IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кои са професиите без кадри у нас?

Самият планов прием в образователната система създава безработица, отбелязват от БСК

14:12 | 30.08.14 г. 17
Автор - снимка
Редактор
Кои са професиите без кадри у нас?

Работни места, които са добре платени, но остават свободни с месеци наред - съществува и този парадокс. Дори и в тежко засегнатата от безработицата България, ключови професионални сфери страдат от липса на специалисти.

За поредна година инженерите, квалифицираните работници и мениджърите заемат челните позиции за дефицит на кадри у нас.

България е първенец в Европейския съюз (ЕС) по дефицит на кадри. И докато това, че инженери липсват не е новина, то недостигът на IT специалисти си е изненада. Догодина в този сектор ще се търсят вече 40 000 души. Той генерира около 6% от БВП на България, като 50% от българската IT индустрия е експортно ориентирана.

Проучване на БСК сочи, че една от причините за тревожната статистика в сектора е, че сред младежите висшисти инженерите и IT специалистите са масово недоволни от знанията и уменията, получени в университета.

Сблъсквайки се с липсата на практически умения, много от тях се на насочват към други професионални сектори. До десет години оставаме и без подготвени физици, химици и машиностроители. Няма интерес към тези тези специалности заради трудната реализация и ниското заплащане.

"Самата образователна система поради начина си на план прием в момента създава безработица.Около 27% от завършилите висше образование у нас се осигуряват в чужбина. Това означава, че всеки 3-4 специалист напуска България“, заяви Томчо Томов от Национален център за оценка на компетенциите в БСК.

Годишно между 500 и 600 висококвалифицирани български лекари започват работа в Европа. Причините: отново изключително ниското заплащане, липсата на кариерно развитие и трудният достъп до специализация, която сами трябва да плащат. Напускащите страната медицински сестри са двойно повече – 1 200 годишно. Стряскащата статистика говори, че след някоя и друга година няма да има кой да ни лекува.

"Проблем има и с дисбаланси в системата и качеството на образованието. Например, рязко трябва да се увеличи план приемът на медицинските университети. Ако трябва да се увеличи и техният брой. Необходими са и специфични специалисти в системата, освен в основните направления“, допълни Томов.

За поредната криза, този път в образованието, предупреждава Синдикатът на българските учители. По негови данни през 2020 г. ще има над 6 000 свободни позиции за преподаватели. Все по-малък е и интересът на младите към професията – от 30 дипломирани преподаватели едва петима започват работа по специалността.

"При тях проблемът е свързан със заплащането и все по-намаляващия престиж на тази толкова важна професия. Без да звучи пресилено, след 5 години ще се окажем пред сериозен проблем с намирането на учители“, обясни Томов.

По данни на БСК всеки четвърти безработен младеж у нас е с висше образование. 30% от безработните млади хора у нас никога не са работили. Почти толкова е броят на тези, които нито учат, нито работят. Ситуацията на пазара на труда у нас изисква незабавни мерки.

На първо място е създаването на система за прогнозиране на пазара на труда и план приемът в образованието да се насочи към задоволяването на тези потребности. Още в университета студентите трябва да развият уменията си в дадената сфера на практика. И не на последно място – кариерното и професионално ориентиране да залегне в образователната система от най-ранна възраст.

Вижте повече в репортажа на Bulgaria On Air!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:08 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bulgaria On Air виж още

Коментари

7
rate up comment 1 rate down comment 0
kalendar
преди 9 години
бе ти си бил социалист, бе:) За сефте май съм на 100% съгласен с теб. Но това което посочваш като проблем е присъщо да се обяснява като проблем на наетите-сиреч-на работещите. Само лява партия(нямам предвид декларативно лява, а наистина лява) може да сложи малко ред в тая работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 1
george_tn
преди 9 години
Да виждате някъде място за млади тук? Трябва или да имаш богати родители или да си много заблуден за да стоиш тук.- фирмаджиите изяждат всичко и не реинвестират. Коли любовници къщи, живот сега и на момента.Егоизъм.- с първосигнално безхаберие те се радват на евтина работната ръка! Глупост- оцеляват като плащат на "мафиотско-лицензионни" структури, които само си се менкат чрез партиите. Не може да печелиш извън системата. Страх- работната ръка струва толкова колкото и плащат - респективно посредствеността е повсеместна. СмъртДа идват следващите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 23 rate down comment 3
ivan.ivanov
преди 9 години
Напълно съм съгласен с STRAHO.Трябва да си луд за да започнеш работа в българска IT компания. Повечето са големи измамници. Не плащат заплати, не плащат осигуровки, не спазват трудовото законодателство.През изминалите години, всички български компании, за които работих ме мамеха. Те или не ми изплатиха заплатите, или не ми изплатиха неизползваните дни от отпуската, или ме караха да работя през почивните дни и извън работно време, а това време не ми беше платено. Също така, те не ме осигуряваха на реалната заплата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 26 rate down comment 0
data
преди 9 години
Без стратегия за ръст на доходите кадри няма и няма да има. Нбийте си го най накрая в главите че образованието е икономическа дейност и хората инвестирали в образованиетоси е нормално да търсят и максимална възвращаемост. Към настоящият момент тя не е в бг
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 26 rate down comment 0
deant
преди 9 години
"Проблем има и с дисбаланси в системата и качеството на образованието. Например, рязко трябва да се увеличи план приемът на медицинските университети. Ако трябва да се увеличи и техният брой. Необходими са и специфични специалисти в системата, освен в основните направления, допълни Томов.---къв експерт е този томов не знам! Хем сам казва, че кадрите бягат защото системата го предразполага, но после сам предлага в идеята на същата система да се увеличи приема на медицински студенти, че и да се отворят още учебни заведения. АЛО?! Нали готовите кадри били те в пъти повече, ще почнат да бягат и те навън бре ме ***! Сестемата трябва да се промени, за да стане задоволителна за работа на завършващите медицински лица! Повярвайте ми не трябва много, но не ви изнася да го направите! Дори не искате да започнете лека полека да ринете ла*ната. Вероятно вие сте от тези, които са облаготелствани от това положение, че и с това изявление го казвате в прав текст едва ли не!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 41 rate down comment 2
STRAHO
преди 9 години
Какво очакваш когато цели сектори от икономиката се държат от ниско интелигентни мутри или техните потомци!??? Няма скоро да проумеят, че бизнеса не е грабеж. Преди години тук коментирах че им е сбъркана философията. Глупаво е да мислят че ТЕ ДАВАЛИ хляба! Обратното е. Работещите за тях им дават хляба. Отдавна не сме в средновековието. Когато се научат да СПОДЕЛЯТ успеха с тези които на практика им го коват ще си решат проблема. Самата дума "КОМПАНИЯ" широко използвана иначе и у нас, значи КОМПАНИЯ или ГРУПА от хора ! Собственика се явява просто лидер на групата нищо повече! Но до тогава има мноооого време. Трябва да се сменят поколенията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 24 rate down comment 0
KostadinovK
преди 9 години
Всички уж знаят какво трябва да се прави, но никой не го прави.......... Парадокслна държава,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още