IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Д. Димитрова: Потърпевшите се примиряват с увеличените разходи по кредити

С дела срещу банките се захващат тези със силно увеличена вноска или тези, за които спазването на закона е принципен въпрос, споделя адвокатката

08:30 | 19.09.12 г. 61
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Десислава Димитрова. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Десислава Димитрова. Снимка: Личен архив


- Скоро изтича 5-годишния давностен срок по ЗЗД за обжалване на кредитите от 2007 г., които са болшинството проблемни, тъй като са правени на промоционални ниски лихви, а вече са при други лихвени нива. Какво трябва да направят кредитополучателите, трябва ли да бързат?

Погасителна давност тече само за вземания и тя не касае правото на съдебна защита на кредитополучателите срещу неравноправни клаузи в договорите за кредит. По давност ще се погасят сумите, надвзети преди повече от 5 години. Ако кредитополучателите не искат да изгубят правото си да търсят пълната надвзета сума вследствие увеличена лихва, следва да подадат в съда искова молба, за да спрат погасителната давност за тези вземания.


- Трябва ли кредитополучателите да подписват анекси към договорите си (например за преструктуриране) или това намалява шансовете им за съдебна битка?

Зависи от съдържанието на анекса и как конкретно се предоговарят условията по кредита.

В случая със съдебните франкови кредити анексите за преструктуриране на кредита водят до намаляване на вноските за определен период, дават временно решение при невъзможност за плащане на завишените вноски и предотвратяват, или по-скоро отлагат, предсрочната изискуемост на кредита. Тези преструктурирания обаче са изключително неизгодни за кредитополучателите, тъй като с анекса към главницата на кредита се прибавят лихви и тя нараства. Освен това през периода на облекчено погасяване обикновено главница не се погасява.

В резултат на това след изтичане на периода на преструктуриране остатъкът по главницата е увеличен, респективно е увеличена и месечната вноска до края на срока, и кредитополучателят се оказва в още по-тежка ситуация отколкото е бил преди анекса за преструктуриране. Тогава единственото, което му остава, е да подпише нов анекс за преструктуриране, за да не стане кредитът му предсрочно изискуем. Така кредитополучателите се оказват в омагьосан кръг да плащат максимума, който могат, а в същото време не само, че задължението им към банката не намалява, а расте и става все по-непосилно. Именно тази банкова практика неизбежно ще доведе до още по-голям ръст на лошите кредити в перспектива.

Стабилността на банковата ни система се дължи, от една страна, на преобладаващата част от българските банки, които при необходимост договарят разумно преструктуриране на задължението и дават реален шанс на кредитополучателите да се справят със затрудненията си и да продължат да обслужват кредита си, макар и това да не е толкова печалившо за банката. От друга страна, по мои наблюдения, българинът като цяло е коректен и почтен кредитополучател и продължава да плаща колкото и докогато може, дори когато условията по кредита му станат очевидно неизгодни и непосилни за него. 


- Колко струва един иск по кредит и не е ли цялата тази суматоха около делата начин за забогатяване на адвокатурата?

Това определено не са делата, от които може да се забогатее. Вноските по кредитите на потърпевшите кредитополучатели са се увеличили, а в общия случай доходите им са намалели поради кризата. Затова и за да има такива дела, те трябва да са достъпни за хора в затруднено положение, а адвокатският хонорар да е разумен. От друга страна, банковите дела са сравнително сложни, изискват специални знания и костват много работа. Затова и не са много колегите, които се наемат с такъв тип работа.


- Оборим ли е начинът за изчисляване на базовия лихвен процент на банките?

Всяка банка си има собствена методология за изчисляване на базовия лихвен процент. Както споменах, законът допуска лихвата да се променя, но само на база предварително заложени обективни критерии и при наличието на останалите законови условия. Затова и промяната на базовия лихвен процент от управителния орган на банката е оборима, ако почива на субективната преценка на този орган и не е мотивирана от обективните пазарни условия. За щастие по-голямата част от банките в България се съобразяват с изискванията на закона и не си позволяват да злоупотребяват с икономически по-силната си позиция. Считаме, че е наложително БНБ като надзорен орган и съдът да съдействат за привеждане на лихвената политика на всички банки в рамките на закона. В свое решение от 2011 г. Комисията за защита на потребителите също изрично обяви за неравноправни клаузи от договорите за кредит на някои банки относно правото на банката едностранно да променя лихвата.


