IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще направи ли Путин предложение, на което Ципрас да не може да устои?

Руският президент води тежката енергийна артилерия в Атина, но е възможно и гръцкият премиер да го изненада

08:22 | 27.05.16 г. 16
<p>
	Снимка: <em>Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Сътрудничеството между Русия и Гърция почива на солидна база от цивилизационни стойности и православната култура, написа руският президент Владимир Путин в гръцкото издание "Катимерини" броени часове преди визитата си в Атина.

В една от редките си визити в държава от ЕС в куфарчето си Путин днес обаче носи и споразумения за сътрудничество в различни сектори - култура, търговия, енергетика и инфраструктура, коментира вчера съветникът на руския президент Юрий Ушаков. В руската делегация са включени министърът на външните работи Сергей Лавров, на енергетиката Александър Новак, на културата Владимир Мединский, както и ръководителите на "Газпром" Алексей Милер и на "Роснефт" Игор Сечин.

На фона на "тежката артилерия", с която пристига руският президент, съвсем естествено и очакванията са, че основните разговори в гръцката столица ще се въртят около енергетиката. Търговските отношения между двете държави през 2015 година се оценяват на 2,75 млрд. долара. 85% от руския износ представляват петрол и природен газ.

Дали обаче Владимир Путин ще успее да направи предложение, на което гръцкият премиер Алексис Ципрас да не може да устои?

Първата им среща беше през пролетта на 2015 година, когато новоизбраният премиер на южната ни съседка отчаяно търсеше помощ, за да се опълчи на кредиторите, каквито бяха и предизборните му обещания. Последва и втора визита на гръцкия премиер в Русия - в средата на юни за икономическия форум в Санкт Петербург. 

Разговорите сякаш минаха добре и Ципрас дълго време тупкаше топката при разговорите с различните институции за финализирането на втората спасителна програма за страната. Успя да удържи едва до месец юли обаче, когато на гръцкия премиер му се наложи да си признае, че страната не може да си позволи да напусне еврозоната и не може да разчита на подкрепа отникъде.

Така на левия лидер се наложи да подпише трета спасителна програма, предвиждаща нови икономии и рязане не публичните разходи. Свидетели на продължилите безпрецедентните 17 часа преговори, коментираха, че по време на заседанието Ципрас е предложил и сакото си на кредиторите, в опит да постигне по-добри условия за страната си.

След като си подсигури нов мандат на управление, макар и балансирайки с крехкото мнозинство от само трима депутати, Алексис Ципрас се зае внимателно да изготви нова енергийна стратегия за Гърция. Жонглирайки с различни геополитически интереси, вече няколко месеца той се опитва да подсигури газови потоци от Израел, Египет и Кипър, както и от Каспийския регион, които да преминат през страната по пътя си към Европа.

И плановете му засега се увенчават с успех - след години на неяснота и съмнения, че въобще ще се реализира, само преди броени дни беше дадено началото на строителството на Трансадриатическия газопровод (TAP). По тръбите ще тече газът от перспективното находище "Шах Дениз" II от Каспийско море към Европа.

В допълнение Алексис Ципрас беше един от първите световни лидери, които посетиха Иран след вдигането на санкциите на Запада. И основната тема отново беше енергетика, доставки на петрол и природен газ.

Затова и този път сякаш Атина има някой друг коз в ръкава си и ще може да си позволи да огледа руските предложения от всички страни. Нещо повече - Русия е най-големият енергиен доставчик на Гърция, но договорът за доставка е до 2026 година. Ако всичко върпи по план, дотогава газът от Каспийско море вече ще тече, а е възможно да започне и търговската експлоатация на някое от находищата в Средиземно море.

Нетипично пък от Русия от седмици идват новини за реанимацията на "Южен поток" под някаква форма. Спекулациите, започнали от медиите, вече получават и официалните си потвърждения от страна на Лавров, който каза, че "Газпром" търси възможности за реализация на газови проекти в Южна Европа, а и от съветника на Владимир Путин - Юрий Ушаков.

