IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Елвира Набиулина – централният банкер, който спаси руската икономика

Гуверньорът накара Путин да приеме пазарното решение за проблем, застрашаващ цялата банкова система, пише Bloomberg

21:48 | 31.03.15 г. 52
<p>
	Елвира Набиулина. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Елвира Набиулина. Снимка: Ройтерс

Беше 16 декември – денят, който по-късно руските брокери нарекоха "Черния вторник", и рублата свободно падаше.

"Намесете се! Намесете се!", крещи служител на Руската централна банка (РЦБ). Гуверньорът на институцията Елвира Набиулина следи на екрана на таблета си как курсът на рублата реагира на спешното повишаване на водещата лихва. Не, заявява Набиулина, не и този път – Русия повече няма да се бори с пазара. Спекулантите имат нужда от студен душ, казва тя.

Това смело решение, за което разказват двама души, запознати със случилото се на срещата, започна да се изплаща на 51-годишната Набиулина и нейния ментор – президента Владимир Путин. Въпреки санкциите, имащи за цел да накажат Русия за действията ѝ в Украйна преди година, рублата се стабилизира. От "Черния вторник", когато се срина до рекорден минимум, рублата възстанови 19 % от стойността си спрямо долара, отчитайки най-силния растеж сред валутите на 24 страни с нововъзникващи пазарни икономики.

Русия все още се бори с болезнена рецесия, предизвикана от срива в цените на петрола, и много банки в страната са засегнати. Засега обаче икономиката поне се отдръпна от ръба на пропастта и неотдавна финансовият министър Антон Силуанов обяви, че най-лошото е минало, пише в анализ за Bloomberg Евгения Архипов.

В сградата на РЦБ, недалеч от "Червения площад", затишието минава за победа. На Набиулина вече не й се налага да пилее валутни резерви в напразни опити да укрепи рублата. Сега тя е изправена пред също толкова обезкуражаващата задача да превърже ранената икономика.

Пряка линия

Въпреки че РЦБ формално е независима, анализаторите са единодушни, че в крайна сметка тя е ръководена от Путин. Набиулина все пак се издигна като сила сама по себе си, с пряка връзка с президента.

Тя не се страхува да говори високо. Когато помощниците призоваваха Путин да наложи капиталов контрол миналата година, Набиулина отхвърли подобен ход и настояваше за изцяло свободен курс на рублата, разказват информирани източници. Путин взе под внимание нейния съвета ѝ и след това я остави да уточни детайлите.

"Моментът беше исторически, тъй като тя убеди Путин да приеме пазарното решение за проблем, застрашаващ цялата банкова система", посочва председателят на руското подразделение на банка UBS Раир Симонян. Русия може би промени курса си в икономическата изолация, отбелязва той.

Това, което направи Набиулина, е може би една от най-големите рисковани игри в 15-годишното управление на Путин. Тя първо повиши водещите лихви до стряскащо високи нива, вдигайки референтната лихва от 10,5 % до 17 % с един замах. След това се отдръпна от намесата на валутния пазар.

Стратегия на разговорите

Путин редовно използва горещата линия с РЦБ, за да обсъжда стратегията с Набиулина, която бе икономически министър и съветник на президента преди да стана гуверньор на централната банка през 2013 г. Говори се, че когато специалният телефон на бюрото ѝ звъни, всички останали напускат стаята. 

"Той не може да се намесва във всекидневните дела на централната банка. Няма такова право", твърди говорителят на Путин Дмитрий Песков.

На фона на стабилизирането на цените на петрола от януари и замразяването на заплахата от нови санкции, сега Набиулина може да обърне внимание на първата рецесия от шест години. Насърчена от подкрепата на Путин, тя изненада анализаторите, понижавайки водещата лихва до 15 % в края на януари, а след това и до 14 % през март.

"Най-лошото е зад нас", заяви Силуанов на 19 март.

