Китайският износ се свива пети пореден месец, а спадът във вноса е умерен, съобщава Bloomberg. Износът, деноминиран в долари, се свива с 6,8% на годишна база през ноември, а очакванията на анализатори бяха за 5% спад. През октомври понижението възлизаше на 6,9%.
Вносът се свива 13-ти пореден месец с 8,7% на годишна база. През октомври свиването беше 18,8%, като търговският излишък стана 54,1 милиарда долара.
Слабата търговия, както и забавената активност в строителството на жилищни сгради може да накарат властите в Пекин да продължават да стимулират икономиката дори и след шесткратно понижаване на лихвените проценти, коментира Bloomberg.
Свиването във вноса натежава и на други икономики, където личното потребление все още не е нараснало толкова, че да компенсира спада в индустриите.
Износът към САЩ намалява с 5,3% на годишна база, а към Европейския съюз – с 9%.
„Глобалното търсене остава слабо, а китайският производствен сектор страда от сравнително скъпата валута“, казва Луис Куис, ръководител на звеното за Азия в Oxford Economics в Хонконг. „Големите спадове в много валути спрямо долара, включително на еврото и на йената, влошиха конкурентната позиция на китайското производство“, допълва той.
Bloomberg прогнозира, че китайският износ ще се свие с 2% тази година, което би било първото годишно понижение от 2009 г. насам.
В сряда се очаква да бъдат публикувани данни за инфлацията и прогнозите сочат, че потребителските цени нарастват с двойно по-бързо от темпа, заложен от централната банка. При производствените цени се очаква спад.


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест


преди 10 години Износа от Китай към Европа спада с 9% на годишна база - обаче в Европа бележат ръст ??? - Реално Европа според мен вече е в Рецесия която се покрива с различни трикове от кошницата на Драги.Проблема обаче не е в рецесията а в зверската криза която се задава и която ще е много по тежка от тази през 2009г. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Според мен няма да успеят да преструкторират икономиката в посока вътрешно търсене достатъчно бързо . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Рецесия в Китай - да. Колко дълбока - никой не може да каже отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Имат проблеми естествено, но общо взето ги решават методично.Ресурси си имат, разработват, а и внасят от Русия, Австралия, Африка.Най-сериозният им проблем е екологичният - голямо население, бърза индустриализация, бърза урбанизация, развитие на транспорта...Но, ударно инсталират ВЕИ, строят АЕЦ-и, развиват ж.п. транспорта, увеличават дела на природния газ в икономиката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Нормално е при положение, че имат капитали и корпорации, да искат да правят експанзия и в Европа, подобно на APPLE в Китай!Въпросът е, че при ПЪЛНОМАЩАБНА РЕЦЕСИЯ, Европа ще се преформатира, десняците набират сили и прочие. Не е ясно какво ще бъде след нормализирането на ситуацията и какви ще са турболенциите в "окото на урагана"!Тези данни потвърждават идването на РЕЦЕСИЯ или НЕ! Това е питането! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Не съм те разбрал коя рецесия си имал предвид. Помислих, че говориш за Китай, тъй като статията касае Китай. Може би си прав иначе. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Прав си там са фабриките, но не и ноу хауа/технологиите/иновациите.А иначе ние сме си ясни, всички ще сме надолу едни повече други по-малко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години На нас ? Ми то вече ни се случва - по малко се изтеглят производства от Китай и така като гледам доста успешно се заселват тук . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години В Китай може и да има балон, от парите и технологиите на Запада, но нас ни интересува, това, което ще се случи при нас. Иначе кризата ще ги удари и тях много сериозно и проблемите там ще са "КИТАЙСКИ", ако ме разбираш!Възможно обаче те, след нормализирането на ситуацията да имат много по-силенс старт, защото там е "фабриката на света"! Но това няма значение към настоящия момент, мен честно казано не ме интересува! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Някой май не знае, че сенчестото банкиране и кредитната експанзия е по-брутална от където и да е по света - надуха най-големият НИ пазар в света. В момента над 50% от ръста е следствие на НИ, които никой не може си купи - износа/вноса са перфектен лакмус в добавка с кредитната експанзия и срива на фондовият пазар си имаме всички сигнали за пукане на балона и от там глобалана рецесия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар