IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Лукарски: България може да стане дестинация за компании, напуснали Великобритания*

Имаме добри условия за инвестиции, заяви министърът на икономиката

13:47 | 29.06.16 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив, МИ</em></p>

Снимка: архив, МИ

Излизането на Великобритания от Европейския съюз (т. нар. Brexit) може да се окаже възможност за България да привлече инвеститори на фона на сигналите, че ще има отлив на големи компании от Острова.  

Това коментира министърът на икономиката Божидар Лукарски пред журналисти. Той връчи сертификат за инвестиция клас "А" на "Юнифай Сървис Център" ЕООД, предаде БТА. 

Божидар Лукарски отбеляза, че България предоставя доста добри условия за инвестиции, сред които ниски данъчни ставки и оборотни разходи, както и квалифицирана работна ръка.

България, по думите на министъра, би могла да предостави място за развитие на тези компании, които биха напуснали Великобритания, и в този аспект това е възможност за развитието на страната ни и може да се окаже позитив от Brexit. 

Припомняме, че в последните няколко дни редица големи корпирации оповестиха публично плановете си да напуснат Острова заради излизането от ЕС и невъзможността за достъп до общия пазар. Сред последните са британският мобилен концерн Vodafone Group Plc, авиокомпанията EasyJet Plc и компанията за кредитни карти Visa Inc.

Днес Лукарски беше предпазлив в оценките за евентуалните негативни ефекти от Brexit върху България като изтъкна, че не трябва да се избързва с крайните заключения. „При всички положения, при подобно сътресение винаги има и позитивни, и негативни страни, но трябва да знаем процедурата, по която Brexit ще се състои“, коментира министърът.

Той напомни, че Великобритания е на осмо място сред търговските партньори на България с "добро като числова стойност салдо" за страната ни. Стойностите на търговския ни оборот не са толкова големи и затова ефектът, какъвто и да било той, не би следвало да е фатален, смята Лукарски. От друга страна, той се позова на първоначални изследвания на икономисти и на неофициални сигнали от Великобритания, според които страната ще премине на преки двустранни търговско-икономически договори с всяка държава член на ЕС, и допълни, че се очаква при преговорите да се постигнат максимално изгодни условия и за двете страни.

Каквото и да се случва при тези споразумения, Великобритания ще се третира като трета страна и отношенията ще са такива, каквито бяха с Китай или Сингапур, допълни министърът.

Единственото, по което трябва бързо да се подходи като инициатива на Великобритания, е да се спре с процесът на неяснота - да се видят ясните срокове за Brexit, защото няма по-лошо нещо за икономическата среда и бизнес климата от неяснотите и несигурността, заяви  Лукарски.

По темата Brexit министърът посочи още, че в България се хиперболизира зависимостта на икономиката от еврофондовете, като приведе като аргумент разчети на вицепремиера Томислав Дончев, според които зависимостта на икономиката ни от еврофинансирането е по-малка от десет на сто. Министърът обаче подчерта, че едно намаляване на еврофондовете като абсолютна стойност ще се отрази негативно на икономиката ни, защото ще има намаляване на еврофинансирането за всяка страна член.

В отговор на въпрос Лукарски каза, че законовата възможност за намаляване на прага за инвестиции за получаване на българско гражданство може би ще повиши броя на желаещите. Той допълни, че не мисли, че тази промяна ще се отрази на националната ни сигурност. Независимо от размера на инвестициите, всеки кандидат за гражданство минава през стриктни проверки на службите за сигурност, отбеляза министърът.

Сертифицираният днес инвестиционен проект на "Юнифай Сървис Център" предвижда разширяване на дейността на компанията в България чрез преустройство на съществуваща офис площ. Размерът на инвестицията възлиза на 2,4 млн. лв. и предвижда да бъдат разкрити 200 нови работни места.

Позитивното отношение на инвеститорите към страната намира израз в силно повишените нива на преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) и за 2015 г. е отчетен най-висок размер на ПЧИ след 2009 г. - 1,6 млрд. евро, изтъкна по време на церемонията Лукарски.

По данни на Евростат България е на първо място по приток на ПЧИ като дял от БВП сред страните от Централна и Източна Европа, като у нас делът е 3,6 на сто, с което страната изпреварва Словения, Чехия и Сърбия, както и балтийските държави, каза той.

Според данни, цитирани от министъра, за първите шест месеца на 2016 г. сертифицираните проекти са за 104 млн. лева, като се предвижда разкриването на 2000 нови работни места, което е със 700 повече от предвидените за сертифициране през цялата 2015 г. проекти. Три от проектите са във високите технологии и един в община с висока безработица.

*Новината е допълнена в 14.27 часа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:19 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 1 rate down comment 4
lyusien
преди 7 години
Moge No tova ne stava samo s dobri pogelania
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 6
redcretin
преди 7 години
Тоз министър ли е още, аз да питам? И ако е, защо?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 17 rate down comment 8
vstoykov
преди 7 години
Ако ми се наложи да си регистрирам фирма в ЕС бих се замислил за Великобритания (ако все още е в ЕС) или Ирландия/Кипър. В България вярно, че данъците са на конкурентни нива (спрямо други държави от ЕС), обаче има голяма счетоводно-бюрократично-правна несигурност. Бюрокрацията е смазваща, трябва да плащаш една заплата за счетоводно обслужване (което включва не само действителното счетоводство, но и борбата с всякакви бюрократични безумия - това обикновено го вършат "счетоводителите").Сега ако приемат закона, за който лобират адвокатите - ще трябва и за адвокат да се абонирате.Затова магазините са пълни със стоки от други държави - защото в България е скъпо да се прави бизнес. Бюрокрацията и неясните закони имат цена. Която плащаме когато купуваме български стоки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 11 rate down comment 8
Абсолвент
преди 7 години
По коментарите ще ги познаете.Купили си компютър и си въобразили, че като бонус, са им дали и акъл, че и образование.ПРОСТИ, та им лесно да се изцепват "мъдро" по сайтовете!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 8
Абсолвент
преди 7 години
Щото не са те сложили теб на неговото място, затова! бре!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 5
raul_castro
преди 7 години
Ха-ха-ха. Този ме развесели.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 22 rate down comment 6
mick
преди 7 години
Ако и трябва след това да решават споровете си по българското законодателство и използвайки българския съд - спукана им е работата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 23 rate down comment 5
g5kov
преди 7 години
Г-н министърът обаче какви политики и мерки предначерта, че подобно чудо да се случи? Абсурдността това да се случи се крие в тежката, некомпетентна и тероризираща бюрократична система, убиващото бизнеса законодателство, липсата на квалифицирани кадри и ... неадекватната счетоводна и социално-осигурителна политика, която никой не смее дори да анализира. Точно заради това компаниите ще изберат дестинации като Ирландия, Кипър, Малта и ... никога България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 5
Пуки
преди 7 години
Гладна кокошка просо сънува Българска поговоркаПри тези условия ,както се вижда никой на идва. А условията са кражби, престрелки, узаконени измами ит.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 5
bgMan
преди 7 години
ХахахаДа бе.Направо да сиктирдосват британската фондова борса и да додАт у БФБ-то и БНБ-то.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още