Голям проблем

Герман Греф, бившият шеф на Набиулина в Министерството на икономиката, не е съгласен с това твърдение. Греф, който сега ръководи държавната банка Сбербанк, посочва, че кредитните институции са заделили огромни резерви, прогнозирайки увеличаване на дела на лошите кредити.

"Всички банки имат голям проблем, включително и ние", каза Греф пред медии на 20 март. 

Икономическата картина изобщо не е светла: Русия очаква най-големия спад в потребителските разходи от шест години, а инфлацията достига 16,7 % – най-бързият темп от 2002 г., предава БТА.

Заради тези фактори централната банка да прогнозира, че през текущата година икономиката може да се свие с 4%. Набиулина е изучила изкуството на бюрократичното оцеляване от Путин. След като президентът публично порица централната банка, че действа твърде бавно миналата година, тя замени ръководителката на паричната политика Ксения Юдаева, връщайки в институцията опитния Дмитрий Тулин. Ходът бе приветстван от редица икономисти и позволи на Набиулина да задържи доверения си съюзник Юдаева, поверявайки й прогнозирането и стратегиите.

Пазарна паника

Не всички дават високи оценки на централната банка. Павел Трунин, който ръководи департамента по парична политика на московския институт Гайдар, отбелязва, че през по-голямата част от 2014 г. Набиулина е отговаряла на случващото се на пазара, вместо да го изпревари. Освобождаването на курса на рублата ще смекчи последиците от колебанията в цените на петрола за икономиката, но решението бе взето твърде късно, за да предотврати паника на пазара, посочва той.

Оценките за начина, по който Набиулина се справя с кризата, се повишават, сочи допитване на Bloomberg сред 29 икономисти. Сред тях 31 % посочват, че сега имат по-добро мнение за паричната политика, отколкото преди шест месеца, докато 21% процента отбелязват, че оценката им се е понижила. При същото допитване 19 от анкетираните оценяват положително ролята на регулатора за руската икономика, осем са неутрални, а двама дават отрицателна оценка.

Все пак на малцина в банковия свят се налага да се справят с геополитически предизвикателства като Набиулина – първата жена начело на централна банка в групата Г8. Когато Путин започна да действа за анексирането на Крим, например, тя започна да следи социалните медии, за да определи очакванията на инвеститорите за рублата.

Нито Набиулина, нито Путин бяха подготвени за срива в цените на петрола, който повали икономиката. През всички тези трудности обаче, президентът бе зад нея.

"Някои може и да критикуват Набиулина, но не бива да се забравя, че като цяло политиката й е адекватна. РЦБ не е единствената институция, която носи отговорност за икономическата ситуация в страната", каза Путин след повишението на водещите лихви през декември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:19 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

