IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какви са възможните управленски коалиции след вота

Политиката и математиката ще се срещнат отново при сформиране на ново правителство, категорични са анализаторите

11:16 | 27.03.17 г. 47
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

При обработени 97% от протоколите за предсрочните парламентарни избори ГЕРБ продължава да води с 32,63%, показват публикуваните резултати от Централната избирателна комисия (ЦИК) към 9 ч. Резултатът за БСП е 27,1%, за Обединените патриоти - 9,08%, за ДПС - 8,98%, за ВОЛЯ - 4,16%. Останалите формации не преминават четирипроцентната бариера за влизане в Народното събрание.

Кои са печелившите и губещите от изборите и какви са възможните коалиции за бъдещо управление, както и какви политики можем да очакваме от новите управляващи, коментират политолози и социолози.

Най-възможната конфигурация на управляваща коалиция е ГЕРБ - Обединени патриоти - "Воля". Тук има две големи "но" - няма го естествения партньор - реформаторите. Второ, патриотите да участват официално в управление е доста по-различно от това да го подкрепят. Европа току-що се зарадва, че България е потвърдила европейската си принадлежност, коментира директорът на социологическа агенция "Галъп интернешънъл" Първан Симеонов пред Bulgaria ON AIR.

Според него аритметиката показва много възможности за съставяне на кабинет и повечето са в дясното пространство. Симеонов е на мнение, че може да се стигне дотам БСП да състави правителство.

"Борисов трудно би се отказал от премиерския пост, но обстоятелствата биха го отказали", отбеляза той.

Социологът коментира като много добро представянето на ГЕРБ - формация, която се съвзе от негативната инерция от президентските избори. По думите му удивително е, че участват във властта, без да търпят негативи.

Удивително добро представяне и на БСП, те удвояват своя резултат. БСП върна усещането в обществото за два полюса и баланса на силите, каза още Симеонов.

Според него възможността от промяна е уплашила българите. Толкова сме свикнали с Бойко Борисов, че не можем да си представим политиката без него, поясни социологът. Той добави, че в даден момент БСП се е държала малко по-радикално от това, което обществото може да понесе.

"Патриотите засега успяват в своя вечен стремеж да бъдат трета сила. ДПС запазва контролна воля в българския политически процес. Една от новините на тези избори - ДПС не е в добра политическа форма и губи монопола при гласовете в Турция", каза още Симеонов.

Той е на мнение, че десните формации колективно са се потопили, а "Воля" на Веселин Марешки се е представила под очакванията, което по думите му важи и за "Обединени патриоти".

Борислав Ангелов: Борисов изключително лесно ще направи коалиционно правителство

Според политолозите Борислав Ангелов и Анастас Стефанов големите губещи в тези избори са хората с десни убеждения, които „нямат представителство заради разделението, което се получи в дясното политическо пространство". Позицията те изразиха пред Bloomberg TV Bulgaria.

„Това, което е малко по-голяма изненада, е преразпределението на вота - ще имаме една рекордно богата трапеза за преразпределение. Говорим за около 600 хил. гласа, които ще се преразпределят“, коментира Атанас Стефанов.

Бойко Борисов има идеалната възможност да направи коалиционно правителство. С Обединени патриоти той е на ръба само с тях да направи мнозинство. Ако добавим към тях и "Воля" - получава се абсолютно мнозинство, добави Ангелов.

"Това, което сме си говорили и преди, е, че патриотите са към тяхната част на политическия спектър и на Бойко Борисов ще му е изключително лесно да направи коалиционно правителство. Борисов няма никакъв проблем да поиска подкрепа и от ДПС и да я получи. Случвало се е и в предишни парламенти", каза Ангелов.

"Очевидно е, че Обединените патриоти желаят ролята на Реформаторския блок от предходното правителство. Те дадоха заявка, че искат да участват в изпълнителната власт", каза Стефанов.

Гр. Сарийски: Нищо съществено няма да се промени в икономическата политика при новото управление на ГЕРБ

Това, което се случи вчера, бе, че българският гласоподавател гласува до голяма степен по инерция и това бе причината да се повтори до голяма степен съществуващата политическа конфигурация, каза Григор Сарийски от Икономическия институт към БАН в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.

Нищо съществено няма да се промени в икономическата политика при новото управление на ГЕРБ, защото програмата на партията "не е програма, а прогноза", заяви Сарийски. Той посочи, че следвайки параметрите в програмата ще се постигне увеличение на БВП с около 4%, което е "естественият ход на събитията и ни най-малко няма да промени положението на масата от обществото". "Защото в България има около 3 млн. души в риск от социално изключване. Ако те бяха представени в този парламент, то тогава БСП трябваше да получи около 50% от местата в парламента".

Ангел Марчев: Правителство ще бъде сформирано по безпринципен начин

Най-вероятно е да се направят компромиси и въпреки параметрите на съответните политически платформи да се направят коалиции и да се сформира правителство, което ще бъде малко по-безпринципно, защото се вижда, че няма как да стане по принципен начин". Това каза доц. Ангел Марчев, преподавател в УНСС и БСУ, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.

Мария Пиргова: И този парламент ще има кратък живот

Този парламент ще има кратък живот и ГЕРБ ще управлява много трудно, посочи политологът Мария Пиргова по bTV. Политологът определи „Воля” като нестабилна партия, която ще се продаде към ГЕРБ и прогнозира отново кратък живот на управлението.

Проблемът на управлението е, че ще трябва да се бори с корупцията, т.е. със себе си, смята Пиргова.

Георги Харизанов заяви, че обществото няма интерес от спокоен парламент, а от интензивен такъв, в който се водят смислени битки. Той посочи Обединени патриоти като естествен партньор на ГЕРБ и допълни, че след разговор с „Воля” ще се получи едно „монолитно мнозинство”.

„ГЕРБ ще се борят за оцеляването си в ситуацията за формиране на правителството”, каза по bTV Харлан Александров.

„Това беше съвършено излишно подаване на оставка. ГЕРБ спечели количество, но загуби качество в лицето на партньор като Реформаторския блок”, заяви от своя страна Кънчо Стойчев. „Именно реформаторите легитимираха ГЕРБ във втория мандат, придаваха им друго звучене”, допълни още Стойчев.

Резултатите от предсрочните парламентарни избори позволяват двойна коалиция – ГЕРБ и Обединените патриоти, които имат малко над 120 гласа. Ще е по-стабилна, ако привлекат „Воля”, каза по bTV математикът Михаил Константинов.

Според него феноменът на тези избори е фактът, че десните няма да влязат в парламента. Причина за този резултат е фактът, че десните не само не се учат от чуждите грешки, но отказват да се поучат и от своите собствени, смята той.

„25 мандата останаха в канавката, с тях ГЕРБ можеше да направи удобно правителство във формат Европейска народна партия“, коментира Константинов.

„Избори след шест месеца няма да има – и българският народ, и българските политици в частност имат инстинкт за самосъхранение. Избори догодина – може, ако видим, че не върви управлението. Поне година и половина ще има спокойствие”, смята Константинов.

Димитър Димитров: ДПС е скрит резерв за мнозинството

Ако партиите в новия парламент са само пет, ако съдим по заявките от предизборната кампания, кандидати за опозиционна роля са БСП и ДПС. Останалите трябва да договорят някакво мнозинство. Но това е въпрос с повишена трудност, коментира пред БНР политологът Димитър Димитров.

Специфичното в тези избори беше разделянето на гласовете на ДПС на две, изтъкна анализаторът. За първи път има реална заплаха за доминиращата позиция на ДПС и тя идва, колкото и парадоксално да звучи, от Турция, посочи той.

Димитров вижда ДПС като допълнителния скрит резерв за мнозинството. „ДПС има интерес скоро да няма нови избори, за да може проектът ДОСТ да отшуми. Той би позагубил блясъка си, ако скоро няма избори“, каза Димитров.

Имаше общ тренд на сближаване на резултатите между БСП и ГЕРБ. Имитираше се нарастваща динамика за БСП като цяло, но когато бяхме достатъчно близо до изборите, никой не каза, че БСП ще победи.

Целият патос на Веселин Марешки от президентските избори просто се изгуби, отчете политологът.

Патриотите малко попреиграха с обертоновете и известната истерия по границата, което по-скоро алармира избирателите и принуди част от рационалните избиратели да подкрепят ГЕРБ, допълни Димитров.

