Руският милиардер Генадий Тимченко, който е обект на американските санкции заради близките си взаимоотношения с президента Владимир Путин, продаде част от дела си в една от най-големите руски химически компании на 32-годишния син на друг приближен на държавния глава, пише Bloomberg.
Кирил Шамалов, чийто баща Николай притежава къща в същия езерен комплекс, в който такава има и Путин, и който притежава акции в Bank Rossiya - също обект на санкциите, купи 17% от Sibur Holding. По този начин Шамалов увеличи своя дял до 21,3%, информират от компанията в прессъобщение. Самият Шамалов е заместник-председател на Борда на директорите на производителя на химични продукти. От своя страна делът на Тимченко спада до 15,3%.
Сделката е пример за взаимоотношенията между група бизнесмени, свързани с Путин, на фона на намеренията на Европейския съюз и САЩ да наложат още санкции срещу Москва. До този момент мерките обхванаха близки до президента лица и ограничиха достъпа на руските компании до американските капиталови пазари.
Министерството на финансите на САЩ постави Тимченко в списъка със санкциите още през март, когато Русия анексира Крим. От Sibur не разкриват стойността на сделката и не коментират причините за нея. Приходите от продажби на дружството възлизат на 269,8 млрд. рубли (7,3 млрд. долара), а печалбата за 2013 г. бе в размер на 45 млрд. рубли (1,2 млрд. долара).
Тимченко е дългогодишен приятел на Путин. Руската президентска администрация спомена само неговото име, когато коментираше санкциите, наложени срещу най-близките на президента. Тимченко е сред спонсорите и създателите на клуб по джудо в град Санкт Петербург през 1990 г., където Путин бе заместник-кмет.
Всичко за играта на санкции четете тук


Езиковата мрежа на мозъка е по-голяма, отколкото се смяташе, откриха учени
ЦИК: Машините, на които ще гласуваме през октомври, са с изтекла гаранция
Портних: Дори картинките не са на Коцев. Ние му ги оставихме. Той просто ги наследи.
Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
Образованието в ерата на изкуствения интелект: Учителят вече има нова роля
Как трябва да изглеждат централните банки на 21 век?
Великобритания трябва да се адаптира към горските пожари, те няма да изчезнат
Светът трябва да има думата относно Ормузкия проток
Икономическата разлика между Америка и Европа опира до толерантността към риска
13-те най-интересни класики от супертърга в Пебъл Бийч
Автомобилната жабка е създадена за нещо, което вече почти никой не ползва
Ason Martin направи най-мощния автомобил в света с преден двигател
Пространство, разход на гориво и цена: кой компактен SUV предлага най-много?
Скрита функция на подглавниците спасява човешки живот
Украински войници лекуват стреса със сесии с шамани и аяхуаска
Билки и подправки с диуретичен ефект
Преди 25 години се появяват първите поддръжници на "Кръв и чест" в България
Йотова похвали ансамбъла ни по художествената гимнастика
Възрастна двойка загина в пожар в Гърция