34
rate up comment 7 rate down comment 16
redcretin
преди 9 години
Руската икономика с размер една голяма американска компания :) хахахахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 4 rate down comment 2
michaelis
преди 9 години
вие спорите с мене, че Китай играл по свирката, по ***, по гайдата на Сашш ама на мене на друго ми прилича Commentary: Grey Lady's sour grapes on AIIBhttp://news.xinhuanet.com/english/2015-03/22/c_134087356.htm
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 15 rate down comment 5
michaelis
преди 9 години
И баце последно ти пиша, че китайския външен министър предупреди Сащ да не се бъркат в работите на Хонг Конг и да не се праат на демократи, също и да подклаждат разпри в Китайско море, те много добре знаят кой им клати лодката и кой не. За жълтите чадъри в Хонг Конг за разни "демокрации" не е Русия, Сащ бъркаха там и бутаха къщите също като в Украйна, само, че китайците изпотрепаха демократите и нема проблеми като в Украйна. Ти си напрай сметката с кой са в партия и с кой не :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 6 rate down comment 3
michaelis
преди 9 години
и ше ги разпарчатосат, еми добре само не знам кои се напрайха на отворени със санкциите и кой затвориха и то по тяхна си вина и кои отиват сега там .... :))Great Wall ще построи завода си в Русия въпреки кризата http://***.investor.bg/***/444/a/great-wall-shte-postroi-zavoda-si-v-rusiia-vypreki-krizata-192142/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 11 rate down comment 4
michaelis
преди 9 години
Не те знам с твоя Сашш и Китай са им най-големия кредитор не клиент, бяха клиент са са директори. На вътрешния им пазар преобладават китайски стоки вече, всичко е копирано отдавна. Китай до колкото си спомням е провал веднъж да нападне СССР и те знаят кво се е случило тогава. Ае ти си мислиш, че Сашш са манна небесна, абе смени се тая плоча бе. След известно време само глей с юана кво става, те нема цел живот да бачкат, а Сашш да се чешат под опашката ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 4 rate down comment 12
georgi_shum
преди 9 години
Баце с извинение..ама пълни глупости ръсиш. Никой никого няма да напада. Кой си напада най големия клиент? Или този, в който е инвестирал колосални пари? И не че САЩ са шефа, просто ще знаят кво става.. А с тая билатерална търговия.. стига се излага. Търговията на Китай, със всички, с които е подписал такива споразумения, взета заедно, няма и 20 % сигурно от търговията която върти със САЩ или с ЕС. КИТАЙ не иска, да бута долара, разбери го :)) И Китай подкрепя Русия само в мечтите им :) Ако някой, някога ще нападне Русия и ще я разпарчетоса, това ще е Китай. Не САЩ :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 14 rate down comment 5
michaelis
преди 9 години
Aaa и ти като оня дето бях постнал коментара, всичко са инициирали Сашш и всички троянски коне отишли там "целия обор", обаче пак Сашш е шефа така ли ?? :)) I И китай със всички тея е подписал билатерална търговия с юана и Сащ им позволили да е така нали ? Позицията е напротив много заинтересована, ако искаш им звънни да ги питаш у Конгреса дали им е OK :)) Не баце вече нещата няма да се случват нещата в IMF и World Bank, Fred и на баба им хурката. Просто такъв е живота, достатъчно монопол от кенефите у Фашингтън от Бретон стана напрао на Бритон, стига толкоз :)) Ако искат Сашш могат да нападнат Китай няма проблем .... само, че *** ше им се притече на помощ гаранте .... За тва Китай си дават важност са щото пушкалата зад тех за сега са на тяхна страна, а като има общ враг и враговете стават съюзници :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 3 rate down comment 11
georgi_shum
преди 9 години
Баце :)) Ако САЩ не искаха, никой от Европа, Япония или Южна Корея намаше да влезе:) САЩ по обясними причини няма да влязат.. но всички тия изброените. ще са им като троянски коне вътре :))) А и колкото повече акционери има, толкова повече пада възможноста на Китай да налага политика на банката :) Разглеждай тази банка, като коз на Китай да получи повече тежест, там където наистина се случват нещата - МВФ и СБ:) Нещо което рано или късно ще стане. :) САЩ ще им го дадът в един момент :) Като цяло тази позиция на САЩ дето цитрираш// не ти ли се струва твърде мека и .. незаинтересована.. По скоро.. за да отбие номера и да даже нещо? Щото е политически правилно в случая :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 14 rate down comment 2
michaelis
преди 9 години
ей ти тука и от другата статия един цитат :http://***.investor.bg/aziia/336/a/kitai-taivan-e-dobre-doshyl-v-aiib-stiga-da-e-s-podhodiashto-ime-192130/................Съединените щати призоваха страните да се замислят преди да се присъединят към AIIB, докато банката покаже достатъчно високо ниво на стандарти за управление и опазване на околната среда и даде социални гаранции................За "опазване на околната среда и социални гаранции" да дадели :))) Поне Сашш ги давали разбииш ли :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 12 rate down comment 3
michaelis
преди 9 години
офф баце това ти го пишат да имаш представа за колко горе доле става въпрос. Хубаво ше видиме после, както видехме и с Путлерови, пак ше си гавориме :)) Баце шифтването от световна резервна валута не стаа за 2ч. първо се прай паралелна система, тъй тея я сглобиха и после всеки си получава парче от пая няма да е "цар долар" - гаранте :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още