Най-печелившата интернет компания в света – Google, дари 2 млн. долара в подкрепа на многоезичната безплатна онлайн енциклопедия Wikipedia. Wikipedia се поддържа от доброволци по целия свят и е един от най-посещаваните интернет сайтове през последните години, пише Wall Stret Journal.
Фондацията Wikimedia Foundation, която е собственик на Wikipedia, съобщи, че Google е дарил сумата за по-нататъшното развитие на популярната енциклопедия и стартирането на други проекти от нейните създатели. Създателят на енциклопедията Джими Уелс е публикувал новината още във вторник в Twitter, след което е последвало днешното официално съобщение на неправителствената организация.
Един от основателите на Google – Сергей Брин, смята, че Wikipedia е един от най-великите триумфи на интернет и безценен източник на информация за всеки, който е онлайн. Средствата, предоставени от Google на Wikipedia, ще бъдат използвани за технически проекти, които ще помогнат на онлайн енциклопедията да се справи с нарастващия си трафик и мултимедийни нужди.
Wikimedia Foundation разчита в момента на бази данни в два информационни центъра, разположени във Флорида и Амстердам. С разрастването на трафика, идващ от държави извън Европа и от САЩ, ще бъде важно фондацията да разшири своите информационни центрове в нови места. Wikimedia привлече 8 млн. долара дарения чрез специална кампания, организирана в началото на тази година.


Провадия остава без градски транспорт
Какво време ни очаква в сряда?
Полицията погва състезателите по улиците на Варна (ВИДЕО)
20 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Арестуваха мъж, нарязал автомобилни гуми в Аксаково
Републиканците раздуха бюджетния дефицит без да предложат нищо
Google предупреждава за ненадеждни AI филтри при подбора на кадри
Сезонът на тайфуните в Азия се очертава сред най-силните досега
Intel набра $20 млрд. от продажба на акции за AI плановете си
Пивоварите у нас продължават да инвестират в модерно производство и устойчивост
Мираж в Google Maps: Как две изоставени Ferrari-та се оказаха пълна измама
Нов вид кражби: 70 коли на Volkswagen останаха без емблеми
Gemballa превърна Porsche 911 в чудовище
Жена блъсна самолет с... Fiat Panda
Бивш водещ на Top Gear защити един от най-спорните модели на Maserati
Голям пожар е пламнал край благоевградското село Дъбрава
Путин се оттегля от Близкия изток: Това ли е краят на глобалните усилия на Русия?
Падналият дрон в България забавя обявяването на града-домакин на "Евровизия" с още един ден?
Вашите сигнали: Сухи дървета, боклуци, саморасли сливи