Той пък директно коментира, че се обсъжда газопровод, който да доставя газ до Гърция, а оттам и до Италия през "трета страна, очевидно България".

Любопитна подробност добави и българският премиер Бойко Борисов, който в интервю за "Нова телевизия" намекна за предстоящата визита, първата, откакто е на власт, на Алексис Ципрас у нас в началото на юни. Двамата трябва да обсъдят развитието на подкрепяния от ЕС проект за изграждането на Южния газов коридор, поясни Борисов.

Извън енергетиката Владимир Путин има какво още да предложи - руско участие в приватизацията в южната ни съседка. Още преди години Русия се интересуваше от покупката на газовата DEPA, която отново е за продан, както и от жп операторите в страната. От своя страна Атина пък може да се ангажира да ходатайства за облекчаването на санкциите на ЕС срещу Москва.

Така разговорите в гръцката столица днес имат голям заряд. Със сигурност те ще бъдат от значение за развитието на енергийната карта в целия регион, а опитите да се постигне най-доброто от всички възможни замесени страни - съвсем не са за подценяване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

6
rate up comment 13 rate down comment 16
michaelis21
преди 7 години
A Обама какви ще ги свърши днес във Хирошима ?Ще се извини ли, ще обещава ли нещо ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 25 rate down comment 5
data
преди 7 години
Пхаха , Германците (САЩ) така са хванали гърците за топките , че те нямат никакъв шанс за самостоятелно решение . Не знам Вова на какво се надява но съм скептичен дали ще могат да си покрият дори разходите за транспорт до и от Гърция
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 3
khao
преди 7 години
кога Господ създал гърците, евреите плакали... :)----и тази интерпретация ми харесва, но оригинала ако не се лъжа беше че когато се роди арменец, евреите плачат :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 22 rate down comment 4
bgMan
преди 7 години
В първото изречение от статията пише, че руският президент пише в гръцкото издание Катимерини.Моля уточнете дали Путин работи на хонорар в Катимерини или са го наели по някакъв друг начин?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 33 rate down comment 13
misanthrope
преди 7 години
Путин отчаяно атакува ЕС. През Полша и Балтийските не си и мисли че може да пробие и затова се пробва през Балканите. През България не успя (за която по-рано презрително каза, че е твърде назад в опашката, кой да бъде троянския кон на Русия в ЕС) и се заиграва с Гърция и Сърбия. Те обаче Владимир Владимирович, ви мразят за разлика от нас. Заиграват се с вас за да плашат по някакъв начин ЕС, но дойде ли време да се дава нещо или да ви подкрепят, тактично ви казват да се оправяте без тях. Направиха го сърбите, а гърците дори не стигат до това да казват каквото и да било - хлъзгави са. Както казва народа, кога Господ създал гърците, евреите плакали. Така че Путин няма какво да предложи. При него ножа е опрял до кокала. Той нищо не предлага в момента, моли се (опитвайки се все пак да запази достойнство) А Ципрас нищо не може да приема, Гърция не е суверенна държава, ЕС я държи яко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 41 rate down comment 15
Ironhorse
преди 7 години
Първо ... а бе имена не останаха за наименоване на нови проекти за пАтоци ?Второ ... и двамата, ципурко и путин, нямат парите да реализират каквото и да било.Трето ... и двамата имат интерес да дразнят ЕС, ципурко да крънка опрощаване на дълга, а путин се опитва да пробие изолацията.Четвърто ... този нов пАток, трябва да мине от някъде за да влезе в гърция. През Космоса няма как да стане, през Турция ХИЧ, остава през България.Аз като Българин искам извинение от путин за отправените обиди към нас, когато беше на посещение в турция.Или ще ни уважават като държава или да ходят на майната си.След това може да се водят преговори, само ако прокета отговаря на Трети енергиен пакет и отговаря на икономическият ни интерес.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още