Гърция изпрати навреме предложенията си за нова спасителна програма и тепърва започват дискусиите по записаните в нея планове, коментира говорителят на Европейската комисия Маргаритис Шинас по време на обедния брифинг в Брюксел.
Той уточни, че още днес ще има телеконферентна връзка между председателите на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, на Еврогрупата Йерун Диселблум, на ЕЦБ Марио Драги и на Международния валутен фонд Кристин Лагард. „Следващите стъпки ще бъдат (заседанието на – бел.ред) Еврогрупата утре“, коментира още Шинас, визирайки срещата на лидерите на еврозоната.
Mood has turned: After Athens has submitted proposals, support for #Greece has gained strength. RBS sees deal likely. pic.twitter.com/FUL5LqNQAO
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) July 10, 2015
Междувременно от RBS Credit Strategy подготвиха графика за това кои страни от валутния съюз са готови за Grexit и кои се противопоставят на подобни действия. От нея е видно, че е вероятно да бъде постигнат компромис на срещата в събота.
Категорично против излизането на Гърция от еврозоната на този етап са Италия, Франция, Европейската комисия, Европейският парламент и Кипър. Избягване на такова действие, ако е възможно, искат Люксембург, Испания, Ирландия, Малта, Португалия и председателят на Еврогрупата Йерун Диселблум.
В днешния си брифинг от Европейската комисия отказаха да коментират какви са следващите стъпки, ако не бъде постигнато споразумение и разглеждат ли се други варианти от Брюксел. „Трите институции получиха предложението за реформи от гръцкото правителство. Утре то ще бъде разгледано“, заяви Шинас.
Той категорично отказа да отговори и на въпроса дали предложението, изпратено от Гърция, е в съзвучие с исканията на кредиторите и дали то е „добра основа“ за преговори. "Следете съобщенията", препоръча говорителят на ЕК.
Развитието на кризата в южната ни съседка можете да следите и тук


Ограничения за стрелба над села възпрепятстват защитата от градушки
НС прие на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт
Радев: Въпрос на време е българските продукти да изчезнат напълно от трапезата
„Черноморски туристически празник“ събира варненци на 30 и 31 май
Държавата дава безвъзмездно на Община Варна терен за детска градина
Борса с човешко лице: Как пазарите в Румъния и Полша станаха най-големите в ЦИЕ
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ
Могат ли САЩ и Китай да намерят ново взаимодействие?
АИКБ: Малките фирми ще са най-засегнати от новите изисквания
IPSOS: Няма очевиден кандидат за премиер в парламента, освен Стармър
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
МРРБ: В платформата roads.mrrb.bg заданията ще са без лични данни
Радев: Държавата няма да се меси на пазара, но без регулации се превръща в джунгла
Терзиев върна за ново разглеждане решението на СОС за небостъргача
Папата ги заплаши с отлъчване: Какво знаем за обществото "Свети Пий X"?
Градушката в Трявна невиждана от половин век
преди 10 години Естествено ,че правят това което искат да чуят защото 20 юли наближава дългът към ЕЦБ и след това няма мърдане Иначе Гърция има много пари - 50% е сенчестата икономика и т.н. буфери от които спокойно може да имат 5% бюдж.излишък отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Шансовете за сделка клонят към 100% защото гърците обещават всичко което *** искатда чуят. Дали ще го изпълнят...е, това е друг въпрос. Много вода ще изтече до след 5 години, ново правителство ще има, нови министри, обвинения кой виновен, кой какво не е свършил. Просто Ципрас си връзва бюджета до края на мандата, пък после...куче влачи рейс, както пееше една фолк звезда навемето :). Настроенията в Гърция са доказателство за тези твърдения. "Survive and fight another day".На български, "да вземем парите пък ще видим":) отговор Сигнализирай за неуместен коментар