Разходите за труд в САЩ се увеличават с по-бързо темпо през третото тримесечие на годината и отчитат най-резкия си ръст от две години и половина насам, съобщава Ройтерс.
Индексът, който измерва разходите за труд, се повишава с 0,7% през периода юли-септември, като предходното тримесечие повишението беше 0,5 на сто, показват данните на Министерството на труда.
На годишна база ръстът възлиза на 2,5 на сто, което е най-голямото повишение от първото тримесечие на 2015 г. Това представлява ускорение спрямо второто тримесечие, когато повишението беше 2,4%.
Ройтерс коментира, че според редица икономисти разходите за труд трябва да се увеличат с поне 3%, за да дадат стимул на инфлацията да се ускори до целевото ниво от 2%, заложено от Федералния резерв на САЩ.
Ръстът на заплатите, които съставляват около 70% от разходите за труд на работодателите, се ускорява от 0,5% през второто до 0,7% през третото тримесечие. На годишна база също има ускорение от 2,3% през периода април-юни до 2,5% през периода юли-септември.
Сигналите за ускорение в заплатите по всяка вероятност ще бъдат приветствани от централните банкери в САЩ, които започват своето двудневно заседание по-късно във вторник.
Други данни от понеделник показаха, че любимият измерител на Фед за инфлацията – индексът за инфлацията при стоките за лично потребление (PCE) – се е увеличил с 1,3% на годишна база. Това е базисният индекс, който изключва храните и енергията.