IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кьоре: ЕЦБ може да повиши покупките си на облигации през май и юни

Причината е ниската активност на пазарите през летните месеци, уточнява членът на институцията

11:30 | 19.05.15 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Кьоре: ЕЦБ може да повиши покупките си на облигации през май и юни

Европейската централна банка (ЕЦБ) възнамерява да увеличи своите покупки на активи от еврозоната през май и юни в навечерието на очаквания период на ниска ликвидност през лятото, заяви членът на Изпълнителния съвет на институцията Беноа Кьоре.

"Ние също така сме наясно със сезонните модели в пазарната активност при активите с фиксирана доходност и традиционната почивка в периода от средата на юли до август, който се характеризира със значително по-ниска ликвидност на пазара", каза Кьоре по време на реч в Лондон в понеделник.

"Ако е необходимо, захранването с ликвидност може да бъде повишено до септември, когато се очаква пазарната ликвидност да се подобри отново. Пазарните анализатори може да очакват малко по-висок обем на покупките (на активи – бел. ред.) през следващите седмици, което ще е свързано с момента на нестабилност на пазара", отбеляза членът на ЕЦБ.

През март ЕЦБ даде началото на мащабната си програма за изкупуване на държавни облигации, чрез която до септември 2016 г. ще влива в икономиката на еврозоната по 60 млрд. евро месечно. Очаква се програмата на обща стойност над 1 трлн. евро да стимулира икономическия растеж във валутния съюз и да ускори инфлацията, която в момента е на опасно ниско равнище. 

ЕЦБ ще печата нови пари, с които ще изкупува ценни книжа. В идеалния случай през търговските банки, от които централната банка планира да изкупува облигации, свежите пари под формата на кредити ще достигнат компаниите и потребителите. По този начин могат да бъдат засилени потреблението и инвестициите и да се раздвижи вялата конюнктура.

Институцията иска чрез новата схема също така да предотврати трайна дефлация, тъй като продължителен спад на потребителските цени може да възпрепятства икономическия растеж. При подобно развитие има опасност компаниите и потребителите да отлагат инвестициите и покупките си, изчаквайки цените да се понижат още. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:46 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 5 rate down comment 0
albobo76
преди 8 години
Цените на Индексите и ДЦК тръгнаха надолу и печатницата заработи на макс. "Печатай или ***" е девизът на всички ЦБ в т.нар. развит свят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Въпрос са е защо след кризата 2008год. ЕЦБ даде над 1 трилион евро с 0,5% лихва на частни банки които купуваха ДЦК с 4-7% лихва - http://darikfinance.bg/***/85651#commentsКражба- казано иначе спасяване на банките и знам ,че това е по-малкото зло заради ефекта на доминото но немога да търпя тези смешници да си раздават милиони - http://***.banker.bg/?Channel=3&Category=77&Article=502043Бих им гледал цирка ,как се гърчат хванати в собствените си капани ако не свършваше петрола - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231,и съм описал основните стратегии https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558 Идеята ми е да информирам повече хора а те още хора като геометрична прогресия за да има силно гражд.общество за да вземем мерки и следим ,и натискаме държ.власти да действат правилно за да избегнем катастрофите и за финансовата е най-лесно но трябва да се обясни подробно - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/14426121126836
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 1
bgMan
преди 8 години
Точно това чакат и гърците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 2
fall
преди 8 години
От една страна официалното обяснение е, че искаме да обезценяваме парите на хората и техните спестявания с инфлация около 2% годишно. От друга, за да стане това искаме да печатаме пари. От трета обаче, искяме да печатаме повече лятото, когато няма много активност и инфлация трудно се прави. Не е ли по-добре лятото да не печатаме, а да е есента когато има активност и печатането прави повече инфлация?Май не инфлацията е целта, нали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 1
abdul
преди 8 години
Е това са истински реформи: 'ЕЦБ ще печата нови пари, с които ще изкупува ценни книжа."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още