Решението на съда, че британският Парламент трябва да има думата по въпроса за излизането на Великобритания от Европейския съюз не би трябвало да попречи на правителствения график, каза британският външен министър Борис Джонсън в Берлин, съобщава БТА.
Борис Джонсън беше лицето на кампанията по Brexit. В германската столица той се срещна с Франк-Валтер Щайнмайер, който пък призова Лондон да започне преговорите по излизанетона Великобритания "колкото може по-скоро", предаде Асошиейтед прес.
Джонсън каза, че излизането на Великобритания от ЕС е огромна възможност и че "при добро желание преговорите може да се превърнат в ползотворна и за двете дискусия".
Британският министър подчерта още, че не бива да се придава прекалено голямо значение на съдебното решение, изискващо одобрение от Парламента, преди да се задейства процедурата за Brexit. Той изрази увереност, че то няма да промени плановете на премиера Тереза Мей да стартира процеса до края на март догодина.
"Важно е да се разбере, че това е един етап от правна процедура и че правителството смята да обжалва това решение", каза Джонсън след срещата с германския си колега.
"Не е тайна, че не бях особено въодушевен от това, но Brexit е ясната и несъмнена позиция на вашето правителство. Съжаляваме за това, но, разбира се, уважаваме това решение", отбеляза Щайнмайер. Трябва да създадем необходимите условия преговорите да започнат в най-скоро време, дори ако се изисква одобрението на Парламента.
Застоят не е в интерес на никого, добави той и подчерта, че приоритет за Германия е "да гарантира сплотеността на останалите 27 страни" в съюза.


Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Руските жени отказват да раждат, нацията се топи с до 800 000 души на година
Учени предупреждават: Само климатикът не може да се справи с екстремните горещини
Н. Богданов: AI позволява на фирмите да се фокусират върху бизнеса
AI влиза в ролята на туристически гид в Бургас
И демократите в САЩ залагат на популистки кандидати
Американската доминация на бойното поле е заплашена
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Бог Хермес е първото божество след всемирния потоп
Москва реагира на украинските удари: защита срещу дронове на подводниците
Русия е много сериозна заплаха
Гръцките потребители сред най-песимистичните в ЕС – шест от десет с финансови затруднения
Огромно богатство в архивите: България пази безценни документи от векове