IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Трябва ли гърците да си платят сметката?

Не всички в южната ни съседка са се облагодетелствали през годините от френско-германския финансов гръб, пише Кузман Илиев

17:27 | 28.04.15 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Трябва ли гърците да си платят сметката?

Днес Гърция се е превърнала в икономическа изкупителна жертва номер едно  –  едва ли не брашнен чувал, който се тупа и претупва със зверска обществена сила. Стигматизирана и оплювана от икономисти, политици и граждани не само в Европа, но и глобално.

Стратосферен публичен дълг от 190% спрямо БВП, колабираща финансова система, огромна бюрокрация и тежка корупция са само някои от икономическите характеристики на южната ни съседка.

Първо, не всички гърците са яли „кифтетата” и пили от узакито на чужд френско-германския финансов гръб.

Външните задължения на правителството са изхарчени за текущи разходи в полза на а) близки на гръцкото правителство фирми, получили раздути обществени поръчки или субсидии; б) конкретни получатели на щедри социални помощи и пенсии; в) политиците и бюрократи директно на държавна хранилка. Това са нетните бенефициенти на „социалната държава майка”.

Други гърци обаче, които днес трябва да са „нетните” платци на сметката, не са попадали в споменатите групи. Те са лично засегнати от високите данъци, неефективните харчове на политиците в страната, тежка бюрокрация и оттам корупция през последните десетилетия. И тъй като те са отделни хора и не са еквивалент на политическото тяло, по никакви стандарти – нито икономически, нито морални –  не могат да бъдат държани отговорни за политическите действия на правителства им, а джобовете им –  изпразвани от кредитори и институции. Аргументът, че сами са „избрали” политиците си е некоректен. Нито е задължително да е така, нито реално са можели да избегнат „изхода” от действията на мнозинството.

Нещо повече: бизнесът, разполагаемите доходи и икономическият стандарт точно на втората група  –  заради високата данъчно-осурителна тежест, породена от растящите нужди на социалната държава   –  са били относително ударени през цялото време на пира.

Кредиторите   –  вън от светлината на прожекторите

От друга страна онези, които са финансирали гуляя, някак си остават „на завет” от критичния порой, излял се върху страната, а тяхната икономическа и морална роля е едва едва засягана.

От финансово-икономическа гледна точка е интересно, как и защо френски и немски банки и застрахователни компании оценяваха гръцкия публичен дълг с рискова премия близка до немската и пълнеха балансите си с него? Сравними ли са икономиките на Германия и Гърция като генератор на богатство, че да са третирани по сходен начин? Какво да кажем за моделите за оценка на риска/стойността на активите на банки, застрахователи и пенсионни фондове в Европа?

Ако се приеме тезата, че финансовите посредници са подведени от Европейската централна банка (ЕЦБ), която приемаше гръцките дългови книжа за обезпечение при операциите за рефинансиране на търговските банки… И че така ЕЦБ стимулираше търговските банки да купуват още и още гръцки дълг заради „арбитражна печалба”, идваща от разликата в доходността в полза на гръцките книжа за сметка на немски, да речем…

Та ако са подведени финансовите посредници в Европа –  да излязат и да го кажат ясно, а ЕЦБ публично да поеме отговорност, че изкривява пазара и поощрява задлъжняването, риска и погрешните стимули, предизвиквайки балони и финансово-икономически кризи  –  явления, които би следвало да предотвратява.

За какво всъщност е под атака гръцкият модел?

Не е ли той еманацията на социалната държава майка? Завишени пенсии и социални плащания, непродуктивни работни места в държавния сектор, държавни инвестиции, финансирани от зависещите от икономическата реалност частни икономически субекти и пренасочване частни спестявания –  и вътрешни, и външни –   към държавния сектор?

Гърция не е провален социален модел или финансово-икономическо недоразумение, което по една или друга причина се е случило точно на тази държава, на това конкретно стопанство. Гърция е нещо много повече. Тя е лабораторният експеримент на модела на „социалната държава” изобщо, доведен до логическия му край, настъпил относително бързо поради по-скромна икономическа сила на страната и липсата на реален капитал в сравнение с едни САЩ, Япония, Великобритания, Италия, Франция, Германия, да речем.

Средните нива на публичен дълг в ЕС спрямо БВП вървят към 100-те процента, в Япония 240%, Италия  –  140%, а скритите дългове на социалната система на Германия са над 300% от БВП. Докато са трупали капитал и спестявания, с които са финансирали растежа си, тези общества са имали нищожни или никакви данъци. Били са кредитори, а не длъжници.

Разходите на правителствата спрямо размера на националните икономики също нарастват поголовно в последните десетилетия, а оттам и зависимостта от правителственото разпределени на баницата, наричано „фашизъм”, когато е явно и „корупция”, когато е прикрито.

Ясно тези процеси се виждат, например, в САЩ или Франция при сливането на бизнес с държава. Очевадно те са в Русия и България, например.

Разлика между Гърция и изредените развити икономики има само по степен, не и по същество.

Развитите страни са далеч от благоразумието, а централните им банки продължават да изкупуват дълговете на правителствата им или т. нар. „монетизиране”  – предоставяне в действителност на празен чек на правителството и отменяйки нуждата от болезнено вдигане на данъци или търсене на средства от пазарите.

