Търговският дефицит на САЩ е намалял с близо 15 процента през януари заради свиването на вноса и увеличаването на износа, предаде Асошиейтед прес. Доставките на американски стоки за Китай са спаднали до най-ниското равнище от над осем години, докато двете най-големи световни икономики остават в състояние на търговска война.
Министерството на търговията съобщи днес, че дефицитът в търговията на САЩ със стоки и услуги се е понижил с 14,6 процента до 51,1 млрд. долара през януари спрямо 59,9 млрд. долара през декември. Износът се е увеличил с 0,9 на сто до 207,3 млрд. долара, а вносът е намалял с 2,6 процента до 258,5 млрд. долара.
Дефицитът в търговията с Китай се е свил с 6,4 процента до 34,5 млрд. долара. Стойността на американските стоки, изнесени за Китай, е намаляла с 22,3 процента до 7,1 млрд. долара - най-ниското равнище от септември 2010 година.
Китайският внос в САЩ е бил с 9,6 процента по-малко или 41,6 млрд. долара.
Администрацията на Доналд Тръмп наложи мита върху вноса на китайски стоки на стойност 250 млрд. долара, а Пекин отвърна с мита върху американски внос за 110 млрд. долара.
Американски и китайски представители ще се срещнат утре, 28 март, във Вашингтон в опит да постигнат напредък в преговорите за разрешаване на търговските противоречия.
По-рано Китай обеща да купува повече американска соя като жест на добра воля. През януари износът на американска соя като цяло е скочил до 1,2 млрд. долара спрямо 299 млн. долара през декември.
САЩ отчитат също рязко увеличаване на износа на автомобили, камиони и автомобилни части през януари.
/БТА/


Каско за лятото – защо застраховката Каско на МПС е умна инвестиция за вашето черноморско пътуване?
ТИР скъса мантинела и се вряза в къща
Два района във Варна са без вода
Черно море привлече португалско крило
Бури и градушки на някои места в днешния ден
Икономиката на Сърбия расте, но с цената на бюджетен дефицит и нарастващ дълг
Си Дзинпин представи Комунистическата партия като двигател на глобалния напредък
AI ще подобри киберсигурността, но след проблемен преходен период
Петролът се стабилизира, докато трафикът през Ормуз се възстановява
Топлинен купол заплашва мачовете от Световното първенство в САЩ
Кризата във Volkswagen изхвърля на улицата 670 инженери в София
Новата "испанска" марка е с до 8000 евро по-скъпа в България, отколкото в Испания
Шефът на Honda: Сделката с Nissan е съвсем близо
Задната седалка вече не е най-безопасното място в колата
Как амортисьори с магнит подчиняват законите на физиката
Адвокат Кашъмов: Решението за разходите по охраната на Пеевски е прецедент
ПСС: В планините е облачно и мъгливо, на места вали дъжд
Пенсиите увеличени от днес, отпада ковид добавката
Василев: Месец е достатъчен за изготвяне на “адекватен бюджет”