Когато в сряда Европейската комисия под ръководството на Урсула фон дер Лайен представи работната си програма, една точка в нея се очаква да е особено експлозивна: премахването на монетите от един и два цента. В бъдеще се очаква сумите при пазаруване да се закръглят до пет цента.
За плана стана ясно от списъка с инициативи за намаляване на бюрокрацията, изготвен от ЕК, за който още в понеделник докладва в. Süddeutsche Zeitung.
В някои страни от ЕС потребителите вече са лишени от малките монети – във Финландия, Холандия, Белгия и Ирландия. Към тях през 2018 г. се присъедини и Италия. Подобен ход би спестил производствените разходи за монетите от един и два цента и усилията, свързани с преброяването и транспортирането им. Освен това годишни проучвания сред гражданите от еврозоната също са показали, че „днес няма мнозинство, което да поддържа тези две монети“, се казва в доклада на ЕК.
Политическият елит в Германия досега многократно защитаваше най-малките монети. Съпротивата срещу плановете на ЕС нараства и сега: евродепутатът от ХДС Маркус Фербер заяви пред Süddeutsche Zeitung, че с това се павира възможността за премахване на парите в брой и не бива да се допуска.


Обявиха конкурс за директор на общинското предприятие ТАСРУД във Варна
Спецов: Няма риск от недостиг на нефт за България“
Без синя зона на 17 май заради Маратон-Варна
Заради авария кв. "Левски" във Варна е без вода от сутринта
Българската икономика е отличник сред страните от ЕС
Китайците посрещнаха Тръмп с AI колажи и надежда за сътрудничество
Кризата в Ормузкия проток може да върне китайския внос на американски LNG
Петролът стабилен при срещата между Тръмп и Си и напрежението с Иран
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
Слави Трифонов окончателно загуби делото срещу Кирил Петков за 50 000 лв.
Прекратиха пълномощията на трима депутати от "Прогресивна България"
Добри са условията за туризъм в планините
Богомил Николов: Пазарът се нуждае от това да има честна търговия
Красен Станчев: Пътят, по който са тръгнали от ПБ, не води до добро
преди 6 години Как реши, че еврото се е обезценило "колосално"? Спрямо какво се е обезценило спорд теб? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Логичен избор, след колосалната обезценка на еврото в последните 10-на години не е далеч моментът когато ще се обмисля и премахването на банкнотите от 10 и 20 евро също... отговор Сигнализирай за неуместен коментар