- Масова практика ли е нарушаването на договорите за кредит от банките?

Не бива да се правят заключения за банковата ни система на база отделни лоши банкови практики. Факт е, че огромната част от банките в България предлагат на клиентите си разумни условия за кредитиране, впоследствие спазват тези условия и така рискът и тежестта от финансовата криза се разпределят между банката и клиента. Има и банки, които едностранно и по своя инициатива намаляват лихвите по кредити в резултат на промените на финансовия пазар. Считам, че трябва да се дава гласност и на положителните банкови политики, за да може пазарът по естествен начин да наложи коректните кредитори като алтернатива на подвеждащите агресивни реклами на банкови продукти.

За съжаление сме свидетели и на отделни лоши банкови практики. Националното и европейското законодателство обаче предвиждат възможност за кредитополучателя като потребител и икономически по-слаба страна да защити правата си в такива случаи. Считам, че това дали неравноправните клаузи в договорите за кредит, с които се ощетяват кредитополучателите, ще се наложат като трайна банкова политика и ще обхващат все по-голяма част от банковата система, или тяхното прилагане ще бъде ограничено своевременно, зависи преди всичко от това доколко всички ние проявяваме търпимост към тях.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

58
rate up comment 2 rate down comment 0
sadesht banka
преди 11 години
Надвзети за четири години суми от неправомерно вдигната лихва - 9880 лвБъдещи надвзети суми за 31 години, в резултат на моментното настроение и желание за забогатяване на господата/госпожите банкери - не ми се мисли колко лв.Разходи за адвокат за първа инстанция - около 600 лв. Както и да въртиш сметките , по добре да рискуваш с търсене на права в съда, отколкото да търпиш и живееш в постоянен страх, колко ще ти бъде следващата вноска по кредита... Още повече, че шансовете да осъдиш банка стават все по-големи. Аз лично знам за поне 5 дела. Ако някои иска съдебни решения мога да му пратя на имейл :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
57
rate up comment 1 rate down comment 1
STRAHO
преди 11 години
"Д. Димитрова: Потърпевшите се примиряват с увеличените разходи по кредити"ТАРИФА ЗА МИНИМАЛНИТЕ РАЗМЕРИ НА АДВОКАТСКИТЕ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ, СЪГЛАСНО НАРЕДБА 1 НА ВИСШИЯ АДВОКАТСКИ СЪВЕТЧл. 1. Размерът на възнаграждението за оказваната от адвоката правна помощ се определя по СВОБОДНО договаряне въз основа на писмен договор с клиента, но НЕ МОЖЕ да бъде по-малък от определения в тази наредба МИНИМАЛЕН размер за съответния вид помощ..........Чл. 6. Възнагражденията за съвет, справка, изготвяне на книжа и договори са следните:1. (изм. - ДВ, бр. 2 от 2009 г.) за устен съвет и справка в съдебни и административни места и др. - 20 лв. / "Здравей " " Здрасти" "Съветвам те, да се обърнеш към "X" инстанция" "дай 20 лв" /.............Като се зачете надолу по тарифата човек, лесно може да се отгатне на кого се полага и на кого не му се полага правна помощ. :)..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 0 rate down comment 1
STRAHO
преди 11 години
"Д. Димитрова: Потърпевшите се примиряват с увеличените разходи по кредити"Ами де ще идат, че няма да се примирят!!!? :D Хората занимаващи се с ПРАВО, господата, госпожиците и госпожите Юристи, да не се правят на ощипани моми! Та нали затова ограничиха достъпа на гражданите до юридически услуги!!!? :D.. Компаниите са си платили на законотворците за стригането на овцете и сега е логично да си ги стрижат. :D..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 2 rate down comment 3
dean.jordanov
преди 11 години
"Ама балъка вижда цифра и си вика "еее, голяма далавера". На ви ся." изключително елементарно мислене.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 2 rate down comment 4
madcow
преди 11 години
