IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Колко ни струват всъщност "безплатните" европейски средства

Европейските проекти гълтат все повече национален ресурс и влошават фискалната позиция на страната, смята Петър Ганев

08:42 | 02.04.16 г. 38
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Колко ни струват всъщност "безплатните" европейски средства

Европейските средства у нас масово се възприемат като някакъв подарък или безплатни пари, посочва в свой анализ икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика (ИПИ). Всяко "усвояване" е добра новина, а дори и най-безсмисленият проект, финансиран по европейски програми, се приема по-скоро като положителна фискална новина - влезли са пари от Европа.

Според него скандалите около европейските проекти са по-скоро в посока на това кой се е облагодетелствал от "усвояването", докато темата за здравето на публичните финанси остава на заден план.

Данните от последните години обаче показват различна картина - европейските проекти гълтат все повече национален ресурс и на практика влошават фискалната позиция на страната, категоричен е Ганев. 

Той се позовава на статистиката на Министерството на финансите, според която разходите по европейски програми у нас нарастват устойчиво през годините - през 2008 година са под 1 млрд. лева, през 2010 година гонят 2 млрд. лева, през 2014 година вече достигат 4,5 млрд. лева, а през изминалата 2015 година се раздуват до близо 6,3 млрд. лева.

Тези разходи обаче не се финансират само от ЕС, тъй като всяка година държавата прави условно трансфер от националния бюджет към европейските програми. Това на практика е участието на родния данъкоплатец във финансирането на европейските проекти.

В периода 2008-2010 година националният трансфер е бил в рамките на около 500 млн. лева на година, през 2011-2012 година вече гони близо 1 млрд. лева на година, а през 2015 година поставя абсолютен рекорд с около 2,5 млрд. лева.

В последните години има два случая, когато националните трансфери към европейските средства отчетливо са нараствали - това са 2011 година и 2015 година, като и в двата случая националните трансфери са достигали около 40% от всички разходи по европейските програми.

Казано с други думи, към всеки 3 лева, които са били получени у нас от европейските данъкоплатци през 2011 година и през 2015 година, държавният бюджет е добавял по 2 лева "народни" пари. Така, от тези близо 6,3 млрд. лева, похарчени по европейски програми през миналата година, 2,5 млрд. лева са били от джоба на българския данъкоплатец.

"Видно е, че схващането за "безплатните" европейски програми е дълбоко погрешно. Реализирането на един или друг безсмислен проект само и само за да се напомпа усвояването неизбежно води и до прахосването на национален ресурс", пише още икономистът.

Петър Ганев прави анализ и върху ефекта на европейските програми върху структурата на бюджетните разходи у нас.

Огромната част от разходвания ресурс по европейски програми има характер на "капиталови" разходи и на практика постепенно измества чисто националните публични инвестиции. През 2008 г.одина например националните публични капиталови разходи са били близо 3,8 млрд. лева, докато капиталовите разходи по европейските програми са били едва 500 млн. лева.

През 2015 година капиталовите разходи по националния бюджет са се свили до 1,6 млрд. лева, докато капиталовите разходи по европейските програми надвишават 5,2 млрд. лева. 

Промяната в структурата на публичните финанси показва, че европейските програми не са просто някаква добавка към бюджета, а имат безспорен изместващ характер и в момента публичните капиталови разходи са силно зависими от европейските програми.

Това още повече засилва тежестта на всеки безсмислен европейски проект - всеки такъв гълта и сериозен национален ресурс и съответно вкарва дефицит, а в същото време най-вероятно е изтласкал някакъв друг национален капиталов разход, който може и да е по-нужен, но не влиза в рамките на съответната програма.

Имайки предвид, че публичната отговорност за безсмислеността на европейските проекти е на практика нулева, можем спокойно да предположим, че тази безсмисленост (разбирай прахосничество) е в много по-големи мащаби спрямо националния бюджет. Стимулите за напомпване на това прахосничество също са налични, тъй като безсмислеността на усвояването облагодетелства близките до властта (клиентелата).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:07 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 21 rate down comment 7
mrynmryn
преди 8 години
Всеки народ си заслужава управлението, както е казал мъдреца. Не мисля, че ЕС ни е виновен изобщо за нещо. ЕС си работи доста добре в други държави, но тук просто не се получава, защото като по начало нас ни взеха ей така, да не отидем към Русия. А не защото сме разцъфтели икономически или като хора. За мен средностатистическия българин е прocт човек, в което няма лошо, но той отказва да го признае, все някой друг му е виновен, малко пари бил вземал, пенсията на баба му била малка, ама той не искал да плаща осигуровки, че така за него не оставало нищо. Аз съм между 20-30 годишен, но една голяма част от приятелите ми не знаят нищо за това как функционира държавата, дори нямат идея колко депутати има, за какъв период се избират, които са съвсем базови неща. Проблемите у нас са изцяло наши, като се започне от образователната система и се стигне до политици.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 13 rate down comment 8
Jazabel
преди 8 години
Българинът, като седне да работи се сеща, че трябва да изживее живота си доволно и щастливо, да не се мине. Надърви го и тръгва да търси нещо за ***. Ето, това му *** майката на българския писател, поет, художник, журналист, артист, ковач, хлебар И то, ако може да е без пари и да е чуждо. Българинът не е научен да плаща за своите удоволствия. Той гледа да мине гратис. А така не дават никъде. Атанас Буров
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 16 rate down comment 7
studioaa
преди 8 години
Не мога да повярвам, че това мнение на Ганев изобщо е публикувано, след статията с бълнуванията на културните марксисти от VMWare, за това, че жените не били получавали шансове за кариерно развитие. Все пак се радвам, че материала е видял бял свят. А аз говоря за липсата на всякаква икономическа ползва от членството ни в ЕС от точно 1997г или вече близо 20 години. ЕС от 1990г реално е нещо като малкия брат на СССР и неговите ценности и политики водят до конфликти, мизерия и безработица, точно както действаше СССР. И това не е нещо чудно, понеже ЕС е пълен с комунисти от СССР, в т.ч. Борисов и Меркел.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 17
ppancho
преди 8 години
Не е редно лапачи и смукачи на бюджетни пари да получават форум за изява в икономически уеб сайтове.А ****умници като императора да дават дълбокомисленото си мнение,което най-често няма нищо общо с темата."Атомните ни централи"-не знаех импе,че са твои....респект...народните ни пари,ромите...ама че боза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 5
skalen orel
преди 8 години
Е какво, да излезем от ЕС ли....Нали сметката е на + 1 лв. Автора,може би иска да каже ,че по добре би било да се ориентираме към Близкия изток.Импе..все ромите ти са виновни...Обвиняваш ги в не интегриране,а ти били се интегрирал с тях...Нали компромиса трябва да е взаимен...Последните скандали от седмицата случаино да за извършени от роми...Да ти ги напомня,полицаите нарко дилари,професора който си поиска и дайаджиите с парите..Ааа...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 23 rate down comment 2
Didkata
преди 8 години
С тая съдебна система и шуробаджанащина на всички нива щяхме да сме Нигерия на Балканите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 15
ppancho
преди 8 години
Всичките "2лв народни пари"от статията щяха да потънат в бездънните чиновнически джобове.Всички посочени в статията средства щяха да са откраднати. Авторът и БАН просто реват за пари и младост.Няма такова нещо като"народни пари".А,импе-браво коментарите ти са еднакво ***-ти си единствената константа в инвестора още от СОФИКС 2000.прочее ти колко да нъци плати-нека позная-0(зеро)колкото и авторът на статията,БАН...,бан са извлекли толкова,че трябва веднага да ги затворят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 29 rate down comment 2
mrynmryn
преди 8 години
Повечето от тия средства стигат само до "наши" хора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 27 rate down comment 2
SS-23
преди 8 години
Добра статия, която не ни казва нищо ново, които да не знаем по принцип.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 9
Атанасио
преди 8 години
През 2000год. иконом.институт на БАН изготви анализ ,изчисления колко ще ни струва членството в НАТИ и ЕС - по 20 млрд. долара Спомням си за пречиствателните станции ,че ще струват 7млрд. като половината се покриват от ЕС Вчера по ''Панорама'' Корнелия Нинова каза по ''Панорама'' в лицето на финансовият министър ,че според доклада годишно се краде 19 милиарда лева.След 54 минута - http://***.skat.bg/products.php?type=10&genre=9141г-н Лилов също цитира доклада за Европейският парламент и сумата 12-19млрд.Обяснил съм всичко за България - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/17134911322624475 000 000 000 лв. е сенчеста икономика - се ощетява бюджета ГОДИШНО5 000 000 000 лв. са кражби през разходите на бюджета пак ГОДИШНО5 000 000 000 лв. плоският данък ощетява бюджета ГОДИШНО
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още