IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Божидар Данев: Икономически ръст от 6% е възможен, ако спрем „лудите“ харчове

В момента има хиляди свободни работни места, които седят празни заради липса на квалифицирани кадри, твърди изпълнителният председател на БСК

10:29 | 15.12.16 г. 9
<p>
	Снимка: Архив, Ройтерс</p>

Снимка: Архив, Ройтерс

Ако бъдат спрени лудите харчове на публични средства в неефективни вложения и се създадат условия за привличане на чуждестранни инвеститори, през 2017 г. България може да достигне до икономически ръст от 5,6% до 6 на сто. Това коментира в интервю за БТА изпълнителният председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев.

По думите му чуждестранните инвестиции биха могли да бъдат мобилизирани дори и при изграждането на инфраструктурата. Не виждам защо България трябва да харчи 200 млн. лева за проектиране на електронната тол-система, като такава изцяло е изградена в Унгария от много години, работи безупречно и просто трябва да я пренесем в България, изтъкна Данев.

Основните двигатели на икономическия растеж през 2017 г. се очаква да бъдат секторите машиностроене, електропромишленост, високи технологии, туризъм, твърди изпълнителният председател на БСК.

Според него ако се направи коренна реорганизация в управлението на селското стопанство, може да очакваме и то да даде своя принос в ръста на икономиката догодина. По думите му селското стопанство в момента е на нивото отпреди 1970 г. по отношение на обеми на производство и диверсификация на продукцията - захранваща база за хранителната индустрия и за туризма, независимо от милиардите субсидии. 

Данев изрази надежда и през 2017 г. да се запази положителната промяна в структурата на българския износ, базиран на продукти с по-висока добавена стойност.

В момента има хиляди свободни работни места, които обаче не могат да се попълнят, коментира още Данев. Той заяви, че от Камарата ще настояват за облекчаване на вноса на работници от чужбина. 

На нашия пазар няма хора с необходимите умения, квалификации и компетентности и той е беден на човешки ресурси, подходящи за модерна икономика, мотивира се Данев. Сред секторите, които изпитват дефицити, той посочи машиностроенето, електропромишлеността, IT, туризъм, където има недостиг на работници средна и ниска квалификация. Според Божидар Данев българският бизнес би се насочил към кадри от българските диаспори, което обаче е въпрос на целенасочена държавна политика.

При положение, че приходите на фирмите се увеличат през 2017 г., естествено е и заплатите да се увеличат, напомни зависимостта Данев. Гладът на специалисти също води до ръст на заплати за тях, допълни той и отбеляза, че България има най-голям ръст на заплатите в Европа, като средно за година той е 8 на сто и при 1,5 на сто ръст на производителността на труда.

По отношение на политическите събития през следващата година Данев посочи, че най-важното за бизнеса е институциите да спрат да бъдат зависими от политическите смени. „Това, което става в България, много ми прилича на някаква латиноамериканска история, не трябва смяната на правителство да пречи на бизнеса“, изтъкна той.

Според него отиващата си година е била успешна за страната поради натрупването на международни предпоставки за това - спад на цените на горивата почти с 50%, което по думите му е голямо предимство за българската икономика, както и заради събитията в другите държави, които са прехвърлили към нашата страна огромни туристически потоци. Подобни външни условия България никога не е имала като предимства за икономиката си, за голямо съжаление ние ги използвахме ограничено, изтъкна Данев, и затова според него постигнатият ръст в икономиката от над 3% е маргинален спрямо това, което би трябвало да постигнем.

През отиващата си година имаше срив на инвестициите, без да се отчитат публичните, които са доста непрозрачни, отбеляза Данев. Сред тях той визира разходите за енергийна ефективност на жилищните сгради. Ние не вярваме в необходимостта да се купуват оръжия, като се изливат милиарди от българската икономика извън граница, допълни Данев и изрази надежда в този смисъл 2017 г. да бъде разумна година, през която разходите да бъдат насочени за важни сектори на българската икономика.

Тази година ще бъде запомнена и с 11% ръст на приходите от такси, което според Данев означава натиск върху бизнеса от администрацията. За следващата година, в новия бюджет е предвиден ръст от 7,6 на сто на тези приходи и така те ще достигнат "застрашителен дял от 4,5 на сто от приходите в бюджета", посочи Данев и даде за сравнение Словения, където този дял е 0,2 на сто. Той посочи, че този факт, както и останалите фактори, като липса на справедливост, са показателни за условията за правене на бизнес в страната и са сред причините за слабия инвеститорски интерес към България.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:13 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 0
lgl
преди 7 години
Във връзка с толсистемата, нали някой трябва да се похарчат някакви пари и най-добре това да са чужди или такива за които не би се търсила сметка. Относно селското стопанство, че сме далеч от производителността през 70 и 80-те години на миналия век, вероятно е така, но пък сегашните кооператори и арендатори имат завиден автопарк, за който колегите им от "онова време" само биха мечтали, не те не можеха да мечтаят толкова, нямаха свободно време. И не ми е ясно кой да натиска администрацията, жителите на Столипиново, Филиповци, Максуда или майка ми която е със 160 лв пенсия и продължава да работи да си докара нещо за да може да изкара месеца. Говорят, че сме с много ниски данъци, но всъщност данъчното бреме е доста високо, имам в предвид преки и непреки данъци и административни такси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 0
Alee
преди 7 години
"По отношение на политическите събития през следващата година Данев посочи, че най-важното за бизнеса е институциите да спрат да бъдат зависими от политическите смени. Това, което става в България, много ми прилича на някаква латиноамериканска история, не трябва смяната на правителство да пречи на бизнеса, изтъкна той."Много е прав: принципът "да ударим конкуренцията през регулаторните органи и прокуратурата" е основен и водещ за нашенските олигарси, затова и като дойдат новите на власт първо там правят промени. Латино американса история.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 6
majnata
преди 7 години
Таз година 6 , догодина 10...мдаа , ако ги няма и регулациите на ЕС , аха да повярвам !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 1
nobel
преди 7 години
Или с други думи - ръст от 6% е възможен. Стига да ги нямаше политиците да пречат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 1
nobel
преди 7 години
Или с други думи - ръст от 6% е възможен. Стига да ги нямаше политиците да пречат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 2
RedBot
преди 7 години
Качествения матрял отиде да мие чинии и гледа баби за повече пари на запад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още