IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Успешна икономика без правителство - мисията възможна

Според анализ на MarketWatch наличието на правителство не е задължително за добра икономика, а пример за това е Испания

08:54 | 20.03.16 г. 18
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Производството като цяло се разширява с 3,5% на годината. Разходите на потребителите се повишават. Безработицата стабилно намалява. Цените на жилищата скромно се подобряват. Ако съберем всичко това в едно, виждаме икономика, която се справя сравнително добре.

Това обаче е и икономика без правителство, пише MarketWatch.

Въпросната страна е Испания. През декември хаотичните резултати от изборите я оставиха с временно правителство, докато конкуриращите се партии се чудят как да се съберат, за да сформират коалиция. Засега няма признак за успех в това отношение. Страната се носи по течението без намек за формирането на стабилна администрация в обозримо бъдеще.

Въпреки това икономиката се справя доста добре и далеч не е единствената в това отношение. На равни интервали през 7-годишното управление на президента Барак Обама федералното правителство е било под заплаха за спиране на дейността (shut down), след като републиканският Конгрес се противопоставя на президента по отношение на бюджета. Американската икономика обаче се представя също толкова добре, ако не и по-добре, от която и да е в развиващия се свят.

Цяла една година Белгия бе без правителство – а икономиката тогава се представяше по същия леко посредствен начин както преди това, пък и в последствие. Но със сигурност не се влоши.

В действителност предвид цялото внимание, което получава на пазарите, а и от медиите, ползите от силно правителство до голяма степен са преувеличени. Има изключения разбира се – Великобритания през 80-те години или Германия в началото на века. Но като цяло страните се справят доста добре без правителства. Следващия път, когато чуете, че някоя страна изпада в политически застой, може да се окаже, че това е перфектният момент да инвестирате в нея.

Испанските избори миналия декември отчетоха победа само от гледна точка на липсата на решение. Вотът се раздели в четири посоки между четири партии, които са съгласни само в едно – че се мразят. Управляващата Народна партия спечели 28% от гласовете, Испанската социалистическа работническа партия – 22%, радикалната лява Подемос 20%, а центристката Сиудаданос - 13%.

Повторно събиране на The Beatles през 1970 г. би било по-лесно от формирането на някаква стабилна коалиция между този квартет, коментира още MarketWatch. Кога и как Испания ще има нормално правителство отново никой не знае.

Може би хаосът все пак взима своите жертви по отношение на доверието в испанския бизнес. Но ако това е така, това е доста трудно да се разбере от наличните данни. Според последните данни на Евростат испанската икономика се разраства с годишен темп от 3,5%. В повечето региони цените на жилищата се вдигат. Сезонно коригираната безработица се е понижила до 20,5% през януари спрямо 20,7% през декември. Продажбите на дребно се справят добре. Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа, ключов показател за доверието на инвеститорите, все пак малко се е понижила от изборите насам и сега е под 1,6%.

Истина е, че някои от тези показатели се отнасят за миналото. Може би предстои хаос. Но засега няма такива признаци, а ако имаше, може да се очаква облигационните или капиталовите пазари веднага да реагират.

Това не е единичен случай. Най-голямата икономика в света – САЩ, е развила навика да спира дейността на федералното си правителство, макар наистина не за толкова дълъг период. През 2013 г. то спря работа за над две седмици и оттогава насам на няколко пъти бе близо да повтори това.

Трудно е да твърдим обаче, че това е довело до някакво бедствие за американската икономика. Наистина, фондовият пазар, както посочи Белият дом този месец, отчита ръст от над 60% откакто Обама стана президент.

Най-известният пример е Белгия. През 2010 и 2011 г. страната изкара епичните 589 дни без правителство след разнопосочни изборни резултати. Какво се случи? Нищо кой знае какво. Икономиката продължи по същия посредствен начин като преди, а всъщност дори и след определянето на правителство.

Анализаторите и икономистите говорят доста за ползите от силно правителство и структурни реформи. Но повечето време правителството реално няма голямо значение за реалната икономика. Много често тя всъщност ѝ пречи или прави неща, които се контрапродуктивни.

