IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Парламентът удължи мораториума за придобиването на земя от чужденци до 2020 г.

ЕК очаква България да отвори пазара си, в съответствие със задълженията, поети в договора за присъединяване

17:25 | 22.10.13 г. 57
Парламентът удължи мораториума за придобиването на земя от чужденци до 2020 г.

Парламентът удължи мораториума върху придобиването на земя от чужденци до 1 януари 2020 г. Днешното решение, предложено от "Атака", подкрепиха 171 депутати, 38 бяха против, а 12 се въздържаха, съобщи Dnes.bg. Дебатът дали трябва да бъде удължен мораториумът се води от няколко месеца.

Депутатите от Коалиция за България предложиха нов проект за решение за продажбата на земя на чужденци. Те поискаха НС да реши да възложи на МС да предприеме необходимите действия и да предложи законодателни промени, които да гарантират интересите на Република България и българските граждани по повод продажбата на земи на чужденци. Той обаче беше отхвърлен, след като депутати от ГЕРБ първо се объркаха, но след прегласуване се поправиха.

Националистите настояваха Народното събрание да приеме проект за решение за удължаване на мораториума за закупуване на земеделска земя от чужденци. Забраната изтича на 1 януари 2014 година. Падането на забраната за продажба на земя на чужденци от страни от ЕС става на база на договора ни за присъединяване към ЕС. 

ГЕРБ и националистите съгласуваха позицията си и най-голямата партия предложи проектът на решение да се допълни с текстове, които да задължават правителството да води преговори с ЕК за мораториума, както и да предприеме законодателни инициативи в защита на българската земя. Предложението за допълнение обаче беше отхвърлено.

Това е въпрос номер едно през следващите месеци и следващите години. Това е въпросът на въпросите, заяви Павел Шопов от „Атака“ по повод на мораториума. Той поиска дебатът да се предава на живо по националните медии. Предложението не беше прието от първия път, но след прегласуването мина. 

Лидерът на „Атака“ Волен Сидеров направи разбор на цените на земите в различните страни от ЕС. Според него земеделската земя у нас е 10 пъти по-евтина от средноевропейската цена, на която се продава земя в други членки на ЕС. Това е записано и в мотивите за удължаване на мораториума. 37 милиона декара е обработваемата земя на страната ни или по пазарни цени тя е над 16 милиарда лева. Да не разпродаваме на безценица последния неразграбен ценен български актив, призова Сидеров.

Трябва да се предприеме всичко възможно да се удължи срокът за забрана на продажба на земеделска земя на чужденци, заяви депутатът от ГЕРБ Цвета Караянчева. В Испания до 15% от земята може да е собственост на чужденци. Пълна забрана има в Китай, Естония, Беларус, заяви още тя.

Направете го с малко плам, заяви зам.-председателят на „Атака“ Десислав Чуколов по повод изказването на Цвета Караянчева. Той се зачуди как ще гласуват представителите на ГЕРБ. Ако ще гласувате за, влезте всички в зала, призова Чуколов. Самата Караянчева обясни, че ще подкрепи мораториума.

Магдалена Ташева от „Атака“ традиционно беше доста експресивна, като обясни, че по договора ни за присъединяване към ЕС са се водили преговори от „йесменовци и йесдами“. По нейни думи пък въпросният договор е бил подписан от „политически вампири“, които вече са извън политиката, но от време на време слагат различни маски и се мъчат да се върнат.

Националистите обърнаха изказванията си и към Ботев и Левски и тяхната борба. Ботев и Левски са се борели за свобода, не за придобиване на имущество, контрира веднага Янаки Стоилов от БСП.

Антон Кутев от левицата беше категоричен, че след падането на забраната чужденци извън ЕС няма да могат да купуват земя. Това са спекулации, заяви Кутев.

По негови думи на практика мораториумът не работи, защото чужденци могат да регистрират тук юридически лица и да изкупуват, колкото земя искат. Има вратички в закона и в мораториума, които са проблем. Трябва да влезем в детайлите и да намерим пътя, заяви още червеният депутат.

Днес имаме уникалния шанс да поправим миналото, заяви Сидеров. По негови думи днес депутатите могат да излязат по два начина от залата – с гордо вдигната глава или гледащи земята. 

България ще има проблеми с европейския си образ след приемането на това решение, каза председателят на Народното събрание Михаил Миков пред агенция "Фокус". Според него мотивите, с които е взето днешното решение, не отговарят на съдържанието на Конституцията. 

Говорител на Европейската комисия коментира преди това пред БНР, че комисията очаква България да отвори този пазар, както е предвидено - от началото на 2014 година.

Само преди дни ЕК отхвърли аналогично искане от Румъния.

„На България й беше даден преходен период, в който да се подготви за пълното отваряне на пазара на земеделски земи за чужденци. Този период изтича на 1 януари 2014 г. и присъединителният договор с България не предвижда никаква възможност за удължаването му. Затова очакваме България да отвори пазара си в съответствие със задълженията, поети в договора”, посочи говорителят  по въпросите на вътрешния пазар Шантал Хюс.

На въпрос какво следва, ако това не стане, тя припомни, че при неспазване на общностното законодателство се пристъпва към наказателна процедура, която може да доведе и до съд.