И така, ако другите страни в ЕС нямат проблем с модела на Социалната държава и ефектите от нея; ако го налагат и защитават; ако самите те са зле дори по-показателни, които са ключови при атаката срещу Гърция… Как и за какво и с какви очи и критикуват Гръцкия модел? На какво основание?

В случая с еврозоната, ако се следва последователно логиката дотук и вземем предвид, че ЕЦБ и Драги изсипва 1 трлн. евро в публичен и частен дълг, без да се притеснява за натиска върху стойността на еврото, че и дори желаят спада му.

При това положение, логически, икономически и морално, Гърция би трябвало да получи всички средства, от които има нужда, напечатани от ЕЦБ. Току виж мечтаната инфлация в Еврозоната стане факт.

Количествените улеснения, извършвани почти навсякъде, не са друго освен финансиране на правителството от централната банка. Самото има наличие доказва, че стабилността на евро, долар, йена не е приоритет на централните банкери по света.

Честните варианти

Те са два: Гърция да получи всичките ѝ нужни средства, за да бъде образцова социална държава или да ѝ бъде опростен дългът ѝ, а загубите да се понесат от кредиторите, които в по-голямата си част вече са квази публичните ЕЦБ и МВФ, които зависят от правителствата за рекапитализирането си.

А при проблем за ЕЦБ и МВФ, правителствата ще вземат дълг, финансиран от… печатарската преса на ЕЦБ, която ще купи новите тези нови правителствени дългове! Кръгът е затворен, но адски.

Заключение

Европа се декапитализира с всеки ден, а дълговете нарастват с бързи темпове, защото ЕЦБ ги финансира, изкупувайки и нетни, и брутни емисии на държавни ценни книжа на страните от еврозоната.

Изобилната ликвидност има ефект в посока надолу върху цялата лихвена крива в еврозоната, както върху куп външни играчи, какъвто е и случаят на България. Това е и причината родното правителство да трупа дълг рекордно евтино. Странно и жалко, но за някои това действително е една „страхотна” новина. А в контекста на социалната държава, каквато България се тупа в гърдите и иска да,   е напълно логично.

За честните привърженици на Социалната държава обаче, Гърция не може да е проблем. За да бъде критикувана гръцката държава на икономическа основа  – първо следва да се анализира, оспори, обори моделът на Социалната държава. Модел, за който Гърция е само перфектна илюстрация и чиста проба „лабораторен социален експеримент”.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от виж още

Коментари

7
rate up comment 20 rate down comment 2
balkando
преди 9 години
п.п. Мисля че кредиторите опростиха вече към 50%, така че остава длъжниците да понесат своята част.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 6
balkando
преди 9 години
Сметката трябва да се раздели 50 на 50 между кредиторите и длъжниците. Така всеки ще си понесе отговорността за своето безхаберие. Няма повече да се дават лесни кредити, няма и да се взимат, защото всички ще са с обица на ухото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 19
alphaomega
преди 9 години
Ами от морална гледна точка трябва да си платят дълговете. Това обаче е невъзможно предвид икономическото състояние на Гърция в момента. От друга страна пък ЕС е основан на солидарния модел и на принципа че обединена Европа е по силна от колкото разделена.. От тук следва че ако една държава има проблем то целия съюз има проблем и никой няма да спечели ако Гърция фалира. Трябва да се намери някакво компромисно решение и да не се позволява на която и да било страна да фалира и да обеднява прогресивно. Да се променят законите на ЕС и да има някакъв контрол на дълговете, и да е обвързано със икономическото състояние на съответната държава, Както на безработния банката не му дава заем така трябва да е и за държавите. Ние българите също не трябва да гледаме много критично на Гърция и да ги сочим с пръст, първо защото са ни съдседи, и второ защото ние вървим по същия път,(дълга ни нараства всяка година).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 18 rate down comment 2
Jorkata
преди 9 години
Нямат избор - ще плащат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 36 rate down comment 2
Nikola666
преди 9 години
Не всички българи бяха партийни функционери по времето на комунизма и ползваха облагите на власта. И не всички българи рязаха предприятия и ги продаваха за скрап, както направиха пребоядисаните комунисти през 90-те. Но все пак днес всички плащаме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 33 rate down comment 5
MZ/X
преди 9 години
Авторът на статията много умело си служи с демагогията, като описва социалната държава единствено като държава, която харчи повече от възможностите си и трупа дефицити!Социална държава обаче може да бъде и тази, която не трупа дефицити, а преразпределя голяма част от доходите от по богатите към по бедните!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 28 rate down comment 1
rover
преди 9 години
При това положение, логически, икономически и морално, Гърция би трябвало да получи всички средства, от които има нужда, напечатани от ЕЦБ. Току виж мечтаната инфлация в Еврозоната стане факт=================================================================Е нали отдавна се разбра, че дори да се опростят напълно всички гръцки дългове, те не могат да си позволят да живеят по начина, по който са живели досега. Напълно съм сигурен, че данните за бюджетния излишък на Гърция, постигнат миналата година, са фалшифицирани. Не напразно представителите на ТРОЙКАТА ( те може да ги наричат "институции") не са допускани до никакви документи и данни, от които може да се направи извод каква е реалната ситуация в гръцката икономика, и особено във финансовата сфера. Така че горецитирания абзац на г-н Илиев за мен е непонятен. Може би тази държава трябва да е с особен статут - да и се дават до безкрайност толкова пари, от колкото има нужда?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още