Разбира се, има изключения на това правило. Със сигурност можем да се съгласим, че правителството на Тачър във Великобритания през 80-те години значително повлия на икономиката. Обуздавайки синдикатите и либерализирайки пазарите, тя поведе страната обратно по пътя към растеж. Подобен аргумент намираме и в управлението на Роналд Рейгън през 80-те години, макар че доказателствата са малко по-малко – американската икономика винаги е била много по-силна от британската.

Вляво в политическия спектър германското правителство на Герхард Шрьордер от 1998 до 2005 г. осъществи значителни реформи на пазара на труда, за които до голяма степен се смята, че са проправили пътя към силната икономика на Германия днес. В момента Шинзо Абе в Япония се опитва да прокара радикални промени, за да съживи японската икономика. Предстои да видим обаче дали това ще доведе до реален успех.

Интересното при тези примери обаче е колко малко са те. Политиците обичат да водят кампаниите си с обещания за радикални икономически промени. Матео Ренци дойде на власт в Италия, заявявайки, че ще разтърси икономиката. Франсоа Оланд спечели президентските избори във Франция с обещанието за край на икономиите. Нито един от двамата сякаш не е постигнал много от обещанията си, а двете страни се движат стабилно напред както преди. Приказките в кампаниите се оказаха до голяма степен празни.

Всъщност страните обикновено се справят добре без правителство. Не се случва нещо особено, но и който и да е на власт вероятно не би променил нещо така или иначе.

Затова следващият път, когато прочетете за политически застой или за сринала се администрация, може би е време да инвестирате средства в тази икономика. Със сигурност няма да се сгромоляса, но може да стане и още по-добра.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:01 | 01.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

