Българският фармацевтичен съюз е поискал регулиране на паралелния износ* на лекарства. Това съобщи в Перник председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов, цитиран от БТА.
Преди дни зам.- министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков съобщи, че Министерството на здравеопазването инициира промени в Закона за лекарствата, с които да ограничи паралелният износ на медикаменти. Ведомството вече е подготвило текстовете. Според Пенков незаконният паралелен износ на лекарства може да се ограничи чрез съдействието на икономическата полиция и прокуратурата. В момента при постъпването на сигнали за криминален износ, те се обработват доста бавно. Затова МЗ ще настоява процедурата да бъде по-кратка.
Припомняме, че миналата година с промени в законодателството парламентът наложи ограничения на практиката за паралелен износ на медикаменти, но впоследствие Конституционният съд ги отмени.
Предвижда се Изпълнителната агенция по лекарствата и Националният съвет по цени и реимбурсиране на шестмесечие да анализират пазара и съответно да изваждат или вкарват лекарства в списък за проследяемост на медикаменти. Когато изчезването на лекарства от пазара не се дължи на производствени проблеми, а главно на търговия, те ще се включват в списъка.
Когато се види, че има риск за достъпа на български граждани до лечение, което може да застраши живота или здравето им, паралелният износ за въпросните медикаменти ще бъде забранен.
* Паралелен износ – оригинален препарат, изнесен без разрешение на собственика на интелектуалната собственост. Смята се за част от сивата търговия с лекарства, въпреки че е легален, при условие че опаковките са придобити от дистрибутори.


Трагедия: Две българчета са открити мъртви в автомобил в Кипър
Виц на деня - 29 юни
Мачовете по ТВ днес (29 юни)
Без ток във Варна на 29 юни 2026
Отбелязваме Деня на безопасността на движението по пътищата
Пакистан уби 29 екстремисти при нова ескалация по границата с Афганистан
За четвърта година Sunterra RE остава лидер във ВЕИ сектора
Петролът ограничи ръста си, след като САЩ и Иран прекратиха взаимните атаки
САЩ и Иран се споразумяха да прекратят ударите преди новия кръг преговори
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Защо съвременните коли имат втора тръба на ауспуха
Кризата във VW може да струва главата на шефа
Как да прочетете „здравния картон" на употребяван електромобил?
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Казармата в Сърбия задължителна от догодина
Синдикатите излизат на протест срещу проектобюджета
Путин твърд: Русия ще продължи да напредва по фронтовата линия
Зеленски предлага създаването на Национален пантеон за героите на Украйна
Масови арести на гей парада в Истанбул