IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Разделяне на Газпром? Табуто може и да падне

Според експерти Русия има интерес да раздроби настоящия мастодонт на по-малки парчета, които да са по-ефикасни, по-бързо реагиращи и по-прозрачни

10:20 | 15.08.15 г. 10
Разделяне на Газпром? Табуто може и да падне

Скаран с европейците, конкуриран в Русия, а сега и взет на мушка от САЩ - облаците се струпват над руския газов гигант Газпром до степен идеята за раздробяването му вече да не е чак толкова табу, пише Франс прес.

Според министерството на икономиката производственият обем на Газпром за тази година ще възлиза на 414 млрд. куб. м. Това е най-ниското равнище на продукция в постсъветско време за компанията, която ползва най-големите газови резерви в света.

Лошите новини за компанията се множат: от началото на юли са спрени доставките към Украйна, която е един от големите купувачи са нисьо гориво, Европейската комисия (ЕК) съди Газпром за злоупотреба с доминиращо положение, а компанията губи пазарни дялове в Русия за сметка на конкурентите й, които разширяват присъствието си, отбелязва АФП.

Нов удар дойде от Вашингтон чрез дискретна публикация в официалния бюлетин на американската администрация, от която става ясно, че под удара на санкциите попада находището Южно-Киринское в руския Далечен изток. Това е проект на Газпром, който цели да постави основите на увеличаването на производството на втечнен природен газ на съседния остров Сахалин, а според пресата дори да доведе до размяна на активи с английско-холандската Шел. Находището е на голяма дълбочина и е под въпрос без наличието на чуждестранна технология.

Освен за Газпром това е лоша новина за Русия, защото разработването на втечнения природен газ е стратегическа цел с насоченост към азиатско-тихоокеанските пазари, отбелязва Валери Нестеров, анализатор от Сбербанк.

Газпром отдавна се опитва да се ориентира към Азия в обстановка на обтегнати отношения между Европейския съюз (ЕС) и компанията, която редовно е обвинявана, че действа повече съгласно геополитическите интереси на Москва, отколкото по търговската логика. Украинската криза само затвърди волята на всяка от двете страни да намали зависимостта си от другата, но никоя от двете не може без другата, отбелязва Франс прес.

Руската компания непрестанно повтаря, че търсенето на природен газ в Европа нараства, а руските ресурси остават най-достъпните и най-изгодни спрямо конкурентните проекти.

За Газпром износът за Европа, за който се очаква да нарасне тази година, продължава да носи комфортни печалби, които отбелязаха увеличение в първото тримесечие на тази година, въпреки спада в цените на енергоносителите.

Брюксел изглежда си прави оглушки и дори блокира руския проект за газопровод "Южен поток" към Южна Европа. В отговор Владимир Путин обяви друг газопровод, този път към Турция. Европейските страни, които получават газ през Украйна, ще трябва от 2019 г. да търсят нужния им руски газ от Турция.

Строителството на проекта "Турски поток” обаче се забави поради липса на окончателно споразумение с Анкара, което е малко вероятно да се договори преди новите избори в Турция. Според анализатора Михаил Корчомкин шансовете на този газопровод да стане действителност даже са "близки до нулата".

Критиците на Газпром смятат, че компанията е реагирала твърде късно на значителната еволюция на газовия пазар през последните години и се е вкопчила в дългосрочните си договори, свързани с цените на петрола.

Някои експерти смятат, че Русия има интерес да раздроби настоящия мастодонт на по-малки парчета, които да са по-ефикасни, по-бързо реагиращи и по-прозрачни. Конкурентите му гледат с добро око на евентуално ускоряване на либерализацията на газовия сектор, например петролната компания Роснефт, ръководена от влиятелния Игор Сечин. Според руската преса той е поискал от правителството да отвори повече газовия износ за конкуренцията и е предложил Газпром да се раздели на два компонента - за производство и транспорт.

Експертът Михаил Корчомкин предрича, че такова раздробяване ще се случи "до няколко години", отбелязва АФП.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:11 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 3 rate down comment 0
Pyramid
преди 8 години
Искаш да кажеш, че сривът в цените е...предсмъртен крясък на нефтеното лоби? По-сериозно, де! Стационарната енергетика - както и да е но, транспорт, химия, строителство без нефта са мн.зле.връзки се виждат, ама са лееко встрани.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 3
vzhekoff
преди 8 години
Малко по-сериозна статия по въпроса, подкрепена с числа, а не с общи приказки. Забележете малко основни факти - ръст за 2 тримесечие - 27%, Холандия става вече нетен вносител поради намаляване на дебита в собствените находища. Разни други по-второстепени факори, като това, че Газпром сам е намалил износа в началото на годината, принуждавайки европейците да си поопразнят хранилищата и т.н.http://kommersant.ru/doc/2789778
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 10
Pyramid
преди 8 години
Охоооо, гледам, слагали ми минуси. Страхотно. Сега, който ги слага, да обясни - ако му стиска - с какво не е съгласен и/или и/ какво не харесва в написаното. То се видя вече, че УСА помпят повече газ. От друга страна, има там едни огромни земи, далеч от Русия /ама МНОГО далеч/, където може и да им позволят /а може и да не им/ да работят на концесия. От трета, Газпром идея си нямат - освен, само, да са чували, каквото им пуснах, само за екстрите на MDP. Разполагат с някакъв финансов ресурс но, няма и бледи признаци, да имат придвижване в областта. BTW, сега именно маржът им спада, не е да са останали съвсем без печалба. Какво от това, прочее, ако /сегашни техни?/ или възможни важни акционери вземат и премислят дали да наливат в компания, която не само блясък губи, ами и усилено изостава технологически поради де шовинизъм, де мързел и вземат, та се насочат към по-прагматични, макар и малки компании? Тъкмо, повече % за тях ще има.Накратко, обосновете се, минусари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 1
Gre
преди 8 години
"Украйна, която е един от големите купувачи са нисьо гориво"Че не е наистина синьо, не е. Но в никакъв случай не е НИСЬО.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 8
Pyramid
преди 8 години
Поправка: не 60% от пазарите, а 60% от доказаните конвенционални запаси. Виждаме, нещата се менят и, като нищо, реалните запаси на "останалите" може да се окажат и много по-високи и ... по-достъпни. затова, е време братята да се притеснят, да се събудят и да се размърдат. "Прекалено големи, за да фалират" ? А...каква полза точно, че не са фалирали и /да допуснем/ са останали Големи, ако маржът на печалбата им се свие двойно, да речем?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 8
Pyramid
преди 8 години
Жека, в години на глад, размерите на животните /често/ спадат, за сметка на броя им. Естествена логика: Един гигант, умре ли, умира видът. И двама от трима дребосъка да погинат, видът остава. Толкова за устискването на гигантите.После, ако Газпром се събудят, инвестират малко внимание и вземат участие в една предстояща научно практическа конференция по MDP, може да си разширят достъпа и да минат и без критичните и с основание критикувани американски технологии в продължение на десетилетия напред. Вярно, при предните опити за контакт спаха но, камбаната бие все по-силно та, току-виж, са се събудили. Оттам насетне, може и да не им се наложи да се дробят...на повече от две. Двойката, обаче, ако я избегнат, останалите играчи на пазара яко са го закъсали. При "Останалите" са 60% от световните пазари, като същите тези останали имат достъп до купувачи в Африка, Латинска Америка, Австралия /а, защо не, - някога! - и в Антарктида. Неконкурентни за Газпром по износ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 12
Стоян Петров
преди 8 години
Господин vzhekoff, когато вятърът духа срещу теб-построяваш си ветрогенератор. "Газпром"ще последва съдбата на събрата си в САЩ, "Енрон". Един много полезен за обществото фалит.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 9
needtoknowmore
преди 8 години
Когато седиш и чакаш биваш отвян от вятъра на промяната!Бъдещето не е на въглеводородите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 4
vzhekoff
преди 8 години
Всеки, който си мисли, че пазарът е еднопосочен, очевидно не е в час. Това важи най-вече за авторите на подобни статии. Глобалният тренд действително е такъв - намаляващ добив в ЕС и растящо потребление. Последните 2 г. не са показателни поради украинските събития. Когато вятърът духа срещу теб - седиш и изчакваш. Това е печелившата стратегия. Приказките за раздробяване са само пожелателно мислене. В този покер ще спечели онзи, който издържи до края. Защо ли си мисля, че най-големите ще издържат най-дълго...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още