fallback

Обама критикува Европа за технологичен протекционизъм

Европейските политици се опитват да регулират по-усилено американските технологични гиганти

11:45 | 17.02.15 г.
Автор - снимка
Редактор

Европейски политици критикуват Барак Обама за твърдението му, че опитите за ограничаване на компании от Силициевата долина на континента са вид протекционизъм, пише The Financial Times.

Американският президент заяви в неделя, че европейския изпитателен поглед върху компании като Google и Facebook е движен от „комерсиалния интерес“ от страна на технологичните компании в региона, които се опитват да се конкурират с по-добрите си американски съперници.

„Ние притежавахме интернет. Нашите компании го създадоха, разшириха, усъвършенстваха по начини, по които не могат да бъдат конкурирани. И много често това, което се описва като възвишена позиция по определени теми понякога е просто опит да се вземе част от техния комерсиален интерес“, твърди Обама в интервю за технологичния сайт Re/Code.

Европейските политици и институции реагираха остро на коментарите на президента.

„Тази идея – че регулациите са тук само за да пазят нашите компании, е погрешна“, заяви говорител на Европейската комисия. „Регулациите би трябвало да улеснят компании извън ЕС да получат достъп до единния пазар. В интерес на американските компании е правилата да се прилагат еднакво“.

През миналата година европейските власти положиха значителни усилия, за да намалят мощта и обхвата на водещи американски технологични компании. Често това бе отговор на страховете за американско следене в интернет, избягване на данъци и пазарно доминиране.

Най-често цел на тези политики в региона е Google, като ЕС разследва компанията вече пета поредна година. В началото на този месец частни наблюдатели заплашиха със съд Google заради нейното въвеждане на новия европейски закон за „правото да бъдеш забравен“.

Миналата година Европейският парламент подкрепи с голямо мнозинство решение, което призовава регулаторите да обмислят разделянето на Google. Въпреки че гласуването бе символично, целта му беше да окаже натиск върху Европейската комисия за по-твърдо отношение спрямо компанията.

Гласуването накара американски политици и от двете водещи партии да пратят отворени писма, изразяващи тревогата им от „предложения, които изглеждат насочени към американски технологични компании“.

„В защита на Google и Facebook, понякога европейският отговор е много по-комерсиално мотивиран отколкото каквото и да е друго“, заяви Обама. „Както съм казвал, има някои страни като Германия, предвид нейната история със ЩАЗИ, които са много чувствителни към тези въпроси. Но понякога техните търговци - техните доставчици, които, знаете, не могат да се конкурират с нашите - реално се опитват да сложат препятствия пред нормалната дейност на нашите компании там“.

Google и Facebook отказаха да коментират.

Евродепутатът Рамо Тремоса, който започна парламентарната дискусия за Google заяви: „Президентът Обама забравя или може би не е наясно, че сред десетките оплаквания в антитръстовото дело срещу Google има и няколко американски компании.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:00 | 10.09.22 г.
fallback