IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Казусът „КТБ“ се разследва в три направления

Прокурорите разследват длъжностни престъпления в БНБ, присвояване на средства от служители и престъпления против стопанството

10:48 | 17.07.14 г. 15
Казусът „КТБ“ се разследва в три направления

Прокуратурата разследва делото по случая „Корпоративна търговска банка“ в три направления - длъжностни престъпления на служители от БНБ – Управление „Банков надзор“; длъжностни присвоявания от служители на КТБ по повод подадения на 9 юли сигнал за липса на около 206 милиона лева и престъпления по Глава шеста от НК – „Престъпления против стопанството“, извършени от служители на КТБ във връзка с констатациите на постъпилия на 11 юли одит на банката.

По досъдебното производство, касаещо дейността на банковия надзор на БНБ по отношение на КТБ АД, работят общо 10 прокурори и следователи.

Към него са приобщени сигналът на управителя на БНБ за неправомерно теглене от трезора на банката на необичайно големи суми и докладите на одиторите за преглед на активите и пасивите на КТБ, съобщиха от прокуратурата. От институцията обявиха, че периодично ще публикуват информация на сайта си по разследването предвид високия обществен интерес при спазване на банковата и следствената тайна.

От прокуратурата припомнят, че на 16 юни като обвиняем за престъпление по служба е привлечен Цветан Гунев - подуправител на БНБ и ръководител на Управление „Банков надзор“, като му е взета мярка за неотклонение „подписка“. Гунев е обвинен в бездействие по служба - за това, че не е приложил надзорни мерки спрямо КТБ за нарушения и нередности в дейността й.

В тази връзка са разпитани множество свидетели, приобщени са два инспекторски доклада за надзорни инспекции от БНБ на дейността на КТБ и са иззети документи от офисите на множество търговски дружества – кредитополучатели.

По сигнала за длъжностни присвоявания е работено по две версии - изнасяне на парите /93 139 500 евро, 23 657 575 лева и 45 000 щатски долара/ директно от трезора на банката и присвояване на въпросната сума през периода от края на 2011 г. до 20.06.2014 г.

По първата версия квесторите на КТБ са сигнализирали за това БНБ на 8 юли. Към сигнала е бил приложен протокол-разписка с писмена резолюция „да“ на председателя на УС и изпълнителен директор на КТБ АД Орлин Русев за предоставянето на тези суми на мажоритарния акционер „Бромак“ ЕООД.

Приложена е и декларация от главния касиер Маргарита Петрова, че управителят на „Бромак“ Иван Стойков й е представил въпросния протокол, след което са му били предадени пакетирани в чували посочените по-горе суми. При първоначалните разпити като свидетел, както и при проведената очна ставка със Стойков, Маргарита Петрова поддържа изцяло тази версия.

Прокуратурата обаче е възприела втората версия. От държавното обвинение съобщават, че тя се подкрепя от множество свидетелски показания, заключения на графологични експертизи и данни от информационната система на банката.

Като обвиняеми за това престъпление са привлечени Орлин Русев, Маргарита Петрова, Мария Димова – главен счетоводител и Борислава Тренева – зам.-главен счетоводител.

Установено е, че на 19 юни теглене на пари в брой не е извършено, съставяни са документи с невярно съдържание и неистински документи и са извършвани счетоводни операции с цел прикриване пред квесторите на липса в трезора на КТБ на сумата от близо 206 млн. лв.

Доказателствата сочат, че са налице множество случаи на изпълняване от страна на обвиняемите на нареждания за осигуряване на пари в брой от главна каса. Това е извършвано без разходно-оправдателни документи и без надлежно осчетоводяване. Резултатът от тези действия е натрупването на липсата, а протоколът разписка е бил съставен, за да прикрие пред квесторите липсата на парите в трезора на банката. Тази теза е възприета и от Софийския градски съд.

По третото направление са разпитани длъжностни лица от БНБ, КТБ и кредитополучатели. За да не се възпрепятства одитът, по делото не са били изискани оригиналните кредитни досиета, намиращи се в КТБ, а са приобщавани само копия.

На 14 юли е създаден съвместен екип с Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество от петима инспектори на комисията, трима прокурори и трима следователи. Предмет на проверка ще бъде имуществото на обвиняемите лица за период от 10 години назад.

На всички обвиняеми е наложено ограничение да напускат пределите на страната без разрешение на прокурор.

Всичко по темата КТБ може да следите тук

Още новини за България четете в Dnes.bg
 

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:31 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 0
Nikola666
преди 9 години
По грешка го постнах като отговор на теб, сори.Всъщност потвърждавам твоето мнение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 0
Nikola666
преди 9 години
Според прословутия отчет към 31.03.2014, по формата одобрена от БНБ Парични средства и парични салда при централни банки са 900 млн. лв. Това значи че кешът по касите е дори по-малък. Действително одитора не влиза в трезора за да брои пачките. Но когато в един момент се натрупа повече от 25% липсващ кеш, който на хартия е в касата, пък физически го няма (ако това се опитва да каже прокуратурата) това би създало невъзможност да се работи. И тук говорим за такава липса само в главната им каса. Едва ли такава липса може да се разхвърли по клоновете, никой няма да се подпише че получава едни пари дето ги няма.И липсата на 200 млн. лв. причина ли е да се затваря банката и на Вежди да му изгори депозитчето. На *** и бе осигурена много по-голяма ликвидност за нула време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 0
misanthrope
преди 9 години
:) е не, едва ли някой ще седне да ги брои ама би следвало да се водят като кешова наличност и някой като я види, би следвало да каже "АБЕ ПИЧОВЕ, кво стаа бе?"Е наща фирмица, като видя по-голяма цифра в касата и викам аве ко стаа ве ей тия пари има ли ги нема ли ги, плащали ли сме нещо на някого на ръка, да не сте затрили некоя фактура..... Не вярвам 10 г да расте кешовата наличност във всеки отчет и никой да не забележи или да не се разтревожи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 1
data
преди 9 години
Инвентаризации на паричните средства ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 24 rate down comment 0
misanthrope
преди 9 години
Много странна тая натрупана през годините липса. Ако е истина, значи наистина някой от служителите е "щипкал" , но и това е малко вероятно. Има счетоводство, документи.. всяка година се заверява от одитори отчет и тези неща се сверяват до стотинка. Това означава, че във всеки отчет трябва да пише някакви огромни кешови наличности (205Милиона + реалната кешова наличност, която също предполагам не е малка) Да беше бакалия, щях да кажа че е черната каса, ама това е банка, публична компания
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още