IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

НЕК: Новият модел за ценообразуване в енергетиката е незаконен

Само от новата схема по ценообразуване и изкупуване на „зелена“ енергия загубите за компанията в новия регулаторен период ще бъдат около 170 млн. лв.

13:23 | 08.06.15 г. 6
НЕК: Новият модел за ценообразуване в енергетиката е незаконен

Новият механизъм за ценообразуване, предложен от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в новото ценово предложение, противоречи на нормите на Закона за енергетиката. Това е записано в становището на Националната електрическа компания (НЕК) относно новото ценово предложение на енергийния регулатор за цената на тока от 1 юли.

„Механизмът на ценообразуване например предвижда намаление на цената на електроенергията за крайните снабдители с приходите от свободния пазар, което по своята същност е кръстосано субсидиране и е недопустимо“, отбелязват експертите на държавната компания.

Според тях предложения от КЕВР нов механизъм на ценообразуване преплита регулирана и нерегулирана дейност, което също е в противоречие със законодателството.

В своето становище, внесено в деловодството на КЕВР, от НЕК посочват още, че липсва обяснение и обсъждане на новия ценови модел, както и че със своето предложение регулаторът вменява на НЕК задължително да участва на свободния пазар на електроенергия.

Цената на тока за крайните доставчици ще намалее с 4,3% - от 125,32 лева на мегаватчас до 119,87 лева на мегаватчас, а в същото време цените на крайните потребители се повишава със средно 2%. Това ще доведе до натрупването на допълнителен дефицит, посочват от НЕК.

Припомняме, че на 4 юни по време на откритото заседание в КЕВР относно ценовото предложение за новия регулаторен период изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев посочи, че за две години натрупаните дефицити в държавната компания ще нараснат до 1,78 млрд. лева. Той беше категоричен, че не може държавната компания да търпи всички негативи и посочи, че е крайно време да се спре практиката НЕК да продава електроенергия под себестойност.

Пред журналисти Илиев посочи, че на този етап няма никакъв ефект за компанията от намалените количества на изкупената електроенергия, произвеждана от комбинирано производство, нито от лимитираните количества „зелена“ енергия.

Изчисленията на НЕК сочат, че само от новата схема по ценообразуване и изкупуването на „зелена“ енергия загубите за компанията в новия регулаторен период ще бъдат около 170 млн. лева.

Не е решен и въпросът за схемата за търговия с парникови газове, средствата от която трябва да компенсират част от разходите на НЕК. В същото време обаче няма яснота как ще бъдат разпределени средствата и от държавната компания се опасяват, че е възможно да се повтори ситуацията от периода 2013 – 2014 година, когато регулаторът предвиди 498 млн. лева приходи от продажба на емисии, а фактическата компенсация за НЕК беше едва 138 млн. лева.

От НЕК протестират и срещу решението на КЕВР да бъде намалена цената на електроенергията, произведена от ВЕЦ-овете, с малко над 7% - от 63,64 лева на мегаватчас до 59,10 лева за мегаватчас. Според дружеството при определянето на тази цена не са спазени основните принципи за ценово регулиране, записани в Закона за енергетиката.

Държавната компания има възражения също и по отношение на определянето на цените в сектор „Топлоенергия“. Експертите на НЕК твърдят, че КЕВР прави нереални и непостижими допускания за производството на топлинна енергия, съответно и на произведената при високоефективно комбинирано производство електроенергия.

Експертите дават за пример Топлофикация Русе, за която техните изчисления сочат, че през новия регулаторен период количеството за продажба електрическа енергия от високоефективно комбинирано производство за новия регулаторен период, тоест от 1 юли 2015 година до 30 юни 2016 година, ще бъде 87% от общото количество. За сравнение през настоящия период, който приключва в края на месеца количеството е било 36% от общото.
Подобна е ситуацията и с други топлоцентрали – в Сливен, Перник, Габрово, както и за ТЕЦ „Свилоза“, допълват от НЕК.

От НЕК настояват да има индивидуални месечни прогнози за високоефективно комбинирано производство за всеки производител и инсталация. Те трябва да бъдат посочени от КЕВР, допълват от енергийната компания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 0
Императорът
преди 8 години
Противозаконно е Хараламби Потребителят да плаща цена А, Христо Бизнесменът да плаща цена Ах2, а Хъхрю от Катунът - да плаща цена 0.Противозаконно е НЕК да купува до откат точецът от ВЕИ на цена 70 стинки, а да принуждава АЕЦ, произвеждащ точец на цена 4 стотинки да работи на половин мощност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 1
Атанасио
преди 8 години
Няма оправяне защото държавата е сключила договори за изкупуване на 5000 мегавата ток(слънце ,вятър ,частни ВЕЦ ,ТЕЦ 1 и 3),а потреблението е средно 3500mw Държавни - около 5000mw - Козлодуй -2000mw ТЕЦ-2 -1600mw и ВЕЦ и ПАВЕЦ около 2400mwтоест само държавните могат да задоволят потреблениетоИзмамата е голяма - грубо 35 милиарда задължение и чистата печалба е отделна тема Не съм експерт но трябва да се разгледа това твърдение - http://***.vestnikataka.bg/2014/10/губим-54-млрд-лева-от-мариците/Изкупуването на ток от държавата е държавна помощ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 1
Атанасио
преди 8 години
Аз април 2011год. съм писал на всички държ.органи да се приеме закон като Германия - http://en.wikipedia.org/wiki/Financial_incentives_for_photovoltaics#GermanyЗащото за 2010год. е отчетено 15% ток от ВЕИ и плана 20/20/20 на ЕС е далече.Важното е ДКЕВР да има право да намаля цените с задължителните 9% до 26% каото в Германия и няма значение че първата година тока ще е 0,80лв. може и 1лв. но всяка година задължително 9% и ако ДКЕВР реши повече На 01.07.2012год. намалиха цените но махнаха 5% задължение на ДКЕВР да сваля цената на изкупуваният ток и отделна тема е защо до тази дата ДКЕВР не са сваляли цената с 5% като по закон имат право КРАЖБИТЕ СА МНОГО И СЪМ СЪБРАЛ ФАКТИ - http://atanasio.blog.bg/drugi/2013/08/02/kak-se-ograbi-bylgariia.1135939 КРАЖБИТЕ ЕСТЕСТВЕНО СЕ ПРАВЯТ с ''вратички'' в закона и на ръба на закона и трудно се доказват в съда - то един съд у нас !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 1
Атанасио
преди 8 години
Не съм експерт но трябва да се разгледа това твърдение - http://***.vestnikataka.bg/2014/10/губим-54-млрд-лева-от-мариците/Изкупуването на ток от държавата е държавна помощ Кой стои зад ВЕИ - http://darikfinance.bg/***/80521#comments"Лукойл Енерджи" с годишни приходи от 17 - 18 млн. лева от ВЕИ.Иво Прокопиев чиито фирми имат годишни приходи от 9.4 млн. лева от ВЕИ. Компаниите, в които участва Николай Вълканов реализират годишни приходи също от 9.4 млн. лева от ВЕИ.Сред облагодетелстваните са и дружества свързани с Цветелина Бориславова, с годишни приходи от 9.1 млн. лева..................ИМА около 5000 мегавата мощности на които държавата е поела да изкупува тока и около 2000 са непостоянни от слънце ,вятър Консумацията у нас е средно 3500 мегавата Държавни - около 5000mw - Козлодуй/2000 ТЕЦ-2/1600 и ВЕЦ и ПАВЕЦ около 2400mwтоест само държавните могат да задоволят потреблението Измамата е голяма - грубо 35 милиарда задължение
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 7
Ironhorse
преди 8 години
Спасението е пълна либерализация и енергийна борса.Безумно е да изнасяме евтиния ток на Козлодуй в Гърция, Турция, Македония, Сърбия, а гражданите и бизнеса да сме принудени да купуваме скъп ток.Това си е чист износ на работни места.НЕК трябва да бъде продадена на частен инвеститор от Западна Европа, а дълговете то е ясно кой ще плаща.Но ако не се пристъпи към приватизация НЕК и другите държавни дружества ще продължават да трупат загуби, а политици да ни натрисат проекти като АЕЦ Белене и ВЕЦ Горна Арда, които доведоха до 2 милиарда кредити.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 15
fall
преди 8 години
Ами загубата е възможна само до време, после трябва да се действа. При Орешарски цените не се вдигаха достатъчно, така че сега ние трябва да ги вдигаме още повече за да наваксаме изостването от инфлацията. Реално, цената на тока трябва да скочи поне с 10-15% на първо време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още