Един двегодишен мандат изглежда постижим и рационален, заяви в заключение анализаторът.

Още новини за изборите може да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

26
rate up comment 2 rate down comment 1
Императорът
преди 7 години
При нас бяха ного пасивни. В една от хъхрешката секция гласуваха само петдесетина. Явно никой не им е цакал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 4
Императорът
преди 7 години
Напълно право казваш. Въпросът е, че последователите на мишкунякът пак са твърде ного. Антибойкоборисовият вот се разпилява.А Симеон Кобургготски - колкото и да мърморех срещу му, пак свърши повече работа от бойкоборисов, макар че то и за Костов и СтаниШеф може да се каже същото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 2 rate down comment 6
Императорът
преди 7 години
Да ти изпреваря репликата или недоизказаната мисъл - за толкова години НИТО ВЕДНЪЖ не съм гласувал за БСП. Аз: човек с по-скоро десни убеждения... но няма как да отрека очевидното.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 6 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 7 години
Абе не си съвсем точен - народът по-скоро гласува срещу мишкуняка. Ако приемем гласувалите за 100%, за мишкуняка са гласували 35%, а останалите 65% фактически - срещу него. И съответно изобщо не му е дадена властта - то точно това в момента му е огромната драма! Но и до някъде точно такива разкрачени правителства са късмет за бизнеса - нямат самочувствието и мерака да правят простотиите, които сътвори Боце при първия си мандат или Сакса, когато имаха наистина цялата власт. Аз и повечето колеги, дето си говоря с тях, най-обичаме правителства като "тройната коалиция", това на Орешарски и последното на Бойко - разкрачени, с вилица на врата и кротки, без много резки движения... Ама така мислиме много малка част от стадото, дет сме истински частници... хихи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 6 rate down comment 6
Императорът
преди 7 години
Патриотическите хора - или нови водачи. Дори БСП е по-мъдър избор, защото това е единствената трайна и същевременно демократическа партия - в смисъл: демократическа отвътре. ГРОБ е авторитарна лидерска партия - и то вместо тимберица има тиква. Десните партии непрестанно се цепят и люспят и влизат в безпринципни коалиции. Патриотическите хора дори - също обединение - чиито трима лидери във всеки момент могат да се фанат за гушите - това им е минусът. БСП там има полезна вътрешна конкуренция и не се робува на лидери. Провалят ли се - правят конгрес и издънилият се лидер получава шут отзад. Неслучайно дръпнаха сериозно, макар да не победиха. Такава трябва да е една истинска партия. Вярно е, че в ного исторически моменти най-полезен за някоя страна е решителен Дуче... ама решителен Дуче - не мишкуняк-дезертьор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 8 rate down comment 0
needtoknowmore
преди 7 години
И кой щеше да бъде умният избор?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 6 rate down comment 3
comet
преди 7 години
Реформаторите (умните и красиви про-сор о со и ди) и ДОСТ (про-ердог ановите) не влязоха; БСП (про-рус ките) не са първи; а ОП са около колкото са ДПС, ... все показатели за умереността в поведението на народа ни. ... На мутрата-пожарникар-бодигард ББ отново ще му се наложи да управлява (но без рефор маторите), като сега поръчваните от САЩ и ЕС гафовете и любовта народна ще ги обира директно той и партията Му ГЕРБ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 0
0pk
преди 7 години
наще за Марешки :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 3
majnata
преди 7 години
Циганете за кого мислиш че са гласували...?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 10 rate down comment 7
Императорът
преди 7 години
Шокиращо е как този прocт народ за трети път дава власт на доказан мишкуняк, който два пъти вече дезертира - от страх !!!!Все едно: пиратски екипаж (само те са си избирали свободно кай да ги поведе) да си избере за капитан най-големият мишкуняк, дето във всяка битка с испанците се крие треперещ в трюмът... и да го преизбере после, след като той веднъж се е отказал да бъде водач в напечена ситуация, че после и трети път да го тури капитан, след негово повторно дезертьорство !?!?!?И тоя екипаж да чака, че мишкунякът ще го води към успешни битки и тлъста плячка?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още