IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво значи за българската икономика отслабването на лева спрямо долара

Подобни значителни движения са необичайни за валутните пазари и се срещат сравнително рядко, смятат експерти

08:21 | 12.03.15 г. 86
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Какво значи за българската икономика отслабването на лева спрямо долара

Промишлеността ще получи тласък, но потребителите ще се окажат под по-силен натиск вследствие на спада на курса на лева спрямо долара.

Около тази теза се обединиха анкетирани от Investor.bg икономически анализатори, които коментираха влиянието на резките изменения на валутните пазари в последните месеци. Към момента един долар се търгува за приблизително 1,85 лева спрямо 1,43 лева в началото на 2014 г. Равнището е най-високото от април 2003 г. насам. 

Графика 1: Движение на USD/BGN (януари 2014 - март 2015 г.)

Как ще отрази на българската икономика спадът на курса на лева спрямо долара до 12-годишно дъно?

"Износът на България за страни, които се определят като "доларови икономики", ще получи предимство от по-евтиния курс. Такъв пример е Турция, която е важен търговски партньор за България, но ефектът ще се намали и от силното поевтиняване на местната валута", смята Цветослав Цачев, ръководител "Анализи" в ЕЛАНА Трейдинг.

По думите на експерта по отношение на износа за Европейския съюз (ЕС) може да очакваме, че българските предприятия, доставчици на европейски фирми, ще получат повече поръчки, защото износът от еврозоната ще расте по-силно.

Сходно мнение споделя и икономистът Иван Митев, според когото при цена в долари ситуацията помага за износителите на стоки и услуги, но вреди за вносители и работещи с вносни суровини. "Съвсем скоро ще сме свидетели как правителството ще отчете постигнат по-голям износ, а потребителите ще са със завишени трудности", коментира той.

Добра новина за българската икономика ли е спадът на курса на лева спрямо долара?

Да, защото ще повиши износа и ще стимулира икономическия растеж
Няма особено значение, защото най-големият ни външен пазар е ЕС
Не, защото ще оскъпи вносните стоки
Общо 1961 гласа

Важен фактор несъмнено се оказва и петролът, стойността на който продължава да отчита рекордни дъна. Според икономиста от Института за пазарна икономика (ИПИ) Явор Алексиев ако цените на "черното злато" останат ниски – под 70 долара за барел средногодишно, негативният ефект от ниския курс на еврото ще остане ограничен.

"Разбира се, разходите на потребителите за някои вносни стоки ще се увеличат, но основната заплаха е именно поскъпването на суровия петрол в комбинация със силен долар – това би било истински шок за слабите икономики на България и ЕС. Инфлацията, която подобно стечение на обстоятелствата може да генерира, не е от типа, който ЕЦБ търси, тъй като ще е свързана с увеличаващи се разходи за производство, безработица и загуба на конкурентоспособност", отбелязва той. 