Девет милиона мишлета ...Впрочем много ясно, че банката е знаела че курса ще се промени - разликата в лихвите е точно равно на очакваната промяна на курса. Ама балъка вижда цифра и си вика "еее, голяма далавера". На ви ся.А за лихвите се разбрахме, там проблемът е, че договорът е неясен и банката прави каквото си иска, и това трябва да се промени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 0 rate down comment 0
nikolait
преди 11 години
ама точно затова иде реч. Защо ще превалутираш?! Точно в Чейнджа кешираш загубата. Идеята е че ако си взел франков кредит, може да имаш бизнес с Швейцарски фирми или роднини или гурбет(т.е. имаш шв. франкове). Само че Банката иска ЛЕВОВЕ по КРЕДИТ С ФРАНКОВЕ?! Или тя си иска печалбата на СХЕМАТА, която е измислила. Идеята е че ако е дала ФРАНКОВЕ и си ПЛАЩАШ във ФРАНКОВЕ няма проблеми. Точно както са животозастраховките(повечето са валутни).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 3 rate down comment 0
nikolait
преди 11 години
не не, ясно е че Банките са си като акула в океана. Разликата между океанския свят и човешкия е ЗАКОНА. Така че ще следя с интерес БГ СЪДА какво ще отсъди. Във всеки случай не е нормално да си купиш автомобил за 100 000 лв и да имаш примерно 5 г. гаранция, пробег гарантиран и тн, а да си вземеш банков продукт, да договориш условия и още на следващия месец да те ОБЕСЯТ ЗАКОННО. Това е абсурд. ПРОПУСК на Банката и на Държавата е че е допуснала подобен продукт на пазара, който носи ГОЛЯМА ОПАСНОСТ за финансите на едно семейство. Точно както е с храните, напитките и тн. С една дума за всички има правила, но не и за продуктите на Банката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 2 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 11 години
Пресен пример! В известна верига за ел. техника на една позната и предложили ТВ на изплащане БЕЗ лихва. 100 лв. Мъжа и си дал данните,като дори си мислел, че няма да го одобрят, защото не работи в БГ и не плаща осигуровки тук. Веднага го одобрили. Когато консултантката донесла договора с чупене на ръце и треперещ глас им обеснила, че нямало лихва ама всъщност за всеки месец има такса застраховка. Т.Е. всеки месец трябва да внася 7 лв застраховка. 100 лв ТВ + 6 месеца такса застраховка - 142 лв. Няма лихва, чиста работа. Представи си го сега за жилищен кредит за 30 години срок.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 3 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 11 години
Не разбираш ли бе човек. Това е пропаганда. 90% от случаите хората гледат изгодното. Банките, рекламите, консултантите те убеждават, че и изгодно. Не клиента си мисли, че прецаква другите. Кредиторите му обесняват колко е изгодно с ясната цел, че го вкарат в капан. Ти разбираш ли от производство на мебели? От ел. система? От ВиК? От производство на коли? Писане на книги? Правене на бира? Клиента трябва ли да разбира от всичко това, само и само да отиде до бакалията да си напазарува? Пак казвам кредита е МАСОВО рекламирана стока един вид пропаганда. И хората се хващат защото имат доверие, а не защотото нямат доверие и се мъчат да прецакат банката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 2 rate down comment 0
temp
преди 11 години
А относно заплатата ....Това стана популярен лаф в последните 2-3 години, преди 5 оше не беше измислена тази фраза ;)Сега в нея се използват лева/евро. Сигурна съм че ако падне валутния борд ... набързо ще се пренапише в по-изгодния вариант - лева или евро ... И пак ще се спряга - абе ти що не мисли че валутният борд може да падне?! Ето сего като си мислеше че можеш да се правиш на тарикат с тези лева/евро ....Така че мили ми bree van de kamp, пост експерти ти не уважавам - лесно е да бъдеш такъв, както и такъв платен от банка :) Сполай на всички такива, но извиниме нито са професионалисти, нито нищо :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още