IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Алжир планира приватизация на банките

Целта е да се развият финансовите пазари и да се диверсифицират източниците на финансиране след срива на петролния пазар

15:20 | 25.09.16 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Алжир планира да позволи на банките, контролирани от държавата, да се листнат на местната фондова борса. Целта е да се развият финансовите пазари и да се диверсифицират източниците на финансиране след срива на петролния пазар, съобщава Ройтерс, позовавайки се на високопоставен представител на властите.

Планът е да се отворят вратите за чуждестранни инвеститори, които да придобият контролен пакет акции в банките. Това на практика би обърнало правилото, валидно днес, а именно – алжирски компании да имат мажоритарен дял при каквото и да е партньорство с чуждестранни корпорации.

Шестте държавни банки в Алжир доминират сектора, а най-силно чуждестранно присъствие имат френските Societe Generale и BNP Paribas.

Икономиката на Алжир, която е членка на ОПЕК, се базира основно на държавна централизирана система още от обявяването на независимост от Франция през 1962 г. и разчита на енергийния сектор за около 60% от бюджета си.

Сривът на петролния пазар, започнал през 2014 г., обаче оказа натиск над финансите на Алжите, принуждавайки властите да съкращават разходи и да търсят алтернативни източници на финансиране.

Ерата на 100 долара за барел петрол свърши. Нямаме избор освен да сменим политиката си“, казва източникът, пожелал анонимност. „Реформите ще се движат бавно, но няма да има връщане назад“, допълва той.

Алжир е в по-добра позиция от някои призводителки на петрол като Венецуела например, тъй като разполага със 130 млрд. долара международни резерви и сравнително малък външен дълг. Все пак властите повишиха данъците и намалиха субсидиите за бензин и дизел, свивайки щедрата социална система, която преди овладяваше социалните напрежения.

Това няма да е първият опит за приватизация на банките. Правителството се отказа от предишните такива намерения през 2007 г., само два дни преди крайния срок за подаване на оферти, аргументирайки се с международната банкова криза по това време.

Оттогава МВФ и Световната банка неколкократно призовават Алжир да реформира неразвития си банков сектор и да модернизира фондовата борса, за да привлече инвеститори.

Според сегашния план държавните банки, които искат да излязат на борсата, първо ще трябва да получат зелена светлина от централната банка.

Ройтерс посочва още, че в сравнение с борсите в съседните Мароко и Тунис, Алжир е изправен през много ниски нива на ликвидност на пазарите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:36 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още