IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какви цели гонят Вашингтон и НАТО в Либия?

Социалните мрежи вече се използват от ЦРУ и Мосад за подклаждане на протести

18:21 | 08.04.11 г. 19
Автор - снимка
Създател
<p>Снимка: БТА</p>

Снимка: БТА

През 30-те години на миналия век САЩ, Великобритания и Холандия проправиха пътя към Втората световна война в Тихия океан, организирайки заговор срещу Япония. Трите правителства конфискуваха банковите сметки на Япония в държавите си, използвани от Токио за разплащане за извършен внос, и лишиха страната от петрол, каучук, калай, желязо и други жизненоважни суровини и материали, се казва в материал, публикуван в списание "Форин полиси".

Дали Пърл Харбър не беше японският отговор на това?

Сега Вашингтон и марионетките му от НАТО използват същата стратегия срещу Китай.

Протестите в Тунис, Египет, Бахрейн и Йемен произтекоха от народното недоволство от тираничното управление на правителствата-марионетки на Вашингтон. Само че протестите срещу Кадафи (който не е марионетка на Запада) в източната част на Либия, където е петролът и където Китай вложи внушителни средства в енергийния сектор, изглежда са били организирани от ЦРУ.

Смята се, че 80 процента от петролните запаси на Либия се намират в басейна на Сирт в Източна Либия, който сега се контролира от подкрепяните от Вашингтон бунтовници. След като 70 процента от брутния вътрешен продукт на Либия идват от петрола, успешното разчленяване на Либия би оставило базирания в Триполи режим на Кадафи без средства.

Онлайн изданието на в. "Женмин жибао" от 23 март съобщи, че Китай има 50 мащабни проекта в Либия. Избухването на въоръжените действия прекъснаха тези проекти, което доведе до евакуирането на 30 000 китайски работници от страната. Китайски компании съобщават, че очакват загуби за стотици милиони юана.

За покриване на бъдещите си енергийни нужди Китай разчита на Африка и най-вече на Либия, Ангола и Нигерия. В отговор на китайското икономическо обвързване с Африка Вашингтон се обвърза с континента милитаристично - с Военното командване на САЩ в Африка (АФРИКОМ), създадено от президента Джордж Буш през 2007 година.

Да участват в АФРИКОМ заедно с Вашингтон се съгласиха 49 държави, но Кадафи отказа и така възникна втора причина САЩ да вземат на прицел Либия.

Трета причина Либия да стане мишена е, че тя и Сирия са единствените две страни на средиземноморското крайбрежие, които остават извън контрола или влиянието на Вашингтон. Това, че в Сирия също избухнаха протести, е показателно.

Каквото и да мислят сирийците за своето правителство, виждайки участта на Ирак, а сега и на Либия, едва ли ще се наредят на опашка за американска военна интервенция. Известно е, че и ЦРУ и Мосад използват сайтовете на социални мрежи, за да подклаждат протести и да сеят дезинформация. Тези разузнавателни служби вероятно са и конспираторите, които сирийското и либийското правителство обвиняват за протестите.

Сварен неподготвен при протестите в Тунис и Египет, Вашингтон осъзна, че протести могат да се използват и за свалянето на Кадафи и Асад. Хуманитарното извинение за интервенцията в Либия не е особено правдоподобно, имайки предвид дадената от Вашингтон "зелена светлина" саудитските военни да смажат протестите в Бахрейн, където е базиран Пети американски флот.

Ако Вашингтон успее да събори правителството на Асад в Сирия, Русия ще загуби средиземноморската си военна база на сирийското пристанище Тартус. Така САЩ биха спечелили много, ако съумеят да използват паравана на народния бунт, за да отстранят и Китай, и Русия от Средиземно море. Римското mare nostrum ("наше море") ще стане Вашингтонско mare nostrum.

"Кадафи трябва да си върви", заяви Обама. Дали скоро няма да чуем и "Асад трябва да си върви?".

Американският зависим печат се е заловил да демонизира и Кадафи, и Асад - очен лекар, върнал се от Лондон в Сирия, за да поеме управлението след смъртта на баща си.

Лицемерието остава незабелязано, когато Обама нарича Кадафи и Асад диктатори. От началото на 21 век американският президент има статута на император, самодържец, цезар.

Основавайки се единствено на меморандум на министерството на правосъдието, Джордж Буш бе провъзгласен за човек, стоящ над американските и международните закони и правомощията на Конгреса, докато изпълнява функциите на главнокомандващ "войната с тероризма".

Император Обама излезе с едни гърди пред Буш. Цезар Обама въвлече САЩ във война срещу Либия, без дори да се престори, че иска да бъде упълномощен от Конгреса. Подобно нарушение е наказуемо с импийчмънт, но един безсилен Конгрес не е в състояние да отстоява правомощията си. Приемайки исканията на изпълнителната власт, Конгресът се съгласи негласно с цезаризма.

Американският народ не разполага с повече контрол върху правителството си, отколкото народите в държавите, управлявани от диктатори.

Стремежът на Вашингтон към световна хегемония приближава света към Трета световна война. Китай е не по-малко горд, отколкото беше Япония през 30-те години на ХХ век, и едва ли ще се остави да бъде сплашван и управляван от преживяващия упадък, според Пекин, Запад. Негодуванието на Русия от обкръжаването й с военна мощ расте. Арогантността на Вашингтон може да довее до фатална грешка в сметките.

 

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:28 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 1 rate down comment 1
1914
преди 13 години
проблеми със зрението ли имаш - Foreign Policy, в първия параграф го има
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 2
Jimmy
преди 13 години
Всъщност има ли нещо в статията, което да е правдоподбно - няма.Просто пропаганда в стил партийно събрание от миналия век.Ако е препечатка, или превод . защо не е посочено от къде???????????????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 2
абитуриент
преди 13 години
АДМИРАЦИИ......!!!!......УНИКАЛНА СТАТИЯ ......!!!!!......Браво това е различна гледна точка която недвусмислено показва двония стандарт на западните ДЕМОКРАЦИИ.......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 2
ssmokin
преди 13 години
Страхотна статия. Страхотна.Дайте да роним крокодилски сълзи за диктатори и терористи, защото Америка била арогантна, а? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 2
dakl
преди 13 години
Очевидно , че това е препечетка от американската или английска преса, което ни най-малко не прави статията недостоверна.Уникално е поевяването и в нашата иначе толкова свободна страна!Какво ли ще каже по въпроса губернатора Уорлик , не е трудно да се предположи , нали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 1
kravata_mu
преди 13 години
специалист, в статията има посочени няколко източника - първият е Foreign Policy - най-американското списание за външна политика. в инвестор никога не са подписвали преводни материали, а и както ти е показал колегата - самият превод е на БТА...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 3
GRio
преди 13 години
Отдолу в скоби стои кротко БТА. Но това не прави статията невярна, нали...? Или всичко, що разобличава империалистическите стремежи на една от "великите сили" и очеизваждащото лицемерие, с което тя си служи в последните 100 години, е плод на размислите на "партиен секретар от 80-те"???Всъщност има ли нещо от статията, което да не е правдоподобно..?Историята показва, че точно стремежите към влияние са причини за световните войни... дано не се доближаваме твърде бързо към третата....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 4
Jimmy
преди 13 години
Откога *** публикува неподписани материали в стил партиен секретар от средата на 80-те???Не е случайно, че авторчето го е досрамяло да си сложи името.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още