Moody’s Investors Service понижи рейтинга по държавния дълг на Япония в понеделник с една степен, предприемайки първата корекция на оценката си за страната от 2011 г. насам.
Позовавайки се на "повишена несигурност за постижимостта на намаляването на бюджетния дефицит", Moody’s понижи рейтинга на японския дълг до A1 от Aa3.
Според рейтинговата агенция решението на премиера Шиндзо Абе да отложи планираното ново покачване на данъка върху продажбите с 18 месеца "носи рискове за фискалната консолидация и, в дългосрочен план, поносимостта за дълга и устойчивостта".
Някои икономисти също така са подкрепили становището, че прилагането на увеличението на данъка върху продажбите е необходимо, за да се ограничи дългът на нацията.
Moody’s, която за последно понижи японския рейтинг през 2011 г., заяви, че "постигането на фискална консолидация ще бъде все по-трудно с течение на времето". Компанията се позова и на несигурността по отношение на времето и ефективността на мерките за намаляването на дълга, което представлява риск за растежа на Япония, както и за движението на доходността по японските държавни облигации.
Япония е най-задлъжнялата страна в света, като дългът ѝ е повече от два пъти по-голям от брутния вътрешен продукт.
Японският БВП се сви с 0,4% през тримесечието до края на септември, оставайки далеч под пазарния консенсус за растеж от 0,5%. Неприятната новина последва спада от 1,8% през трите месеца до края на юни.


200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
За Празника на Варна: Концерт на площад „Независимост“ с класическа музика
Все по-малко хора избират рибарството за поминък
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Диви прасета тормозят летовниците на Френската Ривиера ВИДЕО
Дугин прогнозира ядрена война: Няма да има Москва, нито Санкт Петербург
Сигналите ви: Нощно заграбване на държавна плажна ивица в полза на частен бизнес
Русия ще премахне граничните зони с окупираните украински територии
Травис Келси най-сетне коментира сватбата с Тейлър Суифт