България трябва да спазва договореностите, които е подписала, включително и по отношение на продажбата на земеделските земи на чужди граждани, каза по-рано днес в Стара Загора президентът Росен Плевнелиев.

Когато искаме да сме член на ЕС, трябва да си дадем сметка, че ставаме член и на общия пазар. Затова трябва да се държим освен като българи, и като европейци, разясни държавният глава.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:54 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

35
rate up comment 2 rate down comment 1
deant
преди 10 години
Ами беше набързо нахвърлен пример за заобиколка. Ако твоята идея отговаря на изискванията за "продажба" на чужденец - НП :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 2 rate down comment 1
deant
преди 10 години
ОК даже не са в Шенген! Те са точно в нашата позиция в момента. И вместо да се караме с тях, трябва да се съюзим според мен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 2 rate down comment 1
citizen_bg
преди 10 години
Защо данъци? Отдава се под наем(продава се на за ОПРЕДЕЛЕН СРОК) и всеки да си прави сметката. Ако не му излизат сметките на некадърния или мързеливия, препродава я на друг на редуцирана цена според оставащия срок. Никакъв проблем и не съм го измислил аз това. След срока обаче земята се връща на собственика(държавата) защото всичко се променя и може условията и интересите вече да се други. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 2 rate down comment 1
deant
преди 10 години
По въпроса за ОК - не се знае знае ли се. UKIP са във възход в момента. Много политици от управляващите партии напускат и отиват при UKIP. Камерън е под жесток натиск от собствените си избиратели. Той самия говореше за промяна още в началото на годината. ОК са особняци като нас. Дори повече. Ако не сме ние, има голяма вероятност те да успеят да излязат от ЕС, ако го гласуват на реферндума, който вече им е обещан от Камерън.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 2 rate down comment 3
Vesko94
преди 10 години
А ти от къде си толкова сигурен, че Кралството няма да го направи.? Доколкото знам, ако си част от ЕС, задължително е и да станеш към даден момент част от еврозоната. Е, Великобритания не е част от ЕЗ. Т.е. за тях отстъпки може, за нас не. Не става така!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 4 rate down comment 1
deant
преди 10 години
Да, затова трябва да се измисли заобиколен вариант. Като примерно данъка, такси или безумно сложни процедури. За да може хем да има възможност, хем да е безумно трудно чужденец да купи. Но нашите кухи *** политици изобщо не мислят за това. Те ползват темата само да се дракат кой бил спечелил изборите, кой бил направил правителство и кой си мисли, че от него зависи цялата държава (фикус). Ужасно е, как да не се нерви човек?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 7 rate down comment 1
LuckyYou
преди 10 години
Никой не казва, че не можеш да измениш договор както на теб ти изнася, въпросът е какви последствия ще последват за теб след това. Пример: Правим договор за покупко-продажба на автомобил, ти ми продаваш кола. Обаче решаваш, че този договор не важи за теб и си взимаш автомобила обратно и почваш да си го караш. Само че като се видим в съда, какво мислиш, че ще стане ? И колата ще ти вземат и колата и ще те осъдят! А можеш да си спестиш всичките тези глупости като просто не решаваш, че трябва да си караш колата, която вече си продал....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 7 rate down comment 1
LuckyYou
преди 10 години
Дали искаш или не да го приемеш това няма никакво значение. То вече е прието. Разбира се, недей да мислиш, че аз не искам да си защитавам държавата или националните интереси, даже напротив. Ние така или иначе ще си отворим държавата, щем или не щем, въпросът е колко глоби ще платим преди да го направим. Истината е, че този спор е трябвало да бъде воден много отдавна, вече е късно за каквото и да било. Така че и спорът е несъстоятелен. Трябва да бъдем реалисти. А реалистично е да не приемаме популистки закони и да се съобразим с международното право. Отново го повтарям - това е все едно парламента на UK да реши да продължи рестрикциите върху българи и румънци, въпреки подписания договор, сама да си го измени както на нея и е изгодно. Абсолютно едно към едно. Само UK няма да го направи това нещо, а ние вече го направихме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 8 rate down comment 0
rumen221
преди 10 години
В Унгария1. Земята може да се притежава само от унгарски ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА2. Европейци могат да я наемат и обработват, но... САМО С ЛИЧЕН ТРУД3. Европейци могат по изключение да притежават земя, НО:- Да имат ПОСТОЯНЕН АДРЕС В УНГАРИЯ- Да я обработват С ЛИЧЕН ТРУД!И накрая:- Всяка точка от всеки договор може да се предоговаря- Всяка точка може да се обяви за явно неизгодна (ако е наистина такава, а дори и да не е била, може да стане) и да се отмени едностранно- С Е.С. СМЕ ПОДПИСАЛИ ДОГОВОР, А НЕ ЗАВЕЩАНИЕ!!!.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 4 rate down comment 3
deant
преди 10 години
ПОдкрепям, бих предложил и сериозни данъци върху земята. Така дори чужденец да купи, той е задължен да допринесе в хазната. И винаги! тази земя ще остане българска, защото ако спре да плаща данъци може да му бъде отнета!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още