво, включително висшия мениджмънт. 

Според Славой Музилек, генерален мениджър за ЦИЕ и Русия в Universal Robots, този въпрос е свързан и с образователната система, която не подготвя младежите за новите технологии, с които ще трябва да работят. Същевременно заплахите остават на заден план. 

“Предизвикателството, което виждам, е, че образователната ни система изостава значително. Не подготвяме хората за новите предизвикателства, за използването на новите технологии по най-добрия начин”, обясни той. 

По думите на Георги Ганев всяка компания трябва да има план за реакция, след като се случи кибератаката, защото това е въпрос, на който малко организации обръщат внимание на този етап. 

Същевременно за сигурността на бизнеса и потребителите трябва да се мисли, когато се поставят основите на мрежите, на различните видове технологии, коментира Томас Якимавичуис, директор Политика и регулации в GSMA Europe. 

“Сигурността не може да се имплементира със задна дата, затова трябва да мислим за нея, когато създаваме 5G мрежите”, обясни той. 

 

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:53 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още