Ефектът от бонусите и стимулите, които наемодателите на офис сгради в Европа предлагат, доведоха до значителни промени в класацията на най-скъпите офис пазари, сочи доклад на консултантската компания Savills.
Компанията сравнява 18 ключови локации в Европа и констатира, че ако се вземат предвид стимулите в Уест Енд, Лондон все още остава най-скъпият офис пазар в Европа, а Лисабон – най-евтиният.
Вътрешността на класацията обаче отчита значителни промени. Париж, и по-специално неговата градска бизнес част, заема второто място, изпреварвайки лондонското Сити. Истанбул пък се понижава от шесто до 13-то място, докато Амстердам губи три позиции и се нарежда на 11-то място.
Според проучването средната продължителност на гратисния период, по време на който наемателите не плащат наем, се е повишила от 6,6 месеца през първата половина на 2008 г. до 8,8 месеца през първата половина на 2009 г. Най-дългите гратисни периоди се отчитат в Лондон между 24 и 36 месеца за типичен договор за наем от 120 месеца, следвани от Амстердам с 21 месеца, Париж с 12 месеца и Брюксел с девет месеца. В останалите локации наемодателите предлагат шест месеца или по-малко.
Най-голямото повишение на гратисния период е отчетено в Амстердам – от шест до 21 месеца. На седем от 18-те локации, най-вече на германските пазари, не се отчита никаква промяна на продължителността през последната година.
„Констатираме, че въпреки че наемодателите искат да си осигурят по-дълги договори, а наемателите се опитват да договорят по-кратки периоди или възможности за прекратяване, на практика типичната продължителност не се е променила”, коментира Ери Мицостериу, директор в Savills. „Единственото изключение са собственици, които заемат свои офис сгради и които се опитват да продадат чрез споразумения за продажба с обратно наемане под наем. Те са склонни да се съгласяват на по-дълги договори, за да направят сделката по-атрактивна.“
Прочетете интервю на Ери Мицостериу пред Investor.bg


Българските и унгарските депутати с най-високи заплати в ЕС спрямо минималната заплата
Много българи излетяха в Космоса с акциите на "Спейс Екс", но скоро ще се приземят
Икономист: Българите обедняха наполовина
ЕС изостава в надпреварата за изкуствен интелект заради собствените си регулации
Евростат: България е на пето място в ЕС по предотвратима смъртност
Н. Митева: Липсва основополагащ обществен консенсус в образованието
Станишевски: Хората в Европа искат да работят за амбициозни компании
Станишевски: Искаме ElevenLabs да е глобална
България може да играе важна роля в ЕС с добива си на основни метали
Състоянията на най-богатите в света нарастват с рекордните $336 млрд. за един ден
Audi възроди A6 allroad, за да се бори със скучните SUV
Джейсън Стейтъм добави още една легенда към колекцията си
Porsche патентова двигател 3 в 1
Електрическото BMW X5 ще има батерия от 141 кВтч за Европа
Умалено копие на двигател на Ferrari се продава по-скъпо от нова Dacia
Вижте снимки от приказната сватба в Португалия на Пери Едуардс и Алекс Окслейд-Чембърлейн
Мелания Тръмп беше плътно до съпруга си Доналд на неговия 80-годишен юбилей
Маникюр, вдъхновен от сезона на Близнаци
Как се чувства Ариана Гранде след раздялата с Итън Слейтър?
Кейти Пери шашна с рокля-лампа