Финландският производител на мобилни телефони Nokia Corp. обяви, че ще закрие около 3500 работни места в своите производствени фабрики и местни подразделения като част от плана си за намаляване на разходите, предаде MarketWatch.
Концернът ще закрие своя производствен завод в Клуж, Румъния, до края на годината, като там работното си място ще загубят 2200 служители. Други 1300 служители на компанията ще бъдат съкратени като част от промените в нейните подразделения за местоположение и маркетинг, засягайки директно два офиса – в Германия (Бон) и САЩ (Малвен).
Освен това Nokia ще преразгледа и ролята в дългосрочен план на важни производствени операции във Финландия, Унгария и Мексико с намерението да фокусира заводите там върху „пазарно специфичен софтуер и персонализация на продажбите“. Промените там ще доведат до съкращаване на работни места през 2012 г.
„В унисон с корпоративните ценности Nokia ще предложи на служителите си, засегнати от тези мерки, програма за компенсация“, заявява концернът.
Обявените сега съкращения се добавят към мерките, които Nokia обяви още в края на април. Тогава компанията обяви, че ще има съкащения в областите Sales, Marketing и Corporate Functions. До края на 2012 г. трябва да бъдат закрити 4000 места в Дания, Финландия и Великобритания. По отношение на тези съкращения в момента Nokia провежда консултации с профсъюзите.
Производството на Nokia в Клуж започна на 11 февруари 2008 г., а средното заплащане в завода беше 800 леи (220 евро) плюс ваучери за храна. Служителите бяха първоначално 500, но в последствие броят им надхвърли 2000. Междувременно германската провинция Северен Рейн-Вестфалия поиска от Nokia да върне субсидии в размер на 41,3 млн. евро, които са били използвани за преустройство на завода в Бохум, който финландската компания затвори заради преместването на производството в Клуж.
Финландският производител на мобилни телефони изпадна в затруднено положение, след като пропусна правилния момент за влизане на пазара на смартфони. Освен това Nokia залагаше твърде дълго на остарялата операционна система Symbian, докато не изнесе на пазара своята собствена платформа. Все още е спорно и дали сътрудничеството с Microsoft е правилното решение. В крайна сметка мобилните операционни системи на конкуренцията - iOS на Apple и Android на Google, са доста по-силно представени на пазара.


200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
За Празника на Варна: Концерт на площад „Независимост“ с класическа музика
Все по-малко хора избират рибарството за поминък
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Дугин прогнозира ядрена война: Няма да има Москва, нито Санкт Петербург
Сигналите ви: Нощно заграбване на държавна плажна ивица в полза на частен бизнес
Русия ще премахне граничните зони с окупираните украински територии
Травис Келси най-сетне коментира сватбата с Тейлър Суифт
Патриарх Кирил с книга за войната: Ключ към цялата руска история
преди 14 години Браво Вие сте по-точни в информацията уволняват .., както е написано в статията.Лек ден. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Това да не е някаква пропаганда за реклама на управлението на ГЕРБ?По френската телевизия ТВ5 съобщиха, че Нокия разкрива 3500 р.места в Румъния.Сега ще се наложи да консултирам и други медии. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години То Епъл си оказва влияние! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Предлагам им, да я отворят в България! Предимствата са ясни! отговор Сигнализирай за неуместен коментар