Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) се противопоставя на приетите на второ четене от бюджетната комисия в парламента изменения в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Организацията твърди, че има разминаване между договорените с министър-председателя Пламен Орешарски условия за обратното начисляване на ДДС при търговията със зърно и приетите миналата седмица текстове.
В позицията на сайта на НАЗ се посочва:
Договорено бе механизмът за обратно начисляване на ДДС да бъде въведен от 1 януари 2014 г., но Комисията по бюджет и финанси одобри влизането в сила на механизма от 1 ноември 2013 г.
Очакваше се срокът на действие на схемата за обратно начисляване на ДДС да е 2 години с опция за удължаване на действието след анализ на ефективността на мярката, но Комисията одобри изменение на ДОПК без разписан срок на действие на механизма, а съпътстващите механизма разпоредби да са в сила до 31 декември 2018 г.
Договорено бе въвеждане на специален механизъм за стриктно спазване на 30-дневния срок за възстановяване на ДДС, който да предпази земеделските производители от безкрайни проверки и ревизии и от допълнително задържане на оборотните им средства, но нямаше записан подобен текст в проекта на ЗИД на ДОПК и съответно Комисията по бюджет и финанси одобри на второ четене законопроекта без адекватните допълнения.
С оглед потушаване на възникналото напрежение в сектор „Зърнопроизводство”, НАЗ ще настоява да се спазят в пълния им вид предварително договорените и разписани условия за прилагането на обратно начисляване на ДДС при доставките на зърнени и технически култури.
Организацията заявява, че категорично ще се противопостави на прилагането на обратното начисляване на ДДС в така предложените разпоредби и форма.
Механизмът за обратното начисляване на ДДС при търговията със зърнени и технически култури бе предложен от Министерството на финансите, за да спре сивия сектор и данъчните измами.


Радев разпредели функциите на вицепремиерите
Откриха труп до НДК
Жена загина, след като бе блъсната от кола
Търсят управители на ДКЦ „Иван Рилски“ в кв. „Аспарухово“ и Дентален център I във Варна
Откриха процедура за избор на съдебни заседатели при Окръжен съд – Варна
Подобрете Демократичната партия
П. Димитров: Държавата харчи като семейство, разчитащо на бързи кредити
Доц. Георги Лозанов: Свободата на словото отстъпва пред епохата на автократите
Пловдив остава сред най-активните имотни пазари в България въпреки по-внимателното поведение на купувачите
AI и облачни услуги и нови пазари ускоряват растежа на Shelly Group
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Бившият национал по футбол Сергей Ребров внесе част от гаранцията за Ермак
НСИ изчисли: Средната работна заплата e 1407 евро
Полицията с допълнителни действия за охрана на Вечното дерби
Мирчев за инцидента: Нито някой ме е бил, нито аз съм бил някого ВИДЕО