Красимир Ангарски ще оглави гражданското сдружение, което ще бъде шапката на деветте болници в карето около Александровска болница. Това каза пред депутатите от здравната комисия в парламента министърът на здравеопазването Петър Москов.
Той коментира, че финансистът, който е правил консолидационна компания на банки, със сигурност може да се справи с управлението на девет болници.
Ангарски е бивш директор на Банковата консолидационна компания, като е бил начело и на банките ДСК и ДЗИ, както и съветник на президента Петър Стоянов и служебен министър в кабинета на Стефан Софиянски. През последните години е икономически директор на болница "Света Екатерина".
По време на изслушването си в рамките на комисията относно идеята за сливането на болници Москов бе затрупан от депутатски въпроси по темата. Министърът отново обясни идеята си, като посочи, че целта е да се спестят пари от административните дейности и да се насочат към медицинските. "Идеята ни е да оптимизираме административните и стопанските дейности", каза Москов и допълни, че до един месец ще се конституира гражданското сдружение и до есента може да представи отчет.
Пред депутатите Москов обясни, че става въпрос за административно обединение на немедицински дейности и аргументира сливането на деветте болници с това, че през годините държавата е била лош стопанин, защото е отделяла средства за стопански разходи от бюджета за медицинските.
Здравният министър направи сравнение между администрацията на министерството и на деветте болници, като посочи, че целият щат на МЗ е 253 души, а в деветте болници е над 500 души. По думите му от тях по план трябва да останат 100 души, а административното звено ще стане не повече от 70 души.
Според разчетите на МЗ след сливането на деветте болници ще се спестят около 5 милиона лева годишно от заплати и 2 милиона лева за издръжка.
Министърът каза още, че заплатите на административния персонал в деветте болници възлизат на около 9 милиона лева годишно. Москов не е мислил по въпроса как ще се реализират съкратените от администрацията служители.
Петър Москов посочи още, че гражданското сдружение ще представлява една стройна администрация, малка по състав, но с експертиза, която да организира обществените поръчки и всички стопански разходи. Структурата на управление няма да бъде променяна, увери той.
В отговор на депутатски въпрос Москов посочи, че допълнителните средства за болниците ще се разпределят по вътрешните правила на самите болници.
Уволненият д-р Дечо Дечев, който също бе изслушан пред комисията, обясни, че е бил уволнен от поста директор на болница "Св. Иван Рилски" поради други причини, а не заради сливането на болниците. Той каза, че от сливането на болница „Св. Иван Рилски“ с другите девет болници ще има нулев ефект.


Арестуваха млад мъж с марихуана във Варна
Какво време ни очаква в сряда?
Три супер битки допълват бойната карта на SENSHI 33
Закопчаха трима младежи със солидно количество дрога, лагерували нерегламентирано край Камен бряг
Нова технология може да промени лечението на мозъчни заболявания
Polymarket преживява ужасно разочарование след Световното първенство
О’Хандън: САЩ никога не са имали ясна мисия в Персийския залив
Стивън Мейджър за трудностите пред централните банки
Стажантите в банки вече обучават старшите си колеги да работят с него
Първото поколение на BMW X5 получи V10 и ръчни скорости
Защо страничните огледала са обречени на изчезване
Опасна мода взима жертви по пътищата
Шофирането без навигация може да ви предпази от Алцхаймер
Първото Lamborghini с V12 не е кола или трактор
Кирил Петков: Кремъл стои зад убийството в Пловдив
Започнаха да арестуват руснаци, които се оплакват от недостиг на гориво по бензиностанциите
63-годишен почина на площад "Македония"
ДАНС увери: Борбата с насилствения екстремизъм и радикализацията е приоритет
Джони Деп може да се завърне в "Карибски пирати 6"?
преди 11 години "Москов не е мислил по въпроса как ще се реализират съкратените от администрацията служители."Измежду тях има много мед. сестри - за тях е ясно. Останалите са поне половината назначени на раздути щатове без покритие - те след като върнат парите които са им давани през последните години да отиват на пазара на труда да търсят работа - да видим как е без връзки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Какво очакваш от чиновник, който се е занимавал с ценообразуване по времето на соца, а от банки разбира, колкото ББ от астрофизика ;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Един ден "реформите" на министър Москов, ще са в учебниците по история. Учениците ще цъкат с език и ще се чудят как сме живели и оцелявали в тия години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар