Растежът на китайската икономика ще се свие до 6,9 на сто през 2015 година, прогнозират експерти от Академията на обществените науки в Китай в свой доклад, предаде агенция Cinhua, цитирана от ТАСС.
В прогнозите си от март китайското правителство очакваше растеж от 7% през тази година. През първата половина на 2015 г. брутният вътрешен продукт (БВП) е нараснал със 7 на сто, но повечето икономически показатели сочат, че през първите два месеца на третото тримесечие се наблюдава забавяне на икономическото развитие.
Според академиците "икономическият растеж ще се забави поради институционни бариери като строгата система за регистрации и недостатъчен човешки капитал". В доклада е посочена необходимостта от развитие на инфраструктурите и засилване на потреблението и производството.
Експертите са на мнение, че следващите пет години ще бъдат решаващи за прехода на икономиката на Китай към по-бавно и по-стабилно развитие, във връзка с което трябва да се вземат мерки за решаване на проблемите с намаляването на трудовите ресурси, забавянето на капиталовложенията и промяна на структурата на търсенето.
През 2014 година БВП на Китай се увеличи със 7,3 на сто.


Жълт код във Варна заради много студено време
Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
Унгарската Mol ще купи дела на "Газпром" в санкционираната сръбска рафинерия
Източна Европа взе втората най-важна позиция в ЕЦБ
Въпрос за $10 трилиона: може ли Европа да използва фондовия пазар срещу Тръмп
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
Mazda спира два от малките си модели
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Екокатастрофа до Карлово, хиляди мъртви риби
Ким Чен-ун уволни вицепремиер заради "некомпетентността" на чиновниците
Александър Маринов: Не виждам партньор на Радев от партиите в сегашния парламент
Снежна буря в САЩ доведе до катастрофа със 100 превозни средства
Мароко сезира ФИФА за изваждането на Сенегал на финала