Рублата поскъпна най-много сред валутите в развиващите се пазари в понеделник заради спекулациите, че санкциите, които ограничиха връзките между Русия и ЕС, всъщност ще защитят руските пазари след решението на мнозинството британци да напуснат съюза, съобщи Bloomberg.
Валутата на най-големия износител на енергия в света поскъпна с 0,6% до 64,89 рубли за долар към 13 часа местно време, а към 15:15 часа един долар се обменяше за 65,31 рубли. Така валутата компенсира петъчното поевтиняване, което беше най-рязкото от два месеца.
Санкциите на Европейския съюз и САЩ бяха наложени преди две години заради ролята на Кремъл в конфликта в Източна Украйна. Наказателните мерки предизвикаха отлив на капитали и затвориха чуждестранните дългови пазари за най-големите държавно контролирани предприятия. Докато цените на петрола се задържат на стабилни нива, рублата може да увеличи 13-процентовото си поскъпване от началото на годината, което е второто най-добро представяне в 24 развиващи се пазари, които Bloomberg следи.
„Във време, когато европейската интеграция се разпада, сравнително изолираната Русия изглежда като защитена зона за инвеститорите“, казва Юрий Тулинов, председател на звеното за проучвания в Росбанк, собственост на Societe Generale. “Най-добре е да се стои далеч от европейските активи заради несигурността и си струва да се погледне към развиващите се пазари, където Русия и рублата изглеждат доста привлекателни”, допълва той.
Русия разчита на нефт и газ за около 60% от приходите си от износ. В понеделник европейският бенчмарк Брент поскъпна с 1% до 48,90 долара за барел и ограничава 5-процентовия спад от петък. Основният борсов индекс в Москва се понижава с 0,9%.
„Не мисля, че местният руски пазар е напълно имунизиран към настоящото избягване на риска, но докато то не влияе на цените на петрола, местните облигации ще останат доста стабилни“, казва Дмитрий Баринов от Union Investment Privatfonds във Франкфурт.


Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Салма Хайек стана баба за първи път
Нина Добрев вече е с руса коса
Принцеса Раджва показа защо е новата кралска модна икона
Ердоган отваря нов фронт във Вашингтон: битката с Израел се пренася в САЩ
ЦСКА 1948 надви с 4:1 Черно море