17
rate up comment 3 rate down comment 2
Варяг
преди 8 години
С тая статия май искат да ни намектнат,че няма смисъл от националниправителсва и парламенти в Европа ,ами само такива в центъра Брюксел.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 1 rate down comment 0
Атанасио
преди 8 години
Изкочи ми от ума ,че тук също може да се пращат съобщения и ще ви пиша когато съм по-свободен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 1 rate down comment 0
Атанасио
преди 8 години
Аз също се радвам и темите наистина са много сериозни и начини за справянето със катастрофите е лесен но виждам от коментара ви ,че имате съмнения относно петролната катастрофа и глобалното затопляне ,и се надявам ,че поне за системната криза във икономиката сте съгласен.Аз живея в Испания и лятото си идвам за малко ,и ще се радвам ако може да се срещнем за конструктивен разговор ,и ако искате може да ми дадете някаква електр.поща (съобщение във фейсбука) за дискусия да изясним някои неща ,и следя някои от предаванията ви защото аз гледам глобално, по иначе на света в смисъл за детайлите си има тесни специалисти и академии на науките и т.н. дълго е за обяснение и казано кратко евангелската мъдрост е по-различна от мъдростта на античната философия и старозаветната.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 0
Vladimir Sirkarov
преди 8 години
Радвам се, че споменавате Марк Фабер, чието мнение по темата е изключително меродавно ... Филмът 'Вътрешна афера'' също е доста полезен, въпреки че има някои неточности ... А по темите за изчерпаемите енергийни източници и глобалното затопляне може да се говори много ... от това как да се справим с тези явления, до въпроса дали тези явления реално съществуват или са инструмент за оправдаване на печии действия ;) ... Поздрави!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 1 rate down comment 0
Vladimir Sirkarov
преди 8 години
Искрено се радвам, когато срещам хора, които мислят по тези теми ... просто не сме много, за съжаление :) Ще се радвам да имаме възможност и за дисуксия на живо, защото тук трудно може да се получи конструктивен дебат ... темите са много дълбоки. С Митко Хитов се познаваме много добре и имаме голямо взаимно уважение, макар и да сме на доста различни позиции, за това кой е виновен за сегашното положение и какво трябва да се направи оттук насетне - имаме пълно единомислие, обаче, в това, че сме в много тежко положение ... Както и Вие споделихте ни очакват тежки времена, апроро военните конфликти вече са факт - вижте картата на света и къде може да се каже, че цари мир и спокойствие ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 2
bgMan
преди 8 години
Ами да земем да се вдигнем и да ги ометем тез хрантутници и пакостници.Всички политици заедно с правителството и президента директно в едно ново ТКЗС, специално създадено за тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
продълж. на коментар 10 За толерантността към мненията ще кажа само ,че няма как например да съм толерантен ако някои ми каже ,че 2 по 2 е 4 тоест при точните физични и т.н. науки не може да има мнение а за икономиката тъй като е особена наука и трябва да се обяснява ,че в една затворена система като Земята не може да има непрестанен растеж поради лихварството и т.н. доходност от което следва смяна на ''системата'' тоест и икономиката е точна наука в смисъл при изчерпаемите енерг.източници и глобалното затопляне се знае ,че сегашната система е грешна и до оня ден незнаех ,че Роза Люксенбург още 1913г. е писала за системната криза в книгата си ''Натрупване на капитала'' т.е. г-н Хитов го каза в началото - http://tv.pogled.info/news/72295/Mitko-Hitov-Desnite-ikonomisti-sa-enicharite-na-savremenna-Balgariya-VIDEOАз съм стигнал до тези изводи по други пътища с помощта и на г-н Хитов и статията му в Инвестор за системната криза Далеч съм от мисълта да се заяждам искам да помогна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
Г-н Сиркаров хубавото от цялата работа е ,че се хванаха в собствените си мрежи и сами доказаха ,че системата е грешна и сега нямат друг изход освен да спасяват всичко заради ефекта на доминото и Фабер го констатира - http://***.investor.bg/drugi/338/a/faber-centralnite-banki-postilat-pytia-kym-socializma-213049/Във филма ''Вътрешна афера'' ясно се каза как са премахнали ''Глас-Стигъл'' и как 3-те рейтингови агенции са лъгали за ААА и т.н. с удоволствие бих разговарял с вас за детайлите но основното сега е ,че сме пред свършен факт и въпроса е какво трябва да се направи за да не рухне всичко и да настане хаос,войни Най-важното е да се осъзнае ,че кризата е системна - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713014525643441и освен това (финан.катастрофа) идват още две - петролна и глобалното затопляне ,и за избягването им трябва нова ''система''
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 2
Vladimir Sirkarov
преди 8 години
Хубаво е да се виждат подобни статии, които показват и друг поглед върху ролята на държавата. Те са рядкост, именно поради доминиращата неокейнсианска доктрина, настанила се комфортно в академичния и медийния свят. А до комантарите на Атанасио, констатациите са правилни, но първопричините не ... т.нар. финансов капитализъм, крони капитализъм, нелоялната конкуренция от някои международни корпорации, тоталната манипулация на парите в полза на шепа играчи са неоспоримо същестуващи проблеми ... причината за тяхното съществуване и невъзможността за тяхното преодоляване е именно държавния апарат ... именно това е една от причините лесно да се падне в капана на т.нар. финансова "дерегулация" и "частния" статут на ФЕД :) ... не бъдете толкова наивни ... и бъдете по-толерантни към различното мнение, нали искаме свобода на словото ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
Да уточня ,че когато пиша в коментар 1 ''Статията Е МАНИПУЛАТИВНА ...''имам предвид MarketWatch и дали го правят умишлено или от неукост е отделна тема защото индоктринирането на съзнанието става лесно в иконом.наука тоест става въпрос за ''Надзор над икономическата мисъл в университетите'' - http://bg.mondediplo.com/article1390.html'' В резултат на всичко това професорите, оспорващи официалните тези, са пред изчезване в университетите. Те или са в пенсия, или скоро ще се пенсионират, което означава, че до две години няма да остане нито един.Англосаксонските университети назначават единствено професори неокласици, способни да публикуват във високо котирани списания. В Обединеното кралство, например, бившият кейнсиански бастион в Кеймбридж постепенно се изпразни от свободомислещи професори...В САЩ, освен в нюйоркската Ню Скул, инакомислещите икономисти бяха разпиляни навсякъде....''
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още