IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Стиглиц: Италия ще напусне еврозоната

Възможен е разпад на еврозоната или разделяне на "северно евро" и "южно евро", смята Нобеловият лауреат

09:53 | 06.10.16 г. 40
Автор - снимка
Създател
<p>
	Стиглиц:&nbsp;Без допълнителни дълбоки реформи самият валутен съюз няма да продължи да функционира. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Стиглиц: Без допълнителни дълбоки реформи самият валутен съюз няма да продължи да функционира. Снимка: Ройтерс

Известният икономист Джоузеф Стиглиц не вярва, че Италия ще остане част от еврозоната още дълго време. „Когато говоря с италианци, усещам, че хората там са все по-разочаровани от еврото“, казва носителят на Нобелова награда в разговор с германския Die Welt.

По думите му сега разочарованието се разпространява и сред учени и политически лидери. „Италианците просто тъкмо разбират, че Италия не функционира в еврозоната. Това е наистина трудно емоционално прозрение за тях и те дълго време отказват да го приемат". 

Италианската икономика е в дълбока криза. Банките в страната се борят с огромни количества лоши кредити, а икономиката не се разраства в продължение на почти десет години вече, докато безработицата се повиши рязко през същия период.

Без допълнителни дълбоки реформи самият валутен съюз няма да продължи да функционира, казва Стиглиц. Американецът, който спечели Нобелова награда през 2001 г., не очаква, че европейската политика може да спаси все още „боледуващата“ валутна зона в дългосрочен план. На страните членки им липсва волята да се справят с необходимите по-мащабни реформи, като например създаването на банков съюз или обща система за застраховане на депозитите, смята той.

„Липсва решителност“, казва Стиглиц. „Опасявам се от скоростта, с която се вземат решения в Европа. Политиците се съгласяват, че нещо трябва да се направи, но след това това решение се блокира, отлага и претупва“. По думите му в Европа просто липсва нужната солидарност отвъд границите.

Ето защо, според него, общата валутна зона вероятно ще се разпадне през следващите години. Тогава еврозоната няма да съществува в сегашния си вид, казва топ икономистът. „След десет години ще има наистина еврозона, но въпросът е как ще изглежда тя. Много малко вероятно е тя все още да има 19 страни членки. Трудно е да се каже кой ще принадлежи към нея“, смята Стиглиц.

Германия, например, вече е приела, че Гърция ще напусне еврозоната, казва той. В миналото Стиглиц вече посъветва Португалия и Гърция да напуснат валутния съюз.

Икономистът изброява цяла поредица от реформи, които биха били необходими, за да се гарантира, че валутният съюз действително ще работи. Очевидно обаче и той не вярва, че правителствата на държавите членки ще се решат на тези стъпки. Следователно според него единствените правилни решения за раздвижване на изпадналата в застой европейска икономика са или разпадане на зоната, или разделяне на „северно евро“ и „южно евро“.

„Кризата започна в САЩ, но икономиката там се възстановява, докато бъркотията в еврозоната се увеличава", казва Стиглиц, който е бивш главен икономист на Световната банка. Двете икономически зони (САЩ и еврозоната, бел. ред.) са с подобна структура, притежават сходен човешки капитал, сходни природни ресурси и подобни институции. Голямата разлика според Стиглиц е еврото.

Икономистът не за първи път изказва съмнения в устойчивостта на валутния съюз. През лятото той разкритикува в интервю за CNBC европейските лидери, сред които президента на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който очевидно изпрати послание, че всяка страна, която напуска ЕС, ще бъде наказана. „Един вид идеята е, че можем да задържим хората заедно не чрез ползите, които им носим, а чрез страха от напускането. Това не е здравословно поведение, това ще ускори развода“, заяви икономистът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:21 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 35 rate down comment 7
Sakamano
преди 7 години
Тоя като е слушал мненията на "разочаровани от еврото италианци" по кръчмите, питал ли ги е дали искат да си върнат лирата и двуцифрената инфлация?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 29 rate down comment 4
ratten
преди 7 години
аман от пророци и изкуфели лауреати
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 36 rate down comment 12
4ervenasgan
преди 7 години
Тоя цоциалист е толко ***, че чак дрънка.КАКВО значение има как се казва валутата ти, при условие, че не искаш да намалиш заплати, да орежеш разходи и да реформираш сектори?И марсианска лира да въведат и да си печатат до полуда, само ще си докарат хиперинфлация, което си е реално намаление на заплати, само, че малко по прикрито, като за дебилните "леви" електорални единици.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 31 rate down comment 12
lyusien
преди 7 години
Защо ли никак не му вярвам на Стиглиц Основните му критики са към Е С Но Е С бавно но сигурно се движи към целта си-ръст на Б В П от 2% инфлация от 2% и ниска безработица Прав е че еврозоната няма да остане в същия си вид Много скоро ще бъде от 25 члена които ползват еврото Колкото до Италия тя още дълго ще бъде член на еврото и водеща икономика в Е С
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 32 rate down comment 1
KPetkov
преди 7 години
От тази статия останах с впечатлението, че като си върнат драхмата гърците изведнъж ще цъфнат и вържат, италианците и те с тяхната лира. Ние защо се натискаме тогава да влезнем в еврозоната?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още