IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Неравенството в доходите поражда нещастие

Това обаче важи само за хората със скромни и по-ниски доходи, докато икономическото неравенство не притеснява най-богатите, сочи проучване в САЩ

22:29 | 16.06.11 г. 2
Неравенството в доходите поражда нещастие

Докато богатите стават все по-богати, а бедните изостават, степента на щастие и удовлетвореност се понижава, но само сред хората със скромни и по-ниски доходи, сочи ново проучване, цитирано от Ройтерс.

Изводът важи за около 60% от американците, разкрива проучването, което предстои да бъде публикувано в списание Psychological Science.

„Неравенството в доходите се задълбочи силно в САЩ, особено след 80-те години на миналия век. Заради това виждаме изразен спад на степента на удовлетвореност от живота и на щастие“, казва Шигехиро Оиши, психолог в Университета във Вирджиния.

„Като цяло заплатите на изпълнителните директори нараснаха извънредно, докато тези на средните работници не толкова“, посочва той.

Изследователите са проучили връзката между неравенство в доходите и нещастието, като са анализирали данни за над 48 хил. души, участвали в проучването в годините между 1972 г. и 2008 г.

Изследователите са открили, че колкото по-голямо е неравенството в доходите, толкова по-малка е вероятността хората да възприемат сънародниците си като честни или справедливи. Това, на свой ред, води до понижено усещане за общо благополучие.

„Първоначално мислехме, че всичко това може да се обясни с икономически фактори, но не е така“, казва Оиши. „Когато хората виждат, че някои други са в изгодна позиция, в каквато много от нас не са, естествено възниква липса на доверие към системата и другите.“

Проучването разкрива също, че икономическото неравенство не притеснява най-богатите американци. Най-богатите 20% отговарят, че неравенството в доходите не променя техните усещания за справедливост, доверие или общо благополучие.

Според Оиши проучването може да подкрепи данъчни промени, при които богатите плащат повече, а бедните – по-малко.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
varna
преди 12 години
Първоначално мислехме, че всичко това може да се обясни с икономически фактори, но не е така, казва Оиши. Когато хората виждат, че някои други са в изгодна позиция, в каквато много от нас не са, естествено възниква липса на доверие към системата и другите....Това е болестта на България, която с бруталността си заплашва да я унищожи - все повече българи предпочитат да се махнат в странство, вместо да се опитат да променят нещата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 2
seabank
преди 12 години
нямат друга работа с кво се занимават
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още