fallback

Специалисти: Децата трябва да се учат на финансова грамотност

Добре е малките отрано да разберат, че парите са ограничен ресурс и ако искат много силно нещо, трябва да спестяват

18:48 | 01.06.16 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

От ранно детство децата трябва да се научат да спестяват пари и да планират разходите си, съветват финансови експерти. Ако родителите се опитват да задоволяват всяка детска прищявка, добре е да се  замислят дали наистина правят нещо добро за децата си или им дават лош пример за това да харчат, без да се замислят колко струва всяко нещо и каква е стойността на парите.

„Семейството е мястото, където трябва да се поставят основите на финансовата грамотност“, коментира темата Цветанка Минчева,  директор Банкиране на дребно и член на Управителния съвет на УниКредит Булбанк.

Планиране, поемане на риск, разпределяне на парите, така че да могат да се покрият определени нужди в бъдеще – всичко това са неща, които родителите трябва да обсъждат с децата си, препоръчва Минчева. Добре е според нея детето отрано да разбере, че парите са ограничен ресурс и ако иска много силно нещо, то трябва да си го постави за цел и да спестява.

Когато децата искат хубави играчки, те трябва да разберат, че това има своята финансова стойност - с други думи родителите трябва да обяснят на децата си, че играчките струват пари и че те са работили, за да спечелят тези пари, смята Антоанета Куртяну, директор Корпоративно, инвестиционно и частно банкиране и член на Управителния съвет на УниКредит Булбанк.

„Добре е още от най-ранна детска възраст да възпитаме у децата си способността да планират кога и за какво да харчат парите, с които разполагат“, добави още Куртяну.

Посланието ни като родители към децата ни би трябвало да е – „Планирай разходите си и помисли как можеш да спечелиш парите, които искаш да похарчиш“, препоръчва още Куртяну. Според нея е много важно също да се възпита у децата умението да спестяват, да отделят винаги някаква част от парите, които получават, като резерв за в бъдеще, когато тези средства могат да им бъдат много по-необходими.

Когато обаче има хубав повод – рожден ден или друг празник, не лишавайте детето си от заслужения подарък, смята Куртяну. Важното е децата да знаят, че парите не падат от небето и че трябва да се потрудят, за да ги спечелят, категорична е тя.

Децата трябва да се научат да работят за парите си, препоръчва и Росица Вартоник, председател  на фондация „Инициатива за финансова грамотност“ . Много е важно за децата да придобият трудови навици още в най-ранна детска възраст, а не да очакват, че всяко тяхно желание ще бъде задоволено, без те да положат каквито и да било усилия, споделя Вартоник.

Според нея родителите познават най-добре децата си и могат да преценят дали малчуганът е с „широки пръсти“ или е пестелив по природа и да се опитат да възпитат детето си да разходва умерено и разумно парите, които му се полагат. Вартоник е категорична, че е добре децата да разполагат със свой собствен бюджет, който да се научат да разпределят през месеца или седмицата в зависимост от това кога получават парите си.

Родителите да не забравят да купят на децата си подарък касичка, препоръчва финансистът Тихомир Тошев. Още от най-ранна възраст този атрибут трябва да присъства в обкръжението на детето, като му се обясни защо е важно да се спестява , категоричен е той.  По думите му децата винаги искат всичко, но родителите не просто трябва да отказват на желанията им, а и да им обяснят защо те са неизпълними и какво отражение има върху семейния бюджет всеки един неоправдан или прекалено голям разход.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:37 | 13.09.22 г.
fallback