IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нов софтуер за разпределение на дела трябва да заработи в началото на 2016 г.

Въвеждането на електронното правосъдие ще се финансира по програма “Добро управление”

17:36 | 06.11.15 г.
Нов софтуер за разпределение на дела трябва да заработи в началото на 2016 г.

Министърът на правосъдието Христо Иванов очаква новият софтуер за случайно разпределение на дела да заработи в началото на 2016 година. Според приетите срокове от Европейския съюз целият преход за дигитализирането на дела, премахването на хартията и въвеждането на електронно обслужване на гражданите трябва да приключи до 2020 г.

Той заяви това по време на парламентарния контрол в отговор на питане на народния представител Слави Бинев за набелязаните от Министерството на правосъдието мерки за въвеждане на електронното правосъдие.

Христо Иванов отбеляза, че новият софтуер, който Висшият съдебен съвет (ВСС) въвежда в момента, е разработен от широка група IT експерти от различни институции, информира пресцентърът на Министерството на правосъдието.

 „Следващата голяма стъпка, която трябва да направят институциите и особено ВСС и инспекторатът към него, е да развият собствен капацитет за IT проверки, защото това е липсващ елемент. Сигурността на софтуера не може да се гарантира без сигурността на средата, в която той се прилага“, каза правосъдният министър.

Той подчерта, че е налице стратегическата рамка за въвеждането електронното правосъдие. „Хартията ще изчезне и информацията, която се разменя между съда и гражданите, ще се дигитализира. Това наистина е културна и технологична революция. От тази гледна точка наличието на ясно и дългосрочно планиране е много важно и трябва да сме наясно, че този процес не може да приключи с един удар“, подчерта министър Иванов.

В Пътната карта за електронно правосъдие, която е приета от Министерския съвет и ВСС, са разписани конкретните мерки за преминаване към напълно дигитален формат на правораздаване.

„Първата крачка, от една страна, е създаване на нормативна рамка, което ще бъде направено с приемането от Народното събрание на проекта за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт. Става дума за изключително детайлно разработени норми, чието поредно обсъждане предстои през януари следващата година“, заяви министърът и припомни, че Министерството на правосъдието вече е предприело стъпки по изграждане на част от електронните услуги.

Създадена е възможност за българските граждани в чужбина да заявяват и да им бъде предоставяно свидетелство за съдимост по електронен път от консулските служби.

Реализирана е техническа възможност за заявяване и предоставяне на справки за съдимост по електронен път, което може да става през цялото денонощие. Такива справки се правят около 250 000 на година.

В момента се финализира система за заплащане по електронен път на услуга електронно свидетелство за съдимост. Предоставена е възможност за подаване по електронен път на отчетни документи за дейността на юридическите лица с нестопанска цел.

По проект на ВСС се разработва Единен портал за електронно правосъдие. С него ще се предоставя централизиран достъп на гражданите до дела и сайтовете на органите на съдебна власт, които ще бъдат унифицирани по обем и обхват на информация.

Финансирането за въвеждането на електронното правосъдие е обезпечено от оперативна програма “Добро управление” 2014 – 2020 г. с общ размер на 34 923 800 лв., което  ще направи възможно набелязаните мерки от Министерството на правосъдието за въвеждане на електронното правосъдие да бъдат реализирани, подчерта Христо Иванов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:34 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още