Последна актуализация: 12:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 33 rate down comment 1
nobel
преди 9 години
Бюджет се пълни с внос, това го знае всеки първокурсник от УНСС....................................................Ха, ха , ха. Тези от УНСС със сигурност го знаят. Само *** от Китай, Япония и Германия не го знаят и продължават да изнасят като луди. Непременно трябва да им изпратим от нашите СПЕЦИАЛИСТИ. Много са добри. По-мощни са и от водородна бомба. Ще им сринат икономиката и ще им издигнат жизнения стандарт до нашия за отрицателно време. Вярвайте ми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 23 rate down comment 2
pinoccio
преди 9 години
Това с паритета много ме впечатли. Кой, точно, е паритетът? Да не би да имат предвид съотношението 1:1? Та това не означава паритет. Паритет е съотношението, което отразява валутния баланс най-добре, което предпоставя най-малко напрежение между две или група валути. При въвеждането на еврото това съотношение бе 1Е=1.18$. Тогава това се считаше за паритет. Сега никой не знае кой е паритетът, защото тепърва има да се развиват разни валутни турбуленции. А, иначе 1:1 е и една краставица къмто един банан, ама и един вибратор върши същата работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 10 rate down comment 14
korker
преди 9 години
Защо само за износ говорите?Бюджет се пълни с внос, това го знае всеки първокурсник в УНСС. При вноса се събират и мита, и акцизи ако има, и ДДС ...При износа за бюджета няма никой.Отделно, нашето потреление го няма никакво. Скоро ходил ли си да пазаруваш? Последните месеци зареждането на магазините у нас масово изпосталява, е не е като през 90-те години, но се усеща липсата на стоки за потребителите у нас. Има стоки, които човек у нас не може да намери и трябва да чака да дойде вноса след месец.За това говоря, че само с износ не става, трябва да се върви към развиване на местното ни потребление, което го няма никакво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 14 rate down comment 7
lozkhris
преди 9 години
Не ми е ясно за кво се бориш....За какво са ти заеми в долари?! Износът за еврозоната не се влияе от курса на долара и няма кво да им кривя шапката, просто щото и моята е крива...И какво точно изнасяме в такива огромни количества за ЕЗ?!. Домати и краставици?! Друг път - дори те са ни внос от Испания и Турция....По-важно е да се убеди Германия да отваря заводи и фабрики в България, вместо в Китай..Заеми в долари кой тегли и откъде в Бг, че нещо не се сещам? И не ми казвай "изнасяй", ясно подчертах, че не съм в тази сфера. изнасяй ти като си толкова печен. Това,което казвам е, че в момента трябва политиците и бизнесът да се възползват от ситуацията за да подкрепят производството. Износът за еврозоната е ясен, въпросът е да изнасяме колкото се може повече към повече дестинации. Това е ясно и на малките деца.А ако всичко това не ти харесва - отвръжи лева от еврото и го вържи за долара... Или просто го отвържи. В крайна сметка пазарната икономика не се базира на валутни бордове...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 12
michaelis
преди 9 години
ем хубаво айде изнасяй ама тея заеми и то в долари и то точно в тоя момент ?!? иначе за износ да ама на някой с долари на тея с евро ше им накривиш шапката ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 12 rate down comment 6
lozkhris
преди 9 години
Естествено, че е някой друг - политиците и бизнеса трябва да го направят. Нямам нищо против да участваМ , ама не съм в тая област, така че ще използвам 1 л. ед.ч. когато сам стана предприемач...ако стана. Дотогава ще изисквам действия от хората, за които съм гласувал и които ръководят икономиката на страната
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 14 rate down comment 5
nobel
преди 9 години
Съгласен сам. Имам само една молба. Ако е възможно използвай по-рядко думата НАПРАВЕТЕ. Защото така излиза, че някой друг трябва да го направи. Опитай се да кажеш : дайте да направиМ. Пак е същото, но звучи мъничко по-добре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 20 rate down comment 4
kefal
преди 9 години
Това за вносните стоки не е правилния въпрос.Въпросът е, колко аджеба ще е инсфлацията, при положение че повечето стоки у нас са вносни?Досега беше добре, бяхме все около нулата последните години, доходите също бяха замразени. Обаче, сега курсът на долара вече е 1.85, преди беше 1.40, т.е. ето едни 30% поскъпване на вноса. Половината да се прехвърли, ето ти 15% инфлация за добро утро. Какво правим с доходите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 18 rate down comment 11
nobel
преди 9 години
Кога щял да настъпи паритета между еврото и долара? Мисля, че спокойно можем да го очакваме след няколко часа. Притесненията по-скоро са, че еврото ИЗОБЩО НЯМА ДА ЗАДЪРЖИ СВОБОДНОТО СИ ПАДАНЕ пра 1:1. И радостта на тези дето от сума време го бълнуват този паритет ще бъде съвсем кратка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 26 rate down comment 6
lozkhris
преди 9 години
Стига сте ривали!! Вместо да мрънкаме, да вземем да се възползваме от ситуацията. Трудът в България все още е много евтин, така че направете всичко възможно да възродите производството и износа. Що се отнася до вноса - ами произвеждайте, в пазарната икономика потребителите ще купуват това, което им е по-изгодно, а ако имат избор между българско и вносно - ще купват българското. Ето ви верижната реакция на балансираната икономика. А за Мерцедесите и Поршетата да не мислим - те ще се купуват абсолютно независимо от курса на долара или виетнамските донги...Крайслерите не са особено популярни в България, така че курсът на долара няма да ни удари покупките. А да - и сега вместо да летите до Щатите за един Айфон, ще си го купувате от Бг...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още