Федералният резерв не промени нищо в сряда по отношение на помощта, която оказва за икономиката, която според служителите на централната банка се е забавила.
В съответствие с пазарните очаквания Федералният комитет за отворения пазар, който определя паричната политика, заяви, че поддържа основния си лихвен процент близо до нулата, и поддържа програмата за закупуване на активи, при която Фед купува облигации за най-малко 120 млрд. долара на месец.
Основният лихвен процент остава на ултраниското ниво от 0,0 до 0,25 процента, както заяви централната банка тази сряда. Това все още е подходящо с оглед на ситуацията на пазара на труда и ниската инфлация, се казва в съобщението.
„Темпът на възстановяване на икономическата активност и заетостта се забави през последните месеци, като слабостта се концентрира в секторите, най-неблагоприятно засегнати от пандемията“, се казва в изявлението на комисията след заседанието.
В изявлението се подчертава, че Covid-19 „причинява огромни човешки и икономически затруднения в САЩ и по света".
Като цяло банкерите оставят изявлението непроменено, освен че добавят към позицията си, че растежът ще зависи от пандемията.
„Пътят на икономиката ще зависи значително от хода на вируса, включително от напредъка във ваксинациите“, се казва в становището.
Анализаторите не очакваха смяна на посоката след първото за тази година заседание по паричната политика на американската централна банка. Започналото вчера двудневно заседание е и първото след встъпването в длъжност на новия президент Джо Байдън точно преди една седмица.
Очаква се новата администрация да възобнови по-класическите отношения между властите и могъщото Управление за федерален резерв (УФР), на което дори се наложи да воюва, за да запази независимостта си по време на четирите години управление на Доналд Тръмп. Още повече, че най-вероятно Фед ще намери съюзник в лицето на новата министърка на финансите Джанет Йелън, която е и негов бивш ръководител.
Заседанието приключва само ден, преди да бъдат публикувани данните за БВП на САЩ през четвъртото тримесечие на 2020 година.
Очаква се икономическият растеж, който отчете исторически срив през второто тримесечие, последван от също толкова исторически ръст през третото, да забави темп през последните три месеца на миналата година.
Някои от централните банкери на Фед посочиха през последните седмици, че намаляването на програмата по изкупуване на облигации би започнало още в края на 2021 г., въпреки че Пауъл поясни на 14 януари, че „сега не е моментът да говорим за оттегляне“.
Решението на комитета бележи края на първото политическо заседание на Фед, откакто демократите поеха контрола над Сената в началото на януари - събитие, което беше широко разглеждано като положителен фактор за перспективите пред американската икономика през 2021 г., увеличвайки шансовете за отпускане на допълнителни фискални стимули.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Лойд Остин: Би било доста скъпо флотът на САЩ да отвори Ормуз и да го задържи отворен
Лойд Остин: Ще бъде важно Европа да създаде капацитет за отбрана
Лойд Остин: Едва ли Китай иска да превземе Тайван със сила
Кафри от JPMorgan: Цените на петрола са сбъркани
САЩ нанесоха удари по Иран след свалянето на американски хеликоптер
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Режимът е по-богат от всякога: Северна Корея бележи невероятен икономически растеж
Мъж уби жена си и се самоуби в присъствието на трите им деца
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
преди 5 години Браво, много минуси!Ама то Путин го рече по Давос-кият телевизор!Аре на плюсове, бърдже! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Инвестор....тази статия може да си я копирате и пейст, пейст, пейст цялата 2021 защото Фед няма да промени нищо през 2021...просто мунициите свършиха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ъмдам, Дълбоката държава рече:- Икономиката на Златният милиард е илюзия... отговор Сигнализирай за неуместен коментар