Китай ревизира данните за размера на икономиката си през 2013 г. с 308,8 млрд. долара, прибавяйки стойност сравнима с целия БВП на Малайзия през миналата година, който бе 312 млрд. долара, пише Bloomberg.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на втората най-голяма икономика в света е бил 58,8 трлн. юана (9,5 млрд. долара) през 2013 г., показват резултати от националното статистическо проучване, което бе обявено в петък. Това е с 3,4% повече спрямо предварително обявената цифра.
Промяната бе по-малка от предишния път, когато Китай направи подобна ревизия през 2008 г. Сегашните данни отразяват по-точно бързо развиващия се сектор на услугите. По-големият БВП прави китайският дълг да изглежда по-малък. Това дава възможност на политиците да маневрират повече в опитите си да стимулират растежа, който е на най-ниското си ниво от 1990 г.
„Инвеститорите трябва да се оглеждат за повече индикатори, не само БВП“, заяви Паулин Лоунг, изпълнителен директор на хонконгската Asia-analytica Research Pte. “Китайският икономически ръст ще продължи низходящата си тенденция през 2015 г., независимо от ревизиите“.
Ревизията ще окаже минимално влияние върху ръста от 2014 г., обяви в изявление от петък Националното бюро по статистика на Китай. Индустриалният дял от БВП за четвъртото тримесечие е ревизиран на 46,9% от 46,1%, показва докладът, отразяващ по-активния сектор услуги.
„Икономическата структура изглежда по-балансирана сред проучването“, твърдят анализатори от China International Capital Corp., включително главният китайски икономист Лян Хун. Те заявиха, че потреблението ще е по-високо и че темпът на растеж за последните пет години най-вероятно ще бъде ревизиран нагоре.
Икономическото проучване се прави на около пет години, за да събере информация за производствената индустрия и сектора на услугите. Над 10 млн. фирми и 60 млн. предприятия са били посетени в началото на тази година от около 3 млн. преброители, според данни на Xinhua News Agency.
Последните две проучвания доведоха до 16,8% увеличение на БВП от 2004 г. и 4,4% ръст през 2008 г. Директорът на Националното бюро по статистика на Китай Ма Дзянтан заяви на 16 декември, че Китай ще ревизира данните си за БВП нагоре с „малко повече от 3%“.
Не е ясно дали Националното бюро по статистика е използвало променен метод, който отчита изследванията и развитието като инвестиции. Анализатори като Лян Хонг от CICC, Бейбей Бао от Rhodium Group и Марк Уилямс от Capital Economics смятат, че статистическото бюро не е използвало новите стандарти при проучването и че най-вероятно данните за производството ще бъдат ревизирани отново.
„Днешната ревизия не е окончателна“, заяви Уилямс. „Националното бюро по статистика също така променя данните за националните сметки, за да ги изравни с най-добрата международна практика. Изглежда възможно тези промени да бъдат приложени в началото на следващата година“. Той добави, че промяна в методологията би могла да доведе до още едно увеличение на БВП с 3% до 5%.


Паркингът на Кооперативния пазар във Варна поскъпна
Почина легендарният моден дизайнер Валентино
Борисов: Имам по-голяма вяра на Радев, отколкото на ПП–ДБ
Днес Румен Радев ще депозира оставката си
Таро хороскоп: Какво вещаят картите на 20-ти януари?
Micron: Има "безпрецедентен" недостиг на чипове за памет, подхранван от AI
Ерата на изобилните ресурси за война на Русия приключва
Базуката на ЕС: Ще бъде ли използван инструментa против принуда за Гренландия
Унгарската Mol ще купи дяла на "Газпром" в санкционираната сръбска рафинерия
Източна Европа взе втората най-важна позиция в ЕЦБ
Филтър за кафе в жабката решава основен проблем
Mazda спира два от малките си модели
Най-продаваните мотоциклети в България през 2025
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Гърция пуска пътя, отваря се граничният преход „Рудозем – Ксанти“
Протест в Цюрих: Тръмп не е добре дошъл в Швейцария
Избраха българския проект за Венецианското биенале
Европа замисля ново НАТО - без САЩ, но с Украйна
Протест в Дания „Make America Go Away“