IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Политиката на централните банки става по-агресивна

Най-важните за инвеститорите новини в четвъртък са свързани с растежа на американската икономика

10:53 | 29.06.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Александър Божинов

Гуверньорът на Английската централна банка (АЦБ) Марк Карни заяви в сряда, че по-високите лихви ще бъдат "необходими", ако бизнесът в страната успее да преодолее несигурността около Brexit и повиши инвестициите и нивото на заплащане. Коментарът изпрати паунда до най-високото му ниво от 9-ти юни насам. Карни заяви още, че производството се възстановява, намеквайки, че по-бърз растеж би довел до по-силен инфлационен натиск. Карни изрази увереност, че забавянето в потреблението е временно и се дължи на временно понижените инвестиции. Все пак, банкерът заяви миналия месец, че за лихвено увеличение все още е рано. Напомняме, че паричният комитет към АЦБ реши да не увеличава лихвените равнища миналия месец, като решението беше подкрепено от петима от членовете, а за увеличение гласуваха трима от тях.

Източници, близки до Марио Драги, твърдят, че пазарите са приели изказването на банкера във вторник твърде оптимистично. Коментарът е трябвало да сигнализира за толерантност към периоди с по-ниска инфлация, а не непременно затягане на монетарната политика. Според същите източници Европейската централна банка (ЕЦБ) ще започне да обсъжда затягането на монетарната си политика най-рано през септември. Еврото записа леко повишение през деня, а в ранните часове на четвъртък единната валута достигна 1,14 долара за евро. Пазарните участници се опитват да оформят очакванията си относно бързината, с която централните банки могат да съкращават стимули в идните месеци.

Доларът се доближи до едогодишно дъно спрямо еврото, след като инвеститорите заложиха на по-твърда политика от страна на ЕЦБ към края на годината. Федералният резерв (Фед) вдигна лихвения процент за втори път през годината и остави място за още едно увеличение, но поредицата от слаби икономически данни накараха инвеститорите да насочат поглед към Европа. Според някои анализатори ниската инфлация в САЩ е само временно явление, но със сигурност може да обърка плановете на Фед. Доларовият индекс, който измерва силата на зелените пари срещу 6 валути, се понижи до 95,5 пункта, най-ниското ниво от октомври миналата година. Щатската валута остава стабилна единствено срещу йената, поради дивергенцията в монетарните политики на двете страни. Според запис на последното заседание на Японската централна банка (ЯЦБ), сегашната свободна монетарна политика на отрицателни лихви трябва да остане, докато инфлацията не доближи целта от 2%. Този изглед помогна на долара да отбележи 1-месечен връх при 112,49 йени за долар, задържайки близо до тези нива в ранните часове на азиатската сесия в четвъртък.

Петролът отбеляза шеста поредна сесия на зелена територия, след като намалението в производството на САЩ спомогна да се овладее свръхпредлагането в краткосрочен план. Правителствените данни в сряда показаха по-голямо от очакваното намаление в запасите на бензин, което изпрати цената на фючърсите на сорта WTI с 50 цента нагоре, до цена от 44,74 долара за барел. Фючърсите от сорта Brent поскъпнаха с 1,5% до 47,34 долара за барел. Макар, че повечето анализатори предвиждаха намаление в запасите на суров петрол, увеличението от 118 000 барела през тази седмица не изненада пазарите, тъй като доклад на Американския петролен институт прогнозираше повишение от 851 000 барела за седмицата.

Всички американски индекси завършиха на зелено в сряда, а S&P500 записа най-голямото си еднодневно повишение за последните 2 месеца. Банковият сектор беше водещ в индекса и се покачи с 1,4% преди оповестяването на резултатите от наложените от Фед стрес-тестове. В крайна сметка S&P500 се покачи с 0,88% за сесията и приключи на 2 440,69 пункта. Индустриалният Dow Jones се покачи със 140 пункта. Фючърсите на технологичния Nasdaq изтриха загубите, индексът е на фокус през последните дни поради разпродажбите в сектора, причинени от твърде високата оценка на инвеститорите. Все пак, индексът е най-добре представящият се за годината - с растеж от 17% за 2017-та. Повечето акции на големи технологични компании се покачиха в сряда, сред които и Facebook, Apple и Amazon, а Nasdaq записа повишение от 1,4% и приключи на 6234,41 пункта.

Най-важните за инвеститорите новини в четвъртък са свързани с растежа на американската икономика. В 15:30 часа българско време ще бъдат публикувани данните за растежа на БВП за тримесечието, очаква се растеж от 1,2%, а според някои икономисти икономиката се намира в състояние, в което не може да се развива по-бързо от темповете, които виждаме. И все пак, целта на президентската администрация остава ръст от 3% на годишна база.

Отново в 15:30 часа ще излязат данните за седмичните помощи за безработица в САЩ. Индикаторът отразява броя на безработните, които за пръв път се регистрират за обезщетение като безработни. Показателят измерва устойчивостта на трудовия пазар, а очакваните данни от 243 хиляди би трябвало да подкрепят тезата, че пазарът на труда в САЩ е в добро състояние и е близо до пълна заетост.

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Стефанов

GBP/USD

Двойката проби зоната на съпротива при 1,2765, като след това направи успешен тест на това ниво. По този начин се генерира възходящ импулс, вследствие на което цената се отправи към 1,2975, където се намира по-изразена зона на съпротива. Предвид рязкото и продължително поскъпване на двойката, може да се очаква корекция, която да върне цената до зоната на подкрепа около 1,2765.

USD/CAD

Засега двойката се движи по очаквания от нас сценарий, след като проби зоната на подкрепа при 1,3100. Очакванията в момента са за корекция до предходното ниво при 1,3100, след което можем да очакваме възобновяване на низходящата тенденция към зоната около 1,2800.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 05:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още