Няма интерес от чужди купувачи към българска земя засега. Това каза земеделският министър Димитър Греков в Народното събрание.
Днес депутатите обсъждаха дали да бъде удължен мораториумът за закупуване на земя от чужденци. На 1 януари 2014 г. отпадат ограниченията за закупуване на ниви. В момента чужденци могат да купуват земеделски земи, само след като са регистрирали дружества на територията на България.
„Земеделското производство не е да купиш земя и да я използваш. Условията при нас са строго специфични”, заяви Греков. Той припомни, че в момента земята в България е силно раздробена.
Агроминистърът заяви, че могат да се предприемат законодателни инициативи, които да ограничат опциите за продажба на земя на чужди инвеститори. Той обаче уточни, че не е опасно нивите да се дават под аренда или да се продават на чужденци.
Като пример за евентуални ограничения Греков посочи възможността да не могат да се развалят дългосрочните договори с арендаторите или наемателите. Подобно решение може да е и въвеждането на ограничения за продажба на ниви около границите или около стратегически обекти. Министърът припомни, че не можем да отворим главата "Земеделие" от присъединителния ни договор с ЕК.
Още новини от България четете в Dnes.bg


След морето в България: румънците се връщат у дома за втората почивка
За кои три зодии предстоят промени до края на годината?
Виц на деня - 13 август
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Жълт код за силен вятър и вълнение е обявен за четвъртък за морското крайбрежие
Съпротивата срещу AI центровете може да предпази сектора от нов дотком срив
Акциите и облигациите се покачват, залозите за по-високи лихви в САЩ отслабват
Русия обмисля саботаж и други атаки в Европа, предупреждава разузнаването
Джош Кушнер и Боб Айгър купуват Лос Анджелис Лейкърс за $12,5 милиарда
Тръмп се връща към икономически натиск върху "окопалия се" ирански режим
Четири скрити функции на автомобила
Шест проблема при Honda CR-V на старо
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Зеленски: Украйна се нуждае от поне 5% от американските ракети "Пейтриът"
Студен въздух сваля температурите днес, на много места ще вали
Аплодисменти приветстваха слънчевото затъмнение в Испания
Владимир Путин за първи път посети Курилските острови
Задържаха наркодилър в столичния "Гео Милев", параван бил 4-месечното му бебе