IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

КЗК: Конкуренцията при горивата е ограничена от акцизните складове

Четири години държавата не е направила нужното за проблема, предизвикващ днес високи цени на горивата

12:05 | 03.09.15 г. 15
КЗК: Конкуренцията при горивата е ограничена от акцизните складове

Доставчиците на горива не разполагат със собствени данъчни складове, което е един от основните проблеми на пазара на горива у нас и затруднява конкуренцията. Това е едно от заключенията на секторния анализ на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), изготвен още преди четири години, коментира говорителят на институцията Марио Гаврилов пред „Нова телевизия“.

Според него Комисията не само е посочила проблема, предизвикващ високи цени на горивата, но е изготвила и препоръки за отстраняването му.

„Само че четири години нито един от българските политици не прочете нашия секторен анализ“, заяви Гаврилов и допълни, че вече е трябвало да бъдат направени законодателни промени, които да „отпушат“ пазара и вноса на горива. 

Така от Комисията отговорят на обвиненията, отправени от депутата от Реформаторския блок Мартин Димитров, че не работи ефективно и затова и цените на горивата у нас са едни от най-високите в Европа.

Гаврилов обясни още, че през 2011 година 80% от акцизните складове в страната са били собственост на една компания - „Лукойл“. В момента регулаторът проверява дали има промяна в тази структура на данъчните складове в страната.

Според българското законодателство вносителите на горива трябва да разтоварят внесеното гориво първо в данъчен склад, а едва след това то да се достави до бензиностанциите. Това е съобразено и с европейските директиви, но собствениците на акцизни складове у нас искат „непосилен наем“, по думите на Гаврилов, което прави неизгоден вноса на по-евтини горива от други държави от Европа.

Това е обяснението му за нежеланието на компаниите да внасят горива от чужбина.

Говорителят на КЗК обаче посочи, че има възможност горивата да се разтоварват в складове в съседните държави от ЕС, но за целта е нужно междудържавни споразумения, които не се подписват.

Другият вариант е държавата да изгради акцизни складове, което КЗК е предложила на държавните органи, но също не е направено. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:14 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 1 rate down comment 0
1984
преди 8 години
Много глупости си написал.Етиленът не е фракция и не се произвежда в нефтохима,мазута отдавна се преработва в Крекинг инсталацията им до дизел и бензин,а цените CIF за България,Австрия и Белгия на нефта от Русия са еднакви-има ги в евростатистиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 0
cokrat1
преди 8 години
Лукойл Русия - собственик на завода в Бургас печели чрез разходите от завода. Последните 6 години завода е на загуба...значи нула..зеро дивидент за лукойл Русия....въпреки това увеличиха капитала на два пъти с 1.1 милиарда лева. Инвестираха 1.5 милиарда долара в инсталация - по тяхно твърдение. Задайте си въпроса ако сте грамотни защо увеличиха капитала. Значи трябва да има някакъв друг начин да печели тоя руски Лукойл....нали, не се счита, че са някакви балъци и затова не фалират завода. Руския Лукойл въобще не им дреме какви са цените у нас и защо няма волативнос въпреки, че нефта падна от 120 на 45 долара. Те печелят чрез разходите на завода в Бургас. Дълго е за обяснение, а и трябват да се показват таблици и т.н... Ако разбирате ГФО четете тези на завода ....има ги всичките на техния сайт от 1999 год...до 2014 година. Може да си ги свалите всичките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 0 rate down comment 0
kranady
преди 8 години
И Гаврилов май не е чел доклада на КЗК ... не че не е прав в господстващо положение на Лукойл на пазара, но защо ли не си спомня точните цифри от доклада на КЗК 2011та?"Въз основа на изложената характеристика на пазара КЗК приема, че Лукойл България ЕООД е независим спрямо своите конкуренти и клиенти, тъй като, има : голям пазарен дял, устойчиво поддържан над 60 % за пазара на едро на бензин и над 70 % за пазара на дизел през периода 2007г. 9 мес. на 2011 г.; значим дял от капацитета на лицензираните данъчни складове за съхранение на горива около 60 %; контрол върху цялостна логистична инфраструктура, състояща се от тръбопровод и ЖП транспортна схема, и складове за съхранение на бензин и дизел, покриващи равномерно цялата територия на националния пазар; вертикална интеграция с единствената рафинерия на територията на страната."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 1
Ironhorse
преди 8 години
Точно !С промяната на Закона за акцизите и наредбата за акцизните складове през 2011г., се заложи задължително преминаване през акцизен склад на всеки литър внесено гориво.Безспорно, това умотворение беше на ГЕРБ, Борисов и Дянков.Само че. Лукойл притежава такива складове, също и Нафтекс (сега собственост пак на Лук) и последно изгради такъв ОМВ.Сега, като знаем че Лукойл е руски, а Нафтекс бе придобит от Лукйол, и като добавим че ОМВ е 50 % собственост на руски компании, ье излезе че всички акцизни складове за гориво са собственост и управлявани от руски компании.Евалла, машшалла, както се казва.Не монопол, не картел, а чист олигопол.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 0
Mike Florida
преди 8 години
Сега остава да открият и топлата вода!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 0 rate down comment 0
Mike Florida
преди 8 години
Сега остава да открият и топлата вода!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 2
windfall
преди 8 години
"Петрола е борсова стока и има точно определена цена всеки ден. Това е цената брент..." А защо не е цената на американски суров петрол? В случая, уралски тежък нефт с експортно мито?Цената всеки ден не е ли "фючърсна" и то за определени пристанища? Колко океански танкера могат да преминат през Босфора? Защото танкерите с малък тонаж доставят нефта по-скъпо, много по-скъпо от фючерсната борсова цена.А как стои въпроса със " скритото разпределение на загубите"? Поради затриване на бълг. корабоплаване и преминаването на ТЕЦ-овете на газ (заради високата цена на ел. енергията, която им се плаща) на бурската рафинерия й остава огромни количество мазут. Не може да го изхвърли (заради екологията). Трябва да го преработи като използва "леките фракции" (етилени и бензини) и получи междинни (дизелите). Така себестойността на дизела става колкото на бензина и по-скъпа отколкото на немска рафинерия, която има пазар на "отпадъчните" продукти, има високо-платен пазар на най-леките фракции (етилени
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 0 rate down comment 1
cokrat1
преди 8 години
Таблицата я има ето на тоя адрес във фейса... https://***.facebook.com/profile.php?id=100007176495395
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 1
cokrat1
преди 8 години
Значи за една година около 580 милиона...а, назад още 5 години - колкото е давността, стават над 2,5 милиарда лева. Колко ли километра магистрала могат да се направят с тези пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 1
cokrat1
преди 8 години
скрито разпределение на печалба. 1. По смисъла на този закон:5. (изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) "Скрито разпределение на печалба" са:а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) сумите, несвързани с осъществяваната от данъчно задълженото лице дейност или превишаващи обичайните пазарни нива, начислени, изплатени или разпределени под каквато и да е форма в полза на акционерите, съдружниците или свързани с тях лица, с изключение на дивидентите по т. 4, букви "а" и "б";Това е текста от ЗКПО за скритото разпределение на печалба. Сега да отделим текста който мисля, че засяга случая Лукойл нефтохим АД - Бургас. 1. По смисъла на този закон:5. (изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) "Скрито разпределение на печалба" са:а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) сумите, ..... превишаващи обичайните пазарни нива, начислени, ..... под каквато и да е форма в полза на акционерите, или свързани с тях лица...Лукойл Русия и Лукойл нефтохим АД са свързани лица. Петрола е борсова стока и има точно определена цена всеки ден. Това е цената брент... Значи ако цената по която завода в Бургас доставя петрола на цена различна от брента...е скрито разпределение на печалба. То се санкционира от закона с 20% от размера на разходите. Според мен това са около 1,5 до 2 милиарда лева всяка година. Значи държавата може да санкционира завода с близо 400 милиона лева глоба + данък за тия суми от порядака на 180 милиона лева...общо около 580 милиона лева. Защо обаче държавата не събира тия пари ...само ТЯ си знае
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още