Организацията за икономическо развитие и сътрудничество (ОИСР) преразгледа към понижение прогнозата си за растежа на световната икономика за 2018 година, предоха световните агенции.
Организацията очаква световният икономически растеж да достигне 3,7 процента спрямо прогнозираните през май 3,8 на сто. През март организацията очакваше растеж от 3,9 процента.
ОИСР преразгледа към понижение и прогнозата си за 2019 година от 3,9 на сто на 3,8 на сто.
За еврозоната ОИСР прогнозира растеж от 2 процента спрямо 2,2 на сто през май. За догодина очакванията са за растеж от 1,9 процента спрямо 2,1 на сто при предишната прогноза.
Макар САЩ да са източник на напрежение в търговията, икономическите перспективи на Вашингтон остават най-положителни в ОИСР, която обединява големите развити икономики. Това е така благодарение на намаляването на данъците и на правителствените разходи, отбелязва Ройтерс.
ОИСР остави без промяна прогнозата си за растежа на САЩ тази година на равнище 2,9 процента, но намали очакванията си за догодина от 2,8 на сто до 2,7 процента.
Организацията отбелязва, че американските мита вече се отразяват на най-голямата световна икономика и прогнозира, че наложените мита ще повишат цените като цяло в САЩ с 0,3-0,4 процента.
ОИСР посочи, че по-слабата валута досега е помогнала на Китай (който не е член на организацията) да абсорбира по-високите американски мита. Организацията остави без промяна прогнозата за китайския растеж на равнище 6,7 процента за тази година и 6,4 на сто догодина.
За Русия организацията не е променила прогнозата си и очаква икономически растеж от 1,8 процента тази година и 1,5 на сто догодина, информира ТАСС.
ОИСР отбелязва, че перспективите за икономическия растеж в света сега са малко по-слаби, отколкото се е очаквало през май, когато организацията публикува предишния си доклад за растежа на световната икономика.
Изострянето на напрежението в търговията, влошаването на финансовите условия на динамично развиващите се пазари и политическите рискове могат още по-силно да подкопаят устойчивия средносрочен растеж по целия свят, коментира организацията, цитирана от ТАСС.


Виц на деня - 15 август
Прогнозата в деня на Варна: Слънчево, с температури до 26°
Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Шумахер го направи с Mercedes SLS, сега китайци го повтарят селектрически SUV
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
10 неща, за които е добре да спрете да се тревожите
Тръмп: След като победим Иран, ще обявя Ормузкия проток за територия на САЩ
Цветовете лак за нокти, които са голям хит това лято
Жълт код за бурно море, има риск от локални наводнения
преди 7 години Сега светът страда от работата на Централните банки без защита от щети.Запазването на разпространената в света държавна грешка продължава въздействието за нови страдания.Възможностите са: Първа: С Централна банка без защита от щети щетите нарастват и подсилват страданията.Втора: С Централна банка със защита от щети е прекратен водещият причинител за сегашни щети.Устойчивото обществено развитие е постижимо само при Централна банка със защита от щети. отговор Сигнализирай за неуместен коментар