Гражданите на еврозоната може да вярват, че отдадеността на Европейската централна банка (ЕЦБ) за постигането на ценова стабилност е непоклатима. Това заяви председателят на ЕЦБ Кристин Лагард по време на онлайн церемонията по встъпването в длъжност на новия управител на Бундесбанк Йоаким Нагел.
„Наясно сме, че покачващите се цени притесняват всички и взимаме тези опасения много сериозно“, заяви Лагард.
По думите й ценовата стабилност е била тази Северна звезда, която е помогнала на банката да се ориентира по време на силно турбулентни времена. „Преминали сме през периоди на твърде висока и на твърде ниска инфлация, глобалната икономика никога не стои неподвижна“, коментира управителят на ЕЦБ.
Тя цитира Гьоте, посочвайки, че „животът принадлежи на живите и който живее трябва да е подготвен за промени“.
Изказването на Лагард бе направено по време на онлайн церемонията по встъпването в длъжност на новия управител на Бундесбанк Йоаким Нагел. „Бундесбанк остана вярна на политиката си за поддържане на ценова стабилност, приветстваме Нагел като новия президент на Бундесбанк, очакваме с нетърпение да работим с теб, Йоаким“, каза Лагард, обръщайки се към Нагел.
Тази седмица управителите на едни от най-големите централни банки по света ще направят изказвания по различни теми. Разбира се, това неминуемо ще доведе и до раздвижване на финансовите пазари, които миналата седмица изцяло загърбиха коледния дух.
Едно от най-дългоочакваните събития е изслушването на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл във вторник. В четвъртък ще бъде изслушана номинираната от американския президент Джо Байдън за заместник-управител на банката Лейл Брейнард.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас
Малума ще става баща за втори път
Потънал край Испания руски кораб е превозвал части